“Якщо зараз є різні інтерпретації українських і польських експертів щодо побаченого, значить потрібно продовжувати дослідження, зокрема, провести ексгумацію віднайдених решток (проведено лише археологічне і судово-медичне дослідження, – Ред.), щоб у жодної зі сторін не виникало сумнівів. У цій царині різні оцінки побаченого є небажаними, оскільки дають поле для різного роду спекуляцій”,- зауважив він.
За його словами, запрошення українських експертів показало готовність польської стори до співпраці. На думку посла, це “крок в доброму напрямку”.
Крім того, Дещиця наголосив, що якщо після додаткових досліджень будуть достатні підстави ствердити наявність останків бійців УПА, тоді їх "бездискусійно слід поховати і поставити могилу, яка була б відповідно кваліфікована за польським законодавством".
"Вірю, що обидві сторони проявлять добру волю, аби це питання було врегульовано без зайвих непотрібних емоцій",- додав посол.
Нагадаємо, 28 травня начальник відділу обліку та збереження місць пам'яті Українського інституту національної пам'яті Павло Подобєд після завершень археологічних робіт на місці зруйнованого пам'ятника воїнам УПА у Грушовичах заявив, що щонайменше три віднайдених останки можуть належати українським воякам. Зазначається, що в розкопі розміром 4х5 м виявлено 18 захоронень, з них – 3 жіночих та 2 дитячих.
27 травня Інституту національної пам'яті Польщі повідомив, що проведені дослідження судово-медичної експертизи не дають підстав визнати, що на місці демонтованого пам'ятника в честь УПА є колективні або одиночні могили членів цього українського формування.
Дивитись також: Більше фото з розкопок в Грушевичах
Як повідомлялося, 26 квітня на кладовищі села Грушовичі активісти та представники польських націоналістичних організацій розібрали надгробний пам'ятник бійцям УПА. Як заявило українське МЗС, в Україні обурені демонстративними і зухвалими діями, пов'язаними з руйнуванням українського пам'ятника, Київ готує для МЗС Польщі дипломатичну ноту.
Згодом українська сторона заявила про призупинення процесу легалізації польських меморіальних об’єктів на території України і надання дозволів на проведення робіт з пошуку поховань та впорядкування польських місць пам’яті в Україні.
У свою чергу, ІНП Польщі заявив, що могила вояків УПА може бути впорядкована на кладовищі у Грушовичах після проведення археологічних досліджень.