«Варто зрозуміти, що без грошей МВФ катастрофи не буде. Але це означатиме, що без них ми не зможемо вирішити певні проблеми. Якщо ж мова йде про створення певних запобіжних заходів, оскільки ситуація в світі і в Україні дуже далека від ідеалу, то гроші МВФ є для нас критичні. І третє – будуть гроші МВФ чи ні, але без глибоких інституційних і структурних перетворень країна фактично приречена на відставання і на економічні проблеми», – стверджує Бураковський.
За його словами, кредит МВФ може поповнити золотовалютні резерви України і дасть можливість втримати курс національної валюти.
«Наявність грошей МВФ в тому форматі, який обговорюється, це можливості поповнити золотовалютні резерви, що є позитивом на випадок якихось непередбачуваних обставин. Якщо говорити в цілому, то на сьогоднішній день можливості залучати велику кількість коштів, скажімо на світових ринках, для України є обмеженими, ми маємо проблеми з торговельним балансом та із залученням капіталу. А тому залучення коштів МВФ матиме певний антидевальваційний вплив», – додав Бураковський.
Утім, як зазначає експерт, позиція МВФ щодо видачі кредитів Україні за різних очільників уряду не змінилася.
«У МВФ не має мандату видати гроші будь-що. Це не є комерційний банк, який хоче надати гроші і отримати відповідні відсотки. Якщо подивимося на співпрацю МВФ з Україною, коли уряд очолювала Тимошенко і тепер за Азарова, то помітимо, що позиція МВФ не змінилася. Мовляв, ми домовляємося про певні зміни в економічній політиці, тоді ви отримуєте гроші. Якщо цього не відбувається, то співробітництво призупиняється», – пояснив експерт.
Водночас Бураковський зазначив, що не береться прогнозувати, які в України є шанси для отримання чергового траншу від МВФ.
«Мені важко сказати, які на сьогоднішній день є шанси, єдине, що я можу сказати, що перемовини будуть дуже непростими», – додав він.
Нагадаємо, останній раз Україна отримала транш МВФ у грудні минулого року – на суму $ 1,5 млрд. На початку лютого цього року чиновники МВФ прибули до Києва для чергового перегляду програми співпраці. Проте українська сторона не поспішала виконувати ключові умови фонду – підвищувати тарифи на газ і проводити пенсійну реформу, тому візит експертів фонду кілька разів переносився.
Теперішній візит триватиме з 25 жовтня по 4 листопада. У ході переговорів українська сторона сподівається врегулювати останній пункт угоди, який залишилося виконати для отримання чергового траншу. Йдеться про підвищення тарифів на газ для населення.
25 жовтня прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що українська сторона вважає за можливе не підвищувати тарифів на газ для населення, оскільки розраховує домовитися з Росією про перегляд газових угод.
Прем'єр додав, що якщо МВФ не погодиться з такою позицією, то уряд буде роздумувати над своєю позицією надалі, оскільки Україні не потрібні кредити такою ціною, а потрібні на тих умовах, за яких українська економіка розвивалася б.