НОВИНИ

У Польщі відреагували на заяву В'ятровича щодо призупинення легалізації польських пам'ятників

Зазначається, що після проведення археологічних досліджень могилу вояків УПА в Грушових відновлять.

Інститут національної пам'яті Польщі (ІНПП) відреагував на заяву Українського інституту національної пам’яті щодо призупинення процесу легалізації польських меморіальних об’єктів в Україні у зв'язву з провокацією в Грушовичах. Відповідна офіційна заява оприлюднена на сайті ІНПП у п'ятницю, 28 квітня.

Там зазначається, що могилу вояків Української повстанської армії може бути впорядковано на кладовищі у Грушовичах після проведення відповідних археологічних досліджень і підтвердження, що в цьому місці справді є останки українців. 

«Польська сторона неодноразово підкреслювала у кореспонденції з українськими партнерами, що існуючий від 1994 року об'єкт на кладовищі у Грушовичах потрібно розібрати, аби провести археологічні дослідження, що мають на меті підтвердити наявність людських останків під пам'ятником, а могила могла б бути упорядкована Міжвідомчою комісією (України — Ред.) у співпраці з польською стороною і підлягала б юридичному захисту з боку польської держави. Ми й надалі підтримуємо свою позицію в цьому питанні і готові допомогти українській стороні», - йдеться у заяві.

Зазначається, що польська сторона «із здивуванням» сприйняла інформацію Українського інституту національної пам’яті, що у відповідь на демонтаж пам'ятника у Грушовичах українська сторона призупинить процес легалізації польських меморіальних об’єктів на території України і надання дозволів на проведення робіт з пошуку поховань та впорядкування польських місць пам’яті в Україні.

ІНПП повідомив, що  не сприймає аргументи української сторони про те, що в 90-х роках минулого століття у законодавчому полі Польщі існувала «правова порожнина» щодо процедури встановлення пам'ятників. Зазначається, що ІНПП неодноразово інформував українських колег, а також Об'єднання українців у Польщі (ОУП), що «об’єкт у Грушовичах встановлено нелегально». 

Повідомляється, що польська сторона відкидає звинувачення у тому, що вона не реагує на акти вандалізму щодо нелегально встановлених українських пам'ятників на своїй території. Прикладом реакції Варшави на акти вандалізму названо  негайну реакцію місцевої влади на профанацію могили УПА на українському кладовищі у Пікуличах біля Перемишля чи на горі Монастир біля села Верхрата. Підкреслюється, що після нападів, ймовірно проросійських сил на інші місця пам'яті, ІНПП закликав українську сторону  «до діалогу щодо зміни їх форми, написів, що дозволило б на їх легалізацію».

За інформацією, польська сторона не сприймає також аргументацію українців, що 105 польських пам'ятників на території України є нелегальними, оскільки раніше українська сторона не висловлювала своїх застережень з приводу їх легальності. 

ІНПП Польщі також висловив готовність до подальшої співпраці з українською стороною.

Нагадаємо, у Польщі 26 квітня на кладовищі села Грушовичі поблизу Перемишля активісти та представники польських націоналістичних організацій розібрали надгробний пам'ятник бійцям Української повстанської армії. Як заявило українське МЗС, в Україні обурені демонстративними і зухвалими діями, пов'язаними з руйнуванням українського пам'ятника, Київ готує для МЗС Польщі дипломатичну ноту.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.