Експерт: опозиційно налаштовані виборці не голосуватимуть за «політичних пенсіонерів»

11 Червня 2012, 17:32

Коментуючи заяву лідера Української народної партії Юрія Костенка про переговори між УНП, «Нашою Україною», Конгресом українських націоналістів, Українською платформою «Собор» та Республікансько-християнською партією, політолог зауважив, що навіть арифметична сума рейтингів цих партій не перевищить 5%.

«Арифметична сума рейтингів цих партій, навіть фаворити з яких мають рейтинг трохи більше 1%, у випадку об’єднання буде далекою від 5%. А, як свідчить досвід, коли об’єднуються малорейтингові партії ніякого ефекту на збільшення рейтингів не буде. Як приклад, сумарного ефекту не дало навіть об’єднання опозиції. Їх сьогоднішній рейтинг менший, ніж сума рейтингів «Батьківщини» і «Фронту змін» до об’єднання. А у цих партій (правоцентристських – Ред.) результат буде ще гірший. А тому я не бачу в цьому проекті перспективи. Думаю, що це просто бажання хоча би якось продемонструвати активність виборцям, зіграти на популярних сьогодні об’єднавчих процесах. Але в даному випадку ефект буде мінімальний», – заявив він.

«І головне – навіть об’єднання не дає ніяких шансів на подолання 5-відсоткового бар’єру. Об’єднаються «старі» опозиціонери – представники старої націонал-демократії, але багато хто з них вже сприймається виборцями як політичні пенсіонери. За них голосувати переважна частина опозиційно налаштованих виборців не буде», – додав політолог.

Хоча, на думку експерта, шанси є в представників цих політсил у мажоритарних округах.

«Шанси на виграш виборів в територіальних округах є у того ж Костенка, у деяких інших представників «правиці». Хоча важливо про себе заявити в округах. Крім цього, значної ваги матиме конкурент з боку об’єднаної опозиції, оскільки опозиція в разі їх конкуренції в округах чи Костенка, чи Ющенка переконуватиме виборців, що ці кандидати від «правиці» працюють виключно в інтересах Партії регіонів. І тому навіть по мажоритарці авторитет того ж Костенка чи залишки авторитету Ющенка не будуть гарантувати перемогу», – зазначив він.

На думку Фесенка, шанси лідерам «правих» партій на перемогу в територіальних округах додало б об’єднання з опозицією.

«Я думаю, що це (об’єднання з опозицією – Ред.) був би варіант, як це зробив Тарасюк. Інша річ, що, на жаль, існує проблема і суб’єктивних стосунків. Процес приєднання до об’єднаної опозиції був би також з певними і достатньо серйозними виключеннями. Не брали б всіх, хто виявив бажання. Наприклад, Катеринчук, який не приховує свою підтримку об’єднання опозиції. Однак, я поки не бачу, щоб опозиція брала до себе всіх бажаючих. І тому навіть якщо було бажання, то можливо взяли би УНП. Все ж таки УНП – більш розгалужена інфраструктура, є декілька достатньо сильних кандидатів-мажоритарників. Якщо б «Нашу Україну» представляв Наливайченко, можливо, взяли в і її, але без Ющенка», – вважає політолог.

У той же час, об’єднання правоцентристських партій не додає шансів «Нашій Україні» пройти в Раду після виборів.

«Коли говоримо про «Нашу Україну», треба розуміти, що спроба оновлення, ребрендингу, яка була зроблена через участь в оновленні керівництва партії на Наливаченка і Бондарчука, не дала результату. Наливайченко фактично розірвав стосунки з «Нашою Україною». Скоріше за все, Бондарчук також буде брати участь окремо на цих виборах. Єдине, на чому тримається «Наша Україна» – це на залишках рейтингу Ющенка. Якщо оцінювати нинішній політичний стан «Нашу Україну», то тут можна сказати словами російського літературного класика: це живий труп», – заявив експерт.

«Якщо раніше був хоча б теоретичний шанс, то тепер шансів на відродження чи реанімацію практично нема. Ющенко нічого не робить і не дає робити іншим. Є величезні фінансові проблеми. І тому навіть не простежуються певні варіанти виходу «Нашої України» з довготривалої кризи. І це об’єднання також не дає шансів», – підсумував він.