За 22 роки Мельник двічі судився за посаду керівника ірпінського навчального закладу
Біографія Мельника сконцентрована навколо тоді ще Ірпінського індустріального технікуму з 1976 року, коли він закінчив цей заклад. З 1986 року – працював на посаді заступника директора технікуму з навчальної частини, а в 1991 році – очолив Ірпінський індустріальний коледж. Під керівництвом Мельника індустріальний коледж став Українським фінансово-економічним інститутом під патронатом Мінфіну, а потім – Академією Державної податкової служби. У 2003 році виш отримує статус національного університету.
Мельника двічі намагалися звільнити з посади керівника закладу. Вперше – наказом голови Державної податкової адміністрації 17 червня 2005 року за грубі порушення трудових обов'язків і фінансові зловживання. Проте вже через місяць Шевченківський райсуд Києва відновлює його на посаді – виявилося, що на час звільнення Мельник перебував на лікарняному. Дочекавшись виходу Мельника на роботу, ДПАУ знову звільняє його. Проте в грудні 2005 року Мельник знову поновлюється на посаді – цього разу рішенням Печерського районного суду. Перед цим він намагається захопити свій колишній кабінет за допомогою двох десятків співробітників приватної охоронної фірми і одного з колег-депутатів від Партії регіонів, але безрезультативно.
Мельник вступив у політику з Народно-демократичною партією
У Раду третього скликання 1998 року Мельник пройшов у списку тодішньої партії влади – Народно-демократичної партії.
У 2002 році він балотувався до парламенту від Ірпінського виборчого округу, проте програв вибори «костенківцю» Євгену Жовтяку. Втім, пізніше вибори в цьому окрузі будуть визнані недійсними, і Мельник спробував стати депутатом на довиборах, стартуючи в 18-му окрузі на Вінниччині. Однак і тут його чекала невдача – він програв нашоукраїнцю Миколі Одайнику.
У 2006 році Мельник знову обраний до Верховної Ради України по багатомандатному загальнодержавному округу Партії регіонів.
На виборах до Верховної Ради України 2012 року був кандидатом по виборчому округу № 95 (Київська область). Втім, зайняв третє місце, поступившись двом опозиціонерам.
До жовтня 2008 року він очолював Київську обласну організацію Партії регіонів.
Скандали з Мельником почалися з агітації за Януковича
У 2004 році відео, на якому Мельник змушує студентів голосувати за кандидата в президенти Віктора Януковича, набула широкого резонансу.
"Мені зрозуміло, що Віктор Федорович буде президентом. А вам ні? Але на нашій дільниці будуть голосувати всі. І відкріпні талони візьмете, приїдете і проголосуєте. І буде, шановні мої, чітко видно, хто є хто. Той, хто не хоче голосувати за Януковича, той може не приїжджати зі своїм відкріпним талоном. Він може виїхати і там залишатися", – сказав ректор своїм студентам на зборах перед голосуванням у другому турі виборів.
А у вересні минулого року Центральна виборча комісія попросила генпрокурора Віктора Пшонку перевірити факти застосування Мельником адмінресурсу. Втім, про підтвердження цих фактів повідомлень у ЗМІ не було.
Періодично навколо ірпінського університету виникали скандали із держзакупілвями. Та найбільшого резонансу отримала схема закупівлі квартир для викладачів закладу в Ірпені по вулиці Тургенівській у 2011 році.
Для цього, за даними Вісника держзакупівель, з держбюджету було виділено 7,78 млн. грн. У підсумку цей будинок будувала фірма Олени Мельник – рідної сестри ректора. Незважаючи на те, що квартири в ньому призначалися викладачам, як пишуть ЗМІ, Мельники видали його за готель для гостей Євро-2012 з подобовою вартістю номера 200-300 євро.
