НОВИНИ

Світовий конгрес українців заявляє про значні порушення на виборах

Повторні вибори до Верховної Ради в п’яти мажоритарних округах не відповідають повною мірою міжнародним стандартам проведення демократичних виборів. Про це свідчать результати спостережної місії Світового Конґресу Українців, повідомляє «Батьківщина».

Попередні висновки зроблені до завершення підрахунку голосів та оголошення попередніх та остаточних результатів виборів, судового розгляду можливих скарг та апеляцій. «Місія СКУ оприлюднить остаточний звіт із пропозиціями для потенційних вдосконалень після завершення процесу», - сказано в повідомленні.

 Наразі місія відзначає, що  виборча кампанія мала ознаки змагальності по більшості питань між усіма кандидатами.  «Хоча існували суттєві перешкоди у роботі деяких кандидатів, усі вони мали можливість проводити зібрання, популяризувати свої погляди та мали доступ до ЗМІ у тій чи іншій мірі», - заявили в СКУ.

Місія вважає, що  недоліки у процесі проведення виборчої кампанії  безумовно вплинули на волевиявлення.

«Незалежність та неупередженість окружних виборчих комісій (ОВК) та дільничних виборчих комісій (ДВК), які займають центральне місце в питанні довіри до результатів виборів, знаходяться під сумнівом із ряду причин: Зокрема, через дисбаланс у представленні основних політичних партій в ОВК та ДВК через десятки маловідомих і сумнівних, так званих, технічних кандидатів, у деяких виборчих округах», - заявляють спостерігачі.

 Окрім того сказано, що місія СКУ була стривожена тим, що «внаслідок сумнівних судових рішень було усунено поважних кандидатів».

«Місія також звернула увагу, що було зареєстровано декілька кандидатів із ідентичними іменами до кандидатів від опозиції, що створило плутанину та неминуче знизило кількість голосів, відданих за поважних кандидатів», - сказано в повідомленні.

 Окрім того в процесі спостереження за виборами та підрахунком голосів, спостерігачі СКУ повідомили про «деякі серйозні порушення, такі як купівля голосів виборців, застосування адмінресурсу, у тому числі ангажування міліції задля перешкоджання незалежному спостереженню представниками кандидатів за процесом підрахунку голосів».

«У деяких регіонах було помічено незвичний сплеск популярності голосування удома (що допускається за станом здоров’я чи по причині похилого віку виборця). Чимало бюлетенів від різних виборців були позначені у однаковий спосіб однаковим почерком. Чимало виборців не були внесені до реєстру виборців», -сказано в повідомленні.

 Окрім того СКУ повідомляє, що в деяких випадках члени виборчих комісій відмовлялися надавати копії протоколів спостерігачам. Крім цього, було помічено значні труднощі у веденні відеофіксації під час підрахунку голосів та складання протоколів.  

«Місія СКУ також відмітила значні процедурні порушення, такі як відсутність голови виборчої дільниці та деяких членів комісій у день виборів, коли потрібно було приймати рішення. Бюлетені не були витягнуті із спеціальних контейнерів перед початком голосування, скриньки для голосування не були опломбовані, контейнери не були доставлені належним чином із ДВК у ОВК», - заявляють спостерігачі.

«Вочевидь, більшість виборців мали можливість проголосувати на виборчих дільницях у день виборів. Тим не менш, зазначені вище порушення та недоліки без сумніву вплинули на результати виборів. У даний момент, важко визначити міру їхнього впливу», - підсумували в СКУ

Нагадаємо, опозиція заявила про масштабні фальсифікації на проведених 15 грудня довиборах.

Громадянська мережа ОПОРА заявила, повторні вибори відбулися згідно з чинним законодавством та міжнародними стандартами лише в одному з п'яти округів.

Дані ЦВК відрізняються від оприлюднених напередодні результатів екзит-полу.

У Комітеті виборців України готуються оскаржувати результати довиборів у п’яти округах. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.