Чому майбутнє України тісно повʼязане із ситуацією на кордоні США із Мексикою

Світ
29 Січня 2024, 12:25

Почався новий раунд протистояння Президента США Джозефа Байдена з республіканцями в Конгресі щодо угоди про виділення додаткового фінансування на заходи із укріплення кордону з Мексикою, що насправді передбачає глибинну міграційну реформу в обмін на допомогу Україні та Ізраїлю. Але скидається на те, що в розпалі боротьби за пост Президента США мова більше не йде про пошук політичного компромісу.  Та й вся ця історія давно вже не про Україну.

На питання про можливу долю угоди Сенатор Джош Хоулі відкрито розказав про скоординовані зусилля республіканців із недопущення переобрання Джо Байдена на другий термін. «Якщо вона [угода] ще не мертва, то має бути мертвою. Немає ніяких підстав погоджуватися з політикою, яка б сприяла Джо Байдену». Схоже, що республіканці, які ініціювали цей єдиний безпековий пакет, будуть намагатися якомога довше використовувати хаос на кордоні як політичну зброю проти чинного Президента.

Якщо в кінці минулого року названий «різдвяним подарунком Путіну» провал голосування за пакет на $110 млрд вважався тонкою політичною грою, то наразі експерти допускають, що республіканці пріоритезують зрив будь-яких домовленостей, незважаючи на геополітичні наслідки для глобальної безпеки. А це серйозний удар по Україні, яка недоотримає зброю.

Спікер Палати представників Майк Джонсон (Р-Луїзіана) у листі до Конгресу підкреслив, що угода буде «мертва» в момент передачі з Сенату Палаті представників, якщо текст угоди відповідатиме попередній інформації про компроміси. Навіть лідер республіканської меншості в Сенаті Мітч МакКонел, який послідовно відстоював допомогу Україні та намагався дійти згоди із Білим домом, починає робити обережніші заяви на фоні посилення впливу найімовірнішого кандидата від республіканської партії Дональда Трампа.

В соціальній мережі Truth Social колишній та можливо наступний президент Дональд Трамп написав великими літерами: «ПОГАНА УГОДА ПРО КОРДОН ГІРША, НІЖ ВІДСУТНІСТЬ БУДЬ-ЯКОЇ УГОДИ ПРО КОРДОН». Пізніше він заявив, що кордон став «ЗБРОЄЮ МАСОВОГО ЗНИЩЕННЯ — НАШОГО ЗНИЩЕННЯ». У інших повідомленнях Трамп назвав угоду «беззмістовною» та «ще одним подарунком радикальним лівим демократам».

Але найрадикальнішим стали твердження про велику кількість терористів, які прибувають через дірявий кордон, та стовідсоткову впевненість у організації на території США «декількох жахливих актів терору». Пам’ять про 11 вересня ще жива і такі меседжі не проходять непоміченими.

Його коментарі з’явилися після заяви президента Байдена про «найжорсткішу і найсправедливішу» системну міграційну реформу в історії США, котрий пообіцяв за потреби закрити кордон у день набуття законом чинності відповідно до нових надзвичайних повноважень.

Не всім республіканцям до душі тиск експрезидента Трампа та заполітизованість питання. «Якщо у нас була б можливість [провести реформу], і з політичних міркувань ми б вирішили цього не робити, то, я гадаю, ми б створили собі серйозні проблеми», — сказав Сенатор Майк Раундс, республіканець з Південної Дакоти.

Сенатор Мітт Ромні, республіканець зі штату Юта, був категоричнішим: «Кордон — дуже важливе питання для Дональда Трампа. Дійсно обурливо те, що він передає послання республіканським сенаторам і конгресменам, що він не хоче, щоб ми вирішували проблему на кордоні, тому що він хоче звинуватити у проблемі Байдена».

Сенатор Том Тілліс з Північної Кароліни розділяє таку позицію: «Я вважаю аморальним дивитися в інший бік [ігнорувати можливості вирішення проблеми], бо так можна забезпечити перемогу президенту Трампу».

Що передбачає реформа?

Попередні домовленості в Сенаті стосуються надання повноважень виконавчій гілці влади закрити кордон за дорученням президента в разі, якщо щоденна кількість затриманих нелегальних мігрантів перевищуватиме показник у 4 000 осіб на день протягом тижня.

Зараз прикордонники просто відпускають частину нелегальних мігрантів, адже не мають можливостей проводити перевірку такої кількості осіб. Після реформи нелегалів чекатиме негайна депортація.

Загалом всі розмови точаться навколо трьох основних питань: жорсткіших протоколів надання притулку; посилення контролю за кордоном, завдяки збільшенню кількості персоналу та застосування високотехнологічних систем; та попередження міграції.

Так, мігранти, які стикаються з переслідуванням у своїх країнах, мають право на захист у США. Однак рівень відмов у наданні притулку після розгляду таких справ судами показує неефективність попереднього скрінінгу. У судах з питань імміграції наразі знаходиться більше 2 мільйонів справ – втричі більше ніж сім років тому.

Через перевантаження судів, імміграційні справи розглядаються роками, що ускладнює і здорожчує депортацію людей, які вже інтегрувалися у суспільство. Тому угода передбачає жорсткіші стандарти доведення існуючої загрози життю та здоров’ю мігранта у країні походження. Критики такого підходу наголошують, що мігранти, які проходять інтерв’ю, зазвичай не мають адвоката і все ще переживають травматичні події.