У підсумку підрядник тричі заробив на одному будинку: на будівництві за ціною нібито в 2,5 рази вищою ринкової, на використанні об'єкта в якості готелю і, як повідомляли ЗМІ, на "подяках" від викладачів, які згодом отримали довгоочікуване житло.
Мельник відзначився і в ще одному скандалі. 18 березня 2012 року на виборах мера міста Обухова він намагався силою виштовхати з дільниці депутата від НУНС Ірину Геращенко, яка спостерігала за їх перебігом.
Наступного дня Мельник завив, що готовий вибачитися перед Геращенко за умови, що та спочатку вибачиться, що назвала його хамом. Проте вже 20 березня у сесійній залі Верховної Ради Мельник подарував Геращенко букет троянд, але вона не прийняла його.
Пізніше прокуратура Київської області направила скаргу Геращенко у комітет з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради, посилаючись на те, що лише у разі виявлення правопорушень цим комітетом може прийняти ці матеріали.
Затримання Мельника з хабарем називають демонстративним покаранням і боротьбою за "ласий" виш
Гучний скандал навколо Мельника виник після затримання його у суботу 27 липня за підозрою в отриманні великих хабарів за вступ до університету абітурієнтів – у розмірі 40 і 80 тис.грн. Крім того, під час обшуку в кабінеті вилучили ще $30 тисяч. Проти ректора порушено справу за ознаками ч.4 ст. 368 Кримінального кодексу (вимагання хабара).
29 липня в Печерський суд Києва, який повинен був визначити для Мельника запобіжний захід, викликали машину швидкої медичної допомоги – ректору нібито стало погано. Його госпіталізували. А 1 серпня ректора доставили на засідання суду на машині "швидкої".
Суд врахував клопотання адвокатів Мельника у зв'язку із станом здоров'я і дав йому 60 діб арешту не в СІЗО, а вдома.
Прокурор і слідчий у справі наполягали на утриманні в СІЗО строком на два місяці, мотивуючи це ризиком виїзду Мельника за кордон і можливим перешкоджанням об'єктивному розслідуванню, тиском на свідків. Суд також вирішив вилучити в нього закордонний паспорт.
Сам Мельник на суді заявив, що йде з посади ректора університету і вже навіть написав заяву. Однак, заперечує факт хабарництва і наполягає на тому, що його підтсавили.
Експерти вважають, що на прикладі Мельника влада намагається показово продемонструвати свою "наполегливість" у боротьбі з корупцією. Ще однією версією є те, що посадою Мельника зацікавилась "молода команда" Януковича.
Зі скандалом з хабарем відкрилися нові деталі життя Мельника
Як виявилося, у Солом'янському районному суді перебуває справа щодо племінника ректора – Олександра, який раніше обіймав посаду першого заступника начальника відділу податкової міліції цього ж району.
Ще в березні 2008 року він був затриманий після отримання хабара в розмірі $30 тис. від підприємця, щодо якого мав намір порушити кримінальну справу. За інформацією ЗМІ, він перебував у СІЗО, втім, згодом з допомогою дядька вийшов на свободу.
Стали відомі і деталі його приватного життя. Так, як пишуть ЗМІ, у селі Дмитрівка Києво-Святошинського району розташовані три будинки ректора. Зокрема, будинок Мельника – триповерховий, з червоної цегли, у дворі якого розташовані сад, тенісний корт, пасіка, кілька госпбудівель і гостьових будиночків.
Як відомо, згідно з декларацією Мельника, опублікованою на сайті ЦВК, в 2011 році ректор отримав 1,589 млн грн. доходу, з яких всього 201 тис. грн. – зарплата. На банківському рахунку Мельника було 14 млн 346 тис. грн. Серед рухомого і нерухомого майна – автомобіль Lexus RX-350, квартира (205 м²) і п'ять будинків, площа найменшого – 160 м², а найбільшого – 664 м². У власності членів сім'ї ректора значилися ще один будинок і три квартири (площа найбільшої – 279 м²).