Головні новини України та світу 6 червня. Коротко

6 Червня 2022, 21:04

Про Україну

Президент Володимир Зеленський відвідав командні пункти та передові позиції українських бійців у районі Бахмута та Лисичанська.

Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес підтвердив плани надати Україні РСЗВ M270, які можуть вести вогонь на відстань до 80 км. Уточнень по кількості немає. За словами Воллеса, такі системи потрібні українцям як відповідь на змінену тактику росіян, зосереджену на випалюванні міст далекобійною артилерією.

У Страткомі ЗСУ підтвердили ліквідацію російського генерал-майора Романа Кутузова, який очолював так званий «перший армійський корпус днр».

Група чоловіків з Дніпропетровщини, які після вторгнення рф втекли з України, використавши підроблені документи продавали нібито гуманітарку на суму 60 млн гривень. В Україні вони продавали військові товари за завищеними цінами, а на кордоні завозили товари як благодійну допомогу, аби уникнути митних платежів.

Дмитро Кулеба про обіцянки кремля: «Путін каже, що не використовуватиме торгові шляхи для нападу на Одесу. Це той самий Путін, який сказав канцлеру Німеччини Шольцу та президенту Франції Макрону, що не нападатиме на Україну — за кілька днів до початку повномасштабного вторгнення в нашу країну. Ми не можемо вірити Путіну, його слова пусті».

Очільник російського МЗС сєргєй лавров заявив, що чим більш далекобійне озброєння будуть поставляти Україні, "тим далі від своїх кордонів росія відсуватиме лінію, через яку може виходити загроза".

ВМС ЗСУ: корабельне угруповання чорноморського флоту рф було відкинуто від українських берегів на відстань більше сотні кілометрів.

Туреччина може стати посередником у деблокаді портів для вивезення зерна, —Зеленський.

Новини регіонів та з фронту за день ви можете почитати тут

Також підписуйтесь на канал Тижня у Telegram

Про світ

У відповідь на запуск Північною Кореєю вісьмох ракет днем раніше, Південна Корея і США випустили свої вісім ракет поблизу східного узбережжя Корейського півострова. За даними Об’єднаного комітету начштабів Південної Кореї, країна запустила сім ракет, одну – Сполучені Штати. Це має продемонструвати «здатність і готовність негайно завдати удару з точністю».

Головна новина дня у Великій Британії – очікуване ввечері голосування за відставку прем’єр-міністра Борісу Джонсону, так званий «вотум довіри» . Виступ глави уряду перед парламентарями відбудеться о 18:00 за Києвом, голосування заплановане після 20:00. Голосуватимуть 359 представників правлячої партії консерваторів, а щоб відправити Джонсона у відставку йому мають висловити недовіру 180 і більше з них. Прогнози у британській пресі варіюються, але мало хто очікує відставки. Голосування може бути й вигідним Джонсону. Скандал з порушеннями ним заборон під час карантину через COVID-19 набирає обертів, але якщо сьогодні його не зможуть посунути, то він отримає імунітет на 12 місяців.

Індія прагне подвоїти імпорт нафти з росії, користуючись великими знижками на товар після запровадження обмежень на нього через війну в Україні, – пише Bloomberg. Індійські державні переробники колективно працюють над укладанням нових шестимісячних контрактів на постачання російської нафти в Індію. За даними джерел у компаніях, сторона продавець буде займатися питаннями транспортування і страхування вантажу.

Тим часом Катар і низка інших мусульманських країн вимагають від індійського уряду «публічних вибачень» і «засудження» ісламофобських заяв, які нібито допустили кілька представників правлячої Бхаратія джаната парті (БДП). Повідомляється, що БДП уже відсторонила авторів заяв Нупура Шарму і Навіна Кумара Джіндала і повідомила, що рішуче засуджує образи релігій. Скандал розпочався після того, як Шарма у теледебатах зазначив про низку суперечливих тез із точки зору сучасних норм у Корані. Зокрема, це стосується одруження пророка Мухамеда на неповнолітній дівчині. Низка індійських медіа зазначають, що Шарма заявив це у відповідь на спроби мусульман засудити релігійні практики і вірування індуїстів.

Базовані в Лондоні іранські опозиційні видання повідомляють, що високопоставлений інженер з аерокосмічних технологій Аюб Ентераазі, який загинув у Ірані на вихідних, був отруєний. Офіційна влада Тегерана при цьому стверджує, що Ентераазі помер від хвороби. За останні кілька тижнів це вже третій випадок смерті високопоставленого військового функціонера в країні.

Минулого тижня речниця мзс росії Марія Захарова заявила, що закликає повідомити керівників американських медіа про «найсуворіші заходи» у відповідь на «ворожість», з якою зіткнулися російські журналісти в Сполучених Штатах. На зустрічі вона розповіла про труднощі для російських журналістів під час спроб продовжити візи, блокування банківських рахунків і ймовірне переслідування з боку спецслужб США. Про це пише Reuters із посиланням на три джерела, які добре поінформовані про зустріч із Захаровою.
Речниця попередила медіа, що якщо російські журналісти не зможуть вільно працювати в США, то американські репортери в росії ризикують зіткнутися з подібними труднощами з візами, акредитацією та банківськими рахунками.

Поміж тим, через маніпулятивні заяви росії Італія викликала посла рф на знак протесту через критику з боку москви щодо буцімто заангажованого висвітлення італійськими медіа новин про вторгнення росії в Україну. МЗС країни заявило, що «відкидає інсинуації щодо нібито причетності ЗМІ країни до антиросійської кампанії». У відомстві додали, що «рішуче відкидають звинувачення в аморальності», висунуті деяким неназваним італійським чиновникам і журналістам із мзс росії. Такі заяви кремль робить не вперше – постійною пропагандистської лінією у будь-яких заявах політиків країни-агресора є звинувачення в антиросійських настроях у Європі буцім через вплив ЄС та НАТО.

Ілон Маск погрожує відмовитися від покупки соцмережі Twitter за $44 млрд – підприємець звинувачує компанію у відмові надати йому повну інформацію про кількість несправжніх акаунтів у Twitter. Адвокати Маска написали претензії у листі до компанії, у якому вказується, що Маск від 9 травня неодноразово запитував цю інформацію, аби мати змогу оцінити, скільки з 229 мільйонів облікових записів соцмережі є фейковими. У зв’язку із заявами Ілона Маска, акції Twitter Inc. в понеділок впали більш ніж на 4%. Акціонери Twitter наприкінці минулого місяця подали позов проти Маска за штучне зниження ціни акцій. За останній місяць акції компанії впали на 23%. У листі юристи стверджують, що Twitter запропонував надати лише детальну інформацію про методи тестування компанії. На їхню думку, це «рівнозначно відмові панові Маска у його запиті щодо даних». Йому потрібна ця інформація, щоб бізнесмен міг самостійно перевірити, як він каже, слабкі методології Twitter.

Болгарія, Північна Македонія та Чорногорія не дали дозволу пролетіти через їхній повітряний простір до Сербії літаку очільника мзс рф Сєргєя Лаврова. Представник мзс росії мав зустрітись із президентом Сербії Александаром Вучичем на тлі покращення стосунків обох країн після повномасштабного вторгнення росії в Україну. Лавров назвав таке рішення «немислимим», а Вучич висловив «невдоволення» такими «обставинами», які завадили візиту, і додав, що «попри все, Сербія збереже незалежність і автономію у прийнятті політичних рішень».

Члени політичної групи Renew Europe, троє високопоставлених депутатів Європарламенту заявили, що підготують клопотання про вотум недовіри президентці Єврокомісії Урсулі фон дер Ляйєн. Це спровоковано дозволом Комісії надати кошти Польщі на план відновлення країни після COVID-19. Спочатку виплата для Варшави затримувалась через неспроможність Варшави підтримувати верховенство права та реформувати суди, що є необхідною умовою для отримання коштів від ЄС. Проте минулого тижня блок схвалив план відновлення у розмірі 35,4 млрд євро. У понеділок віце-президент Renew Europe від Іспанії Луїс Гарікано, євродепутат від Нідерландів Софі ін'т Вельд та колишній прем’єр-міністр Бельгії Гі Верхофстадт підписали пропозицію про недовіру фон дер Ляйєн.
«Комісія повністю усвідомлює, що засоби правового захисту, оголошені польською владою, є суто косметичними», – сказав Верхофстадт у листі до членів Renew Europe.

Автор:
Тиждень