Черкаський фронт: опозиційні чвари, тітушки й луганський «Беркут»

Суспільство
30 Січня 2014, 17:50

Події в Черкасах дехто називає навіть «новим сценарієм придушення протестів» від очільника тамтешньої ОДА (і земляка президента) Сергія Тулуба. Водночас «геній» нинішнього керівника області не слід переоцінювати. Адже надто вигадливих сценаріїв руйнації громадського протесту не потрібно там, де опозиція – це такий собі «феномен Володимира Олійника», одного з авторів «законів про диктатуру». Того самого Олійника, який пройшов комуністичну школу й корупційну судову систему, з 1990-х увесь час боровся за владу в Черкасах, був мером, кандидатом у президенти, довіреною особою Віктора Ющенка, помаранчевим революціонером, бютівцем, достатньо наближеною до Тимошенко особою. І, зреш­тою, одним із «передових» депутатів-регіоналів, який обґрунтував кримінальне переслідування екс-прем’єрки. А працевлаштування дітей на керівні посади в податковій і прокуратурі – це взагалі дрібниці на тлі його ролі в ухваленні «диктаторських законів».
Одне слово, опозиційні лідери на Черкащині перебувають у стані якихось постійних скандалів, метаморфоз та перекидань із влади в опозицію і навпаки або з партії в партію. А головне – жодних чітких і конкретних планів дій в умовах кількаденних масових протестів. Це наочно продемонструвало Народне віче 26 січня, коли зібралося близько 3 тис. черкащан і загалом була можливість піти шляхом більшості регіонів Заходу й Центру, тобто без особливих проблем зайняти ОДА та обласну раду. Проте мітинг перетворився на публічний конфлікт між опозиціонерами від «Батьківщини» Миколою Булатецьким та Анатолієм Бондаренком і депутатами місцевих рад. Але почнімо з подій, які цьому передували.

Хроніка подій

Перший «штурм» будівлі ОДА стався 23 січня. Після кількатисячного Народного віча на Соборній площі Черкас учасники протесту намагаються зайти до будівлі адміністрації. На них при 12-градусному морозі ллють воду із брандспойта і кидають світлошумові й газові гранати. Хтось ламає двері, але зсередини вхід забарикадований меблями. Частина людей намагаються прорватися через інший вхід. Врешті, найактивніші потрапляють у приміщення з боку обл­ради. Саме тут стався перший і поки що найсерйозніший драматичний інцидент. На голову дів­чини, яка стояла поодаль від передових ліній і просто спостерігала за подіями, раптом кинули вазон. Урешті громадська діячка й екскурсовод у Холодному Яру Ольга Галушко після складної операції й витягання уламків вазона з голови досі перебуває в комі, а міліція перекваліфікувала «завдання тяжких тілесних ушкоджень» у «нещасний випадок».

Тим часом із боку ОДА з’являються молоді люди в масках, б’ють вікна. Невідомі заходять у приміщення й виносять документи та меблі. Розведений із меблів вогонь для одних – безглуздий погром, для інших – можливість зігрітися й висушити одяг. Опозиційні лідери не зупиняють погрому, як і не використовують нагоди завести тисячі людей в ОДА, щоб запобігти наступному удару провокаторів і силовиків по учасниках протесту. Врешті мітингувальники розходяться. О 22:00 нечисленні ряди активістів атакує «Беркут». Після першого, не зовсім вдалого наступу спецназівці використовують газові й світлошумові гранати, травмуючи активістів і «відвойовуючи» облраду. Люди в масках зникають. Розпочинається повна зачистка центру міста з арештами й жорстоким побиттям десятків людей. До Соснівського РВ УМВС у Черкасах відвозять 58 осіб. На ранок після втручання нардепів, юристів та активістів під арештом залишаються 48 осіб.

24 січня у Черкасах збирається близько тисячі протестувальників, які вимагають до кінця дня звільнити затриманих. Вони пікетують обласне управління внутрішніх справ, а потім прокуратуру. Керівництво УМВС, заблокувавши приміщення беркутівцями, ігнорує активістів. А прокурор області Геннадій Дем’яненко на прохання опозиційних депутатів звільнити затриманих під час «штурму» ОДА (зважаючи на те що більшість із них не брали участі в подіях) лише обіцяє ухвалити «законне рішення». Зрештою ввечері кілька тисяч протестувальників беруть в облогу УМВС, однак на перемовини з міліцією йдуть депутати, після чого активістів розпускають без жодного результату.

Наступного дня влада так і не звільняє затриманих. Суди від самого ранку відбуваються в різних містах Черкаської області: Чорнобаї, Смілі, Золотоноші, Черкасах і Каневі. Станом на 25 січня 41 затриманий за «штурм» тамтешньої ОДА дістав два місяці арешту, інші ж (переважно дівчата і деякі неповнолітні) – домашній арешт. Заарештованих розкидали по різних ІТТ області. Як стверджують представники опозиції, деякі помічники суддів відмовлялися готувати документи щодо них через «фабрикування» справ. Цього самого дня «Беркут» у Черкасах знову затримує учасників протестів після жалобної акції, присвяченої загиблим активістам Майдану в Києві. Як свідчать очевидці, спершу на новостворений «Свободою» загін самооборони напали тітушки. Коли ж атаку було відбито, відразу близько 100 беркутівців (частину з них начебто привезли із Луганська) напали на «самооборонців». Майже всім активістам нібито вдалося втекти. Тоді, як стверджують свідки, спецзагін разом із тітушками знову зачистили всі центральні вулиці міста, б’ючи й затримуючи молодь і навіть цілі сім’ї. Було заарештовано 32 людей. До ранку наступного дня із Соснівського РВ УМВС у Черкасах з допомогою представника уповноваженої з прав людини Володимира Батчаєва, священика УГКЦ отця Юліана, депутатів та активістів звільняють 30 осіб. Двом затриманим розбито голову, як-от 21-річному Сергієві Усенку, якого «пов’язали» із сестрою та батьками. Декого «добивають» у райвідділку.

26 січня близько 3 тис. черкащан збираються на Вічі й після суперечок між опозиційними лідерами, які називають одне одного «провокаторами від губернатора Тулуба», врешті створюють Народну раду. Політики пропонують дати очільникові області добу на добровільну відставку і знову втрачають шанс мирно й організовано увійти в приміщення ОДА. Врешті постановляють 27 січня пікетувати сесію міськради, заявляючи, що опозиція примусить піти у відставку в. о. голови Черкас Вік­тора Білоусова і сформує нову владу.

А вже вночі 27 січня розгромлено автомайданівців, які приїхали звільняти активістів. Замість очікуваної тисячі чи навіть п’яти тисяч прибуло близько сот­ні. Щойно вони вийшли з автомобілів, у приміщення ОДА невідомі в масках стали кидати «коктейлі Молотова» та бити вікна. За деякий час на площу вриваються беркутівці з тітушками, які жорстко б’ють і затримують людей. «Штурмовики» втекли. Чимало машин розбито й спалено людьми в цивільному. Побито й журналістів. Затримано 19 осіб, зокрема 7 автомайданівців. Серед них журналісти польського каналу «Белсат».

Вранці 27 січня, після того як черкаська «Свобода» назвала штурм ОДА провокацією тітушків, за вказівкою Сергія Тулуба заарештовують лідера обласної «Свободи» Юрія Ботнара. Відомо, що його відвезли до Соснівського РВ УМВС. Однак досі місцезнаходження Ботнара активісти так і не встановили. Міліція стверджує, що свободівця немає в райвідділку.

читати ще

показати ще