Галицькі секрети: освоєння мільярдів на підготовку Львова до чемпіонату, окутане ореолом таємничості

Економіка
29 Жовтня 2011, 10:42

На спорудження об’єктів Євро-2012 на Львівщині витратять 13,1 млрд грн, із яких 8,6 млрд грн по­обіцяла надати держава, решту мають доплатити місцева влада і приватні інвестори. За 20 днів до відкриття нового стадіону у Львові, запланованого на 29 жовтня, депутати обласної ради захотіли довідатися, як використовують бюджетні кошти їхні розпорядники. Облрада звернулася до керівництва державного підприємства «Дирекція з будівництва об’єктів до ЄВРО 2012 у м. Львові» (ДП «Західінфрапроект»), замовника об’єктів від імені держави, з проханням виступити з такою інформацією на сесії. Через тиждень роздумів вона отримала письмову відповідь, яку можна заносити до світової класики бюрократичної творчості.

НАКАЗАНО ЗАМОВЧУВАТИ

Згідно з наказом Укрєвроінфрапроекту (перейменоване Національне агентство з питань підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу), виданим цьогоріч через три місяці після набрання чинності Законом України «Про доступ до публічної інформації», засекречено, зокрема, «хід розгляду судових справ, пов’язаних з орендою, приватизацією державного майна у разі, коли позивачем або відповідачем у судовій справі виступає Укрєвроінфрапроект до оголошення рішень суду». 

Такий потайний стиль спорудження об’єктів Євро-2012 у Львові запанував відтоді, як головним виконавцем, за рішенням Кабміну та Укрєвроінфрапроекту, стала фінансово-промислова група «Альтком» із Донецького регіону. Задля пришвидшення темпів робіт їй дозволили обходитися без тендерів для вибору субпідрядчиків і продавців матеріалів та обладнання. Згори донизу запрацювала монопольна вертикаль. У підсумку замість обіцяних Львівщині десятків тисяч робочих місць, створюваних для зведення об’єктів Євро-2012, область отримала їх трохи більше ніж 500. Причому, за словами голови бюджетної комісії Львівської облради Ярослава Качмарика, цих працівників «Альтком» винаймає на пташиних правах – за трудовими угодами двомісячної тривалості.

Читайте також: Гол у свої ворота

У кулуарах циркулює версія, що нині за службовими мотивами заборонено розголошувати не тільки вже згадуваний «хід розгляду судових справ», а й факти порушення кримінальних справ та їх передачі в суд. Експерти, що прагнуть здійснювати громадський контроль за Євро-2012, здивовані тим, що про фінансові махінації під час підготовки до чемпіонату раптом і водночас припинили публічно говорити всі правоохоронні органи. Так, ще рік тому КРУ виявило на Львівщині таких оборудок на суму понад 1 млрд грн. Майже всі вони пов’язані з процедурами закупівель державним коштом. За цими фактами було порушено сім кримінальних справ. Їхня доля невідома. Так само як і вердикт суду за поданням обласної прокуратури про визнання недійсним договору, на виконання якого із держбюджету іноземній компанії сплачено 15,1 млн грн, хоча фактична вартість проведених робіт становила тільки 180 тис. грн.

ЗНИКЛІ СПРАВИ

Тижденьопитав працівників прес-служб правоохоронних органів Львівщини, промоніторив офіційні веб-ресурси їхніх центральних відомств і переконався в тому, що відомості про кримінальні справи справді зникли. А ті, що, за натяками посадовців, формально ще тліють у папках, припадають пилом. Мовчання на цю тему промовляє більше, ніж факти. Адже у Львівській області загалом не шість основних об’єктів, як зазначено у відповіді ДП «Західінфрапроект» облраді, а понад 90, які було передбачено профінансувати, збудувати та реконструювати до Євро-2012. Кому нині достеменно відома доля всього списку? Того, хто був найбільш обізнаним у цих питаннях на обласному рівні, на превеликий жаль, вже немає серед живих. Хворе серце 57-річного начальника Головного управління з питань Євро-2012, містобудування та будівництва Львівської облдержадміністрації Степана Лукашика не витримало 3 травня 2011-го. За дев’ять місяців роботи на цій новій посаді.

Керівник лабораторії соціальних досліджень Центру підтримки приватних ініціатив Ігор Марков, який уже кілька років проводить дослідження й опитування щодо Євро-2012, прогнозує, що за підсумками підготовчих робіт у Львові буде порушено найбільше кримінальних справ. Але, вочевидь, станеться це не раніше ніж у липні наступного року, коли визначиться чемпіон Європи з футболу.

Щоб нічого конкретного не розповісти і водночас засвідчити свою таємничу поінформованість, державні працівники у відповіді депутатам стосовно шести львівських об’єктів усі види робіт оцінили лише у відсотках. Злітно-посадкова смуга аеропорту готова на 71%, його пасажирський термінал – на 75%.

ДОВІДКА

Кошторис львівського летовища становить 4 млрд грн

Кошторис стадіону у Львові стартував з 750 млн грн. Зараз він сягнув 2,2 млрд грн

Читайте також: Їхала шляхом червона фіра…

Позначки: