Експерт: домовленості в Астані вирішального впливу на Європу не матимуть

30 Травня 2013, 17:12

«За фактом (домовленостей. – Ред.) нічого не відбулося… Меморандум про наміри (отримати статус спостерігача. – Ред.) – це те, що колись буде, а не те, що сталося. Крім того, йдеться ж про статус спостерігача в ще нествореному Євразійському союзі, що, згідно з повідомленнями, планується запустити 2015 року», – заявив він.

Як зауважує експерт, наразі прослідковується стратегія української влади, яка полягає в тому, що вона хоче приєднатися до окремих угод Митного союзу, приєднання до яких не суперечитиме режиму зони вільної торгівлі з ЄС.

«І це можна вітати. Але найголовніше – в деталях: до яких саме угод хоче приєднатися українська влада, які саме угоди не будуть суперечити зоні вільної торгівлі з ЄС? А тому негативні наслідки для перспективи угоди про асоціацію можуть бути в тому випадку, коли українська влада зробить неправильну оцінку, до яких саме угод МС приєднатися. Тобто можуть бути фактологічні помилки і прорахунки з українського боку, а може навіть і певні провокації якоїсь так би мовити російської партії в Україні», – пояснює Горбач.

В іншому випадку, додає експерт, негативних наслідків для євроінтеграції отримання статусу спостерігача в МС для України не матиме.

«Щоб уникнути негативних наслідків треба бути в контакті з ЄС, узгоджувати все на рівні консультацій. Хоча звісно, що в інформаційних війнах, які зараз проводять в європейському і євразійському зовнішньо-інтеграційному полі можна чекати будь-яких провокацій з різних боків, тому треба бути напоготові», – зазначає він.

Водночас для Європи домовленості в Астані «категоричного значення не матимуть».

«Вирішального впливу це не матиме на європейську позицію. Вона формуватиметься у взаємовідносинах ЄС з Україною. Вийняток – якщо Україна занадто далеко зайде в євразійську сторону, що поки не проглядається. Все одно спочатку буде рішення про угоду про асоціацію. Лише у випадку провалу можна буде говорити про певні гіпотетичні шанси євразійської інтеграції», – переконаний Горбач.

Як повідомлялось, 29 травня країни Митного союзу Єдиного економічного простору (Росія, Казахстан, Білорусь) підтримали намір України стати спостерігачем у цій організації.

Відповідний меморандум планується підписати 31 травня у Мінську на засіданні глав урядів СНД за участю прем'єра Миколи Азарова.

За словами першого віце-прем'єра Росії Ігора Шувалова, оскільки у Митному союзі не передбачений статус спостерігача, такий статус може виникнути в України тільки після підписання договору про створення Євразійського економічного союзу, яке заплановане 1 січня 2015.

Віце-прем’єр-міністр Юрій Бойко заявив, що надання Україні статусу спостерігача у Митному союзі не вплине на євроінтеграційні прагнення країни. 

Позначки: