Генпрокуратура з березня демонструє готовність передати справу Щербаня до суду

16 Серпня 2013, 11:28

Розслідування у цій справі поновили у квітні минулого року. За місяць після цього перший заступник Генерального прокурора Ренат Кузьмін в інтерв’ю виданню The EurActiv під час свого перебування у Брюсселі заявляв, що прокуратура зможе висунути звинувачення у цій справі у червні 2012 року.

Згодом він пообіцяв висунути обвинуваченням Тимошенко у  цій справі увересні.

У грудні того ж року Кузьмін пояснив, що пред'явленню звинувачення Тимошенко щодо замовлення вбивства Щербаня перешкоджає висновок німецьких лікарів про те, що "з нею не рекомендують проводити жодних слідчих дій, щоб не перешкодити її одужанню".

Лише 18 січня цього року Генпрокуратура оголосила про завершення розслідування кримінальної справи і вручила Тимошенко "підозру" в організації даного злочину.

15 березня ГПУ продовжила терміни розслідувань у кримінальному провадженні про вбивство Щербаня. За словами начальника Головного управління з розслідування особливо важливих справ Генпрокуратури Андрія Курися, серед низки причин для продовження термінів розслідування, основною є позиція Тимошенко, яка проявляється у затягуванні слідства. Відночас від представників прокуратури звучали заяви про можливість передачі справи до суду до літа цього року. Зокрема, у березні прокурор Олег Пушкар заявив, що це повинно відбутися після проведення слідчих дій з Тимошенко.

"Скільки це триватиме – місяць, два – я вам не можу точно сказати. Це також залежить від того, скільки обвинувачення буде знайомитися з матеріалами справи. Але хотілося б сподіватися, що до літа справа буде в суді", – сказав Пушкар.

Втім, захисник Тимошенко Сергій Власенко заявляв, що справу можуть передати до суду без допиту Тимошенко, хоч і законом це не передбачено. "За законом – ні, а в реальності – так звана справа Щербаня ні до закону, ні до логіки, ні до здорового глузду не має ніякого відношення. За великим рахунком у відповідності з законом ця справа не могла бути порушена взагалі. Обвинувачення не могло бути висунуто. Тому що його не існує взагалі", – сказав Власенко.

26 квiтня постановою слiдчого Генпрокуратури слiдчi дiї у справi були припиненi у зв'язку з регламентованими законодавством термiнами, необхiднiстю виконання дiй у рамках мiжнародно-правових доручень. Пізніше були відновлені. 

Однак 13 травня ГПУ знову призупинила слідство у цій справі. Проте того ж дня заявили про його відновлення для допиту чергового свідка.

Водночас в інтерв'ю Forbs-Україна у травні цього року Кузьмін заявляв, що покази свідків дають можливість Генпрокуратурі звинуватити Тимошенко у вбивстві Щербаня і передати справу до суду

А 6 червня досудове слідство знову призупинили. Генпрокуратура пояснила, що чекає правової допомоги від Чехії.

Так, за словами начальника Головного управління з розслідування особливо важливих справ Генпрокуратури Олега Пушкара, досудове слідство у справі, наближається до завершення. Він зазначив також, що прокуратура чекає ще низку свідчень.

"Єдина затримка – ми чекаємо виконання доручень і клопотань про надання правової допомоги. Чекаємо певних показів, які будуть фінішною крапкою. Потім зі справою ознайомляться адвокати, потерпілі, і ми будемо готові передати її до суду", – розповів він.

У свою чергу адвокат екс-прем'єра Олександр Плахотнюк заявив, ще 18 червня минув крайній термін передачі справи в суд, але через відсутність доказів провини Тимошенко, прокуратура вирішила призупинити слідство нібито для отримання міжнародної допомоги й відправила відповідний запит у Чехію.

При цьому адвокат зазначив, що прокуратура має намір отримати дозвіл на допит чоловіка Тимошенко Олександра, що перебуває наразі у Чехії. Водночас він зазначив, що за новим Кримінальним процесуальним кодексом слідство може бути припинено на необмежений час.

Нагадаємо, депутата Верховної Ради Євгена Щербаня розстріляли 3 листопада 1996 року в аеропорту Донецька після прибуття з Москви.

У квітні 2003 року Апеляційний суд Луганської області за його вбивство засудив до довічного ув'язнення Вадима Болотських.

Син Євгена Щербаня – депутат Донецької облради Руслан Щербань – 4 квітня 2012 заявив, що передав Генпрокуратурі документи про можливу причетність Юлії Тимошенко і Павла Лазаренка до вбивства його батька.

Тимошенко та Лазаренко категорично заперечують свою причетність до вбивства.