На початку березня 2011 року колишній генпрокурор Михайло Потебенько розповів ЗМІ, що Генпрокуратура відновила розслідування кримінальних справ проти екс-прем'єра Павла Лазаренка.
3 серпня того ж року партія «Батьківщина» заявила, що Генпрокуратурі поставлене завдання знайти докази причетності Юлії Тимошенко до резонансних замовних вбивств (називалися вбивства Вадима Гетьмана та Євгена Щербаня).
Вже 12 серпня перший заступник генпрокурора Ринат Кузьмін заявив ЗМІ, що в матеріалах американських кримінальних справ проти Лазаренка є показання свідка, згідно з якими кілер за вбивство Щербаня одержав гроші з рахунків Лазаренка і Юлії Тимошенко.
Тоді ж у серпні представники і Тимошенко, і Лазаренка спростували будь-яку їх причетність до вбивства Щербаня.
Крім того, колишній заступник прокурора США з питань округу Північна Каліфорнія, яка представляла державне обвинувачення у кримінальній справі Лазаренка, Марта Борщ заявила у листопаді 2011 року, що вона не знайома з доказами, які підтверджують оплату вбивства Щербаня з рахунків Тимошенко. Про відсутність доказів причетності Тимошенко до вбивства Щербаня заявив раніше і посол США Джон Теффт.
Між тим Кузьмін у грудні розповів ЗМІ, що «мотивом вбивства стало перешкоджання з боку депутата парламенту Євгена Щербаня увійти на ринок Донецького регіону компаніям, підконтрольним Лазаренку та Тимошенко».
Вже у 2012 році, навесні, син загиблого Євгена Щербаня Руслан, який є депутатом Донецької облради від фракції Партії регіонів, звернувся до американського посла Джона Теффта з проханням сприяти розслідуванню вбивства його батька.
4 квітня на прес-конференції Руслан Шербань заявив, що передав Генпрокуратурі документи про можливу причетність Тимошенко та Лазаренка до вбивства його батька. Після цього Генеральна прокуратура поновила розслідування справи.
ЗМІ відзначали, що під час суду над вбивцями син Щербаня не згадував Юлію Тимошенко серед причетних до вбивства батька.
Перший заступник голови «Батьківщина» Олександр Турчинов заявив, що Руслан Щербань у квітні дав фальшиві свідчення, виконуючи політичне замовлення. У свою чергу опозиціонер Геннадій Москаль не виключає, що сина Щербаня примусили звинуватити Тимошенко.
При цьому захисник Тимошенко Сергій Власенко називає президента Віктора Януковича єдиною особою, зацікавленою в убивстві Щербаня. «Якщо говорити про тих, хто отримав вигоду від цієї справи, то це дві групи людей. Зокрема, Віктор Янукович, який через чотири місяці після вбивства раптом став донецьким губернатором. Цього б ніколи не сталося, якби Євген Щербань був живий. Виграли і бізнесмени донецького регіону, розікрали бізнес покійного. Ніяких дивідендів ні Юлія Тимошенко, ні ЄЕСУ не отримували», – розповів Власенко газеті «Коммерсант-Украина».
Власенко також розповів, що ще три роки тому Кузьмін вважав справу Щербаня «заказухою» проти Тимошенко.
У свою чергу Турчинов вважає, що за вбивством Щербаня можуть стояти люди з Партії регіонів.
У свою чергу адвокат одного із засуджених за це вбивство (Вадима Болотських – єдиний, хто залишився живим із учасників цього злочину) у квітні 2012 року розповів ЗМІ, що немає доказу ланцюжка проходження грошей від замовника до Болотських. Крім того, він заявив, що Болотських не буде змінювати свої свідчення, щоб вказати на причетність до справи Тимошенко та Лазаренка. «Батьківщина» повідомляла про тиск прокуратури на Болотських.
А у серпні 2012 року народний депутат від Партії регіонів Юрій Болдирєв заявив, що не чув прізвища Тимошенко в числі замовників вбивства Євгена Щербаня.
30 травня того ж року генпрокурор Віктор Пшонка заявив, що у справі про вбивство Щербаня Юлія Тимошенко перебуває у статусі свідка.
Варто згадати появу у цій справі Миколи Мельниченка. У квітні 2012 року він заявив ЗМІ, що має плівки які стосуються вбивства Щербаня. Вже у вересні в соціальній мережі Facebook Мельниченко назвав Лазаренка замовником вбивства Щербаня.
Крім того, за словами Мельниченка, до нього звернувся чоловік Тимошенко з пропозицією сфальсифікувати дані відеозаписів стосовно інформації про вбивство Щербаня і звинуватити в ньому Януковича. Мельниченко заявив, що готовий свідчити по справі Щербаня.
У відповідь у «Батьківщині» заявили, що заява Мельниченка підготовлена на замовлення та під диктовку адміністрації президента. А опозиціонер Роман Забзалюк розповів, що Мельниченко вирішив таким чином помститися об'єднаній опозиції за невиконання його вимог дати грошові кошти і надати йому місце в списку або забезпечити проходження в Раду по мажоритарному округу.
24 жовтня Мельниченко повернувся в Україну і знову заявив, що готовий свідчити у справі вбивства Щербаня. Кузьмін заявив, що Мельниченко почав роботу зі слідчими і з ним особисто.
Згодом Кузьмін сказав, що Мельниченко врятував його від арешту у США. Як відомо, США анулювали Кузьміну багаторазову візу. За даними ЗМІ, за слідчі дії в США без узгодження з американською владою. У відповідь Кузьмін звинуватив американських лобістів у перешкоджанні допитів свідків у справі про вбивство депутата Щербаня.
21 грудня Кузьмін заявив, що пред'явленню звинувачення Тимошенко у справі Щербаня заважає висновок німецьких лікарів про те, що з Тимошенко не рекомендують проводити жодних слідчих дій, щоб не перешкодити її одужанню.
Однак, ввечері 18 січня 2013 року генеральний прокурор Віктор Пшонка оголосив, що ГПУ завершила розслідування кримінальної справи щодо вбивства Щербаня в 1996 році. Було встановлено, що Тимошенко і Лазаренко заплатили за вбивство Щербаня 2,8 мільйона доларів. Тимошенко вручили документ про підозру в скоєнні злочину. Матеріали щодо Лазаренка виділені в окреме провадження.
Тимошенко і Лазаренку загрожує покарання аж до довічного ув’язнення.
Нагадаємо, 4 листопада 1996 року в аеропорту Донецька на виході з трапу літака двоє кілерів у формі пілотів цивільної авіації відкрили вогонь з автоматів. Вони вбили народного депутата бізнесмена Євгена Щербаня, смертельно поранили його дружину. Вбивці зникли з місця злочину на автівці, яка приїхала за ними прямо на льотне поле.
Читайте також: Довічне для Тимошенко: нюанси звинувачень і розгубленість опозиції