Британія відмовляється відкрити Німеччині імена шпигунів часів «холодної війни»

29 Грудня 2011, 12:55

До так званих файлів Розенхольца входять мікрофільми та записи, які дають основну інформацію про іноземних співробітників в розвідці колишньої НДР. Записи отримало ЦРУ за таємничих обставин невдовзі після падіння Берлінської стіни. Американські агенти проаналізували дані, перш, ніж поширювати частини, що мають відношення до країни, в яких «Штазі» були активні. Зокрема, частину файлів було надано Великобританії вкінці 1990-х. Тепер Німеччина хоче отримати дані назад, щоб додати їх до архівів Міністерства НДР з державної безпеки, відомого як «Штазі».

Якщо справи повернуться до Німеччини, вони будуть доступні в нередагованому вигляді для вчених та істориків. Це означає, що британських шпигунів «Штазі» буде названо вперше. За словами професора політології Університету Букінгему Ентоні Гліса, до цього часу жодного британця не засудили за шпигунство на користь НДР. А в 1999 році тодішній міністр внутрішніх справ Великої Британії Джек Строу заявив членам парламенту, що секретні служби країни підозрювали більш як 100 британців у співробітництві з «Штазі».

Уряди Норвегії, Данії та Швеції нещодавно зазначили, що готові передати Німеччині файли, які 10 років тому їм надало ЦРУ.

«Нам потрібен доступ до цих файлів, щоб зрозуміти «холодну війну», яка була війною секретних служб в усьому світі», – зазначив один з провідних світових істориків «Штазі» Гельмут Мюллер-Енгбергс.

«Велика Британія – не вважається країною, яка переховує комуністів, то чому ж вони не відкриють нам інформацію про те, хто з британців працював на комуністичний режим», – зазначив Мюллер-Енгбергс.
Архів Штазі наразі охоплює 111 км фалів, карточок з каталогів в тому числі 34 тис відео та аудіо записів. Проте, файли Розенхольца є ключовими, зважаючи на навмисне та систематичне знищення більшої частини записів, які стосуються підрозділу штазі, котрий відповідав за функціонування розгалуженої системи шпигунів на Заході.
 

читати ще

показати ще