Експерт: у виборі Папи Римського Ватикан зупинився на компромісній фігурі

14 Березня 2013, 14:15

Як зауважує експерт, ім’я нового Папи не значилося серед найімовірніших кандидатів, яких називали навіть у переддень проведення конклаву.

«Це несподіваний вибір, якщо говорити про персоналії, але якщо говорити про певний напрям, який обговорювали, то це абсолютно прогнозовано», – зауважив він.

Юраш зазначає, що у виборів нового Папи кардинали вочевидь виходили з реалій римо-католицької церкви.

«Зважаючи на нинішні реалії називали саме кандидата від Латинської Америки, де зосереджена найбільша кількість віруючих – майже 42%. При цьому церква в Латинській Америці має два дуже серйозні виклики: по-перше, наступ протестантизму, п’ятидесятництва і харизматичних церков, по-друге, дуже потужні ліві прокомуністичних рухів», – додав Юраш.

Експерт також зауважує, що логічним цей вибір нового Папи виглядає також і через те, що Хорхе Маріо Бергольйо за походженням італієць.

«До Івана Павла ІІ винятково обиралися італійці. І панувала думка, що вони знову повинні поновити свої впливи. Тобто це – компромісна фігура – прихід італійця з діаспори. Я впевнений, що його підтримувала і група італійських кардиналів. Крім цього, патріарх Франциск мало знайомий із лабіринтами і підводними течіями у Ватикані. Тому, думаю, був розрахунок, що зможуть легше знайти з ним спільну мову і відновити свої впливи в римській курії, ніж з Папою, який все знає», – пояснив Юраш.

І останній аспект вибору нового Папи, за словами релігієзнавця, – це консервативність патріарха Франциска.

«Своїм вибором конклав католицької церкви однозначно сказав світові – ми не готові до змін. Вони обрали ієрарха, з яким пов’язують і теологічні, і світоглядні установки консервативного штибу, категоричне опонування абортам, евтаназії, одностатевим шлюбам тощо», – зазначив він.

«Він (новий Папа – Ред.) іде в традиційному консервативному антиліберальному напрямі, який Ватикан демонстрував з 80-их років стосовно Латинської Америки. Ця позиція плюс неприйняття будь-яких ліберальних форм у власній країні призвели до того, що це була прийнятна кандидатура для кардиналів», – підсумував Юраш.

Нагадаємо, 13 березня конклав обрав 266-м Папою Римським кардинала з Аргентини, архієпископа Буенос-Айреса, Хорхе Маріо Берґольйо, який взяв собі ім’я Франциск. Офіційно новий Папа зійде на престол 19 березня. 

Світові ЗМІ та експерти здивовані вибором конклаву і очікують від нового Папи Римського суттєвих змін.