З моменту приходу до влади президента Байдена в 2021 році його адміністрація використовувала помилування за порушення імміграційного законодавства в історичному масштабі для 1 млн. біженців  від збройних конфліктів у Афганістані та Україні, або політичних та економічних криз у Гаїті та Венесуелі. Тому республіканці наполягають на обмеженні такого права та збільшенні контролю за діями Президента.

Щодо посилення безпеки кордону, запропоновані Байденом $14 млрд республіканці назвали недостатніми. З них $3,1 млрд передбачаються на залучення додаткових працівників прикордонної служби, працівників по роботі з мігрантами у центрах утримування, суддів з імміграційних справ тощо.

Ще $1,2 млрд виділятимуть на офіцерів митниці та системи перевірки для зупинки потоку смертельного фентанілу. Смертність від передозування різними речовинами у США зросла за останні 20 років у п’ять разів, при чому за даними на 2021 рік із 106 тис. смертей більше 70 тис. припадає саме на фентаніл.

Обговорювалось додаткове фінансування місцевих громад, які приймають рекордну кількість мігрантів, але республіканці виступають проти пропозиції, адже більшість з таких громад голосують за демократів.

Одним з найважчих питань є попередження міграції, адже соціально-політична та криміногенна ситуація у деяких країнах Латинської Америки стимулює потік біженців. Білий дім наполягає на збереженні квоти для 30 тис. осіб щомісяця з Венесуели, Нікарагуа, Куби та Гаїті, якщо вони мають фінансового спонсора. Зменшити хаос на кордоні покликаний запроваджений раніше цього року додаток для подачі заяв на в’їзд до країни.

На думку Ділана Корбетта, керівника Інституту кордону надії, підсилення обмежень може лише сприяти накопиченню мігрантів, перетворюючи Мексику на базу для мігрантів при повній відсутності там інфраструктури.

Не слід забувати, що Росія має досвід із організації криз на кордонах для дестабілізації ситуації. Зважаючи на те, що Кремль робить ставку на республіканців, частина з яких повторює російські наративи, ситуація на кордоні з Мексикою може стати важливим інструментом впливу на американські вибори.

Чому переговори за крок від глухого кута?

Сенатор Джеймс Ланкфорд, республіканець із Оклахоми, раніше заявив, що міграційна реформа – це мільйон рішень: «Кожна загальна ідея тягне за собою сто менших рішень, і всі з них мають бути ухвалені, і кожне з них складне».

Пік нелегальної міграції у США зафіксовано в далекому 2007 році, коли на території США за офіційними даними перебувало більше 12 млн. осіб. З того часу ця цифра зменшувалася до 10.5 млн. станом на 2021 рік.

За сюжетом відомого американського фільму «День без мексиканця», в Каліфорнії зникають всі мешканці латиноамериканського походження, що викликає шок від економічних та соціальних наслідків, загрожуючи самому способу життя штату.

Джордж Борхас, професор економіки та соціальної політики в Школі управління ім. Джона Ф. Кеннеді Гарвардського університету, чию роботу цитував Трамп, демонструє позитивні та негативні наслідки міграції. Перші включають сприяння економічному зростанню шляхом збільшення робочої сили, стимулювання споживацького попиту й збільшення загального багатства населення. Другі означають зниження заробітних плат за певними групами професій та збільшення безробіття для громадян з низьким рівнем кваліфікацій.

У передвиборчих перегонах питання кордону є ключовим як для Трампа, так і для Байдена. З початку президентського строку Байдена американська прикордонна служба зафіксувала 6,3 млн. спроб нелегального перетину кордону. Більше 50% з них припадає на прикордонні сектори в Техасі.

Криза призвела до протистояння між прикордонною службою, що підпорядковується федеральному уряду, та Національною гвардією Техасу, Департаменту публічної безпеки Техасу та інших правоохоронних органів штату, які на початку року самостійно заблокували частину кордону поблизу Егл-Пасса на березі річки Ріо Гранде, де зафіксовано найбільшу кількість випадків нелегального перетину кордону.

На офіційній сторінці губернатора Техасу Грега Абботта, який розпочав операцію під назвою «Одинока зірка», зазначено, що штат самотужки продовжує «закривати небезпечні прогалини, створені відмовою адміністрації Байдена забезпечити безпеку кордону».

Трамп вже пообіцяв найбільші програми депортації та затримання на кордоні в історії Америки. Його адміністрація відзначилася політикою окремого утримання членів сімей нелегальних мігрантів, навіть дітей окремо від батьків, що викликало міжнародне засудження.

Сенаторка Кірстен Сінема, незалежна представниця штату Аризона та ключова людина в переговорному процесі в Сенаті, зазначила, що рішення, які ухвалюються зараз, матимуть дуже серйозні довгострокові наслідки, що й затримує досягнення домовленості.

Однак у довгостроковій перспективі геополітичні помилки вартуватимуть США набагато більше, адже програш України – прямий шлях до посилення авторитарних режимів і скорочення впливу колективного заходу на глобальний порядок денний. Хоча у США багатьом такі прогнози сьогодні видаються нереалістичними, це буде далеко не перший прорахунок з часів розпаду СРСР.

Цей тиждень продемонструє реальний вплив Дональда Трампа та витримку частини поміркованих республіканців, готових ризикнути своїм політичним майбутнім. Навіть якщо Сенат дійде згоди, документ може бути похованим в Палаті представників. Якщо жорстка лінія переможе, то українці, яким боєприпасів наразі вистачить ще на кілька тижнів, не повинні сприймати це на свій рахунок. З початком президентських перегонів ця історія перестала бути про Україну.

Нічого особистого, просто бізнес.