Експерт: реформи в Україні гальмують бюрократія, корупція та популізм влади

2 Лютого 2013, 15:05

Експерт наголошує, що немає однозначної простої відповіді, у чому причина невдачі реформ.

На думку Фесенка, те, що реформи гальмуються бюрократією, значною мірою відповідає дійсності. «Якщо бюрократія, апарат управління не зацікавлений у змінах, він не буде допомагати і буде приховано їх гальмувати», – підкреслив він.

Він зазначив, що реформи розробляв комітет реформ, який очолює Акімова, з допомогою іноземних експертів. «І це був такий теоретичний план. Але реалізовувати реформи мали виконавці в міністерствах, які іноді, можливо не публічно, але все ж таки не погоджувалися з пропозиціями, не поділяли цих думок», – сказав Фесенко.

«Досвід свідчить, що безпосередньо керівництвом виконання реформ мають займатися люди, які є їх прихильниками, є носіями реформаторських ідей. А цього, швидше за все, в абсолютній більшості міністерств і відомств не було. І це також спрацьовувало, ця причина», – вважає експерт.

«Чи є провина уряду і окремих урядовців в тому, що неефективно проводяться реформи? Безумовно є», – заявив Фесенко. За його словами, вище керівництво виконавчої влади «має або змінювати людей, які не виконують реформи, або з’ясовувати, чому це не відбувається і робити необхідні висновки».

«І ще одна принципова, ключова, системна причина проблем з реформами – це корупція», – заявив експерт.

«Там, де нема корупційного важеля, реформи здійснюються більш-менш ефективно. Якщо є корупційні риси, то будь-які реформаторські задуми будуть розбиватися об ці корупційні інтереси», – наголосив він.

Також експерт зауважив, що зараз достатньо серйозно спрацьовує соціально-політичний чинник. За його словами, керівники держави розуміють, що «якщо робити деякі реформи, які можуть принести неоднозначні соціально-політичні наслідки, це призведе до зростання соціальної напруги, до зростання непопулярності і президента, і правлячої партії, і відповідно вдарить і по прем’єру». «Тому він про це відверто каже», – наголосив Фесенко.

«Всі ці причини вони є наявними, вони спрацьовують. Тому питання, як бути з реформами, воно зараз є драматичним і для президента», – зазначив він.

«У значної частини представників влади є об’єктивний інтерес до реформ. Думаю, зацікавленість в цьому є у багатьох представників бізнесу, зокрема, пов’язаних з владою. Але є і політичний інтерес: занадто ризиковано робити зараз ці реформи. Плюс не хочеться відмовлятися від корупційних механізмів», – підсумував експерт.