Світ

  ▪   Даніель Ветцель
  ▪   © 2018 Axel Springer SE. Alle Rechte vorbehalten

Die Welt: Зміна на глобальному енергетичному ринку

фото: reuters
Десять років тому, коли Америка почала видобувати природний газ за допомогою водяного тиску з глибоких сланцевих порід, технологія ГРП (гідравлічний розрив пласта) серед екологічних лобістів вважалася тимчасовим феноменом. За поширеним переконанням, сланцевий газ через затрати на його видобуток та обмежені ресурси довго на ринку не протримається.
Матеріал друкованого видання
№ 27 (555)
від 5 липня, 2018

Тепер видно, що це була помилкова думка. «Вважати видобуток сланцевого газу справжньою революцією означає недооцінити важливість такого відкриття, — стверджує Деніел Єрґін, один із провідних експертів енергетичного ринку у світі з аналітичного центру IHS Markit у Вашингтоні. — Така драматична й неочікувана зміна на енергетичному ринку трансформує наше довготермінове бачення енергії».


Те, що зростаючий потік природного газу зі США через п’ять років може перевернути глобальний ринок з ніг на голову, довели дві нові студії, які цього тижня на міжнародному конгресі в столиці Америки створили розслаблену святкову атмосферу.


Міжнародна енергетична агенція (МЕА) вважає, що з появою двох нових гігантів до 2023-го глобальний газовий ринок кардинально зміниться. «Через п’ять років ми побачимо абсолютно новий ринок газу», — заявив її директор Фатіх Бірол.

 

Читайте також: Звільнена ніша: економічні наслідки блокади ОРДіЛО


Згідно з прогнозами МЕА, видобуток природного газу в США наступні п’ять років зростатиме так само різко, як експорт скрапленого природного газу (СПГ) з використанням танкерів. Відповідно Сполучені Штати самостійно забезпечуватимуть 45% глобального нарощення видобутку.

Зростання на ринку СПГ на 75% забезпечуватиме Америка. Частка США на світовому ринку скрапленого природного газу лише за п’ять років подвоїться до 40% з усіма наслідками для міжнародної торгівлі та геополітики, заявив Бірол.


Адже вже у 2019-му Китай стане найбільшим імпортером у світі, зазначається в актуальному звіті МЕА Gas Market Report. Пекін докладає чималих зусиль за допомогою політики «блакитного неба» для подолання шкоди довкіллю та здоров’ю від викидів електростанцій і транспорту. Тому потреба в газі самої лише Піднебесної до 2023 року становитиме 40% світового попиту.


Уже торік світовий попит на газ зріс на 3% і сягнув найвищого рівня з 2010-го. Збільшення китайського попиту на 15% також значно перевищило ці показники. Це робить КНР другою після Японії важливою країною для СПГ-танкерів зі скрапленим газом.

 

Читайте також: Приватна сонячна електростанція: наскільки це вигідно?

 

Сланцевий газ — скалка в оці захисників довкілля США найбільший експортер, а Китай найбільший покупець. «Отже, підтверджується очікування, що торгівля між цими двома гігантами зростатиме», — каже голова МЕА у Вашингтоні. «Це було б перевагою для обох країн». Якщо ж теперішня торговельна суперечка між США та Китаєм пошириться й на цю сферу, відповідно обидві програють.


Інститут IHS Markit передбачає, що виробництво природного газу в США ще пришвидшиться. Лише цього року його видобуток там може зрости на 10%. А на найближчі 20 років IHS прогнозує для Сполучених Штатів зростання на 60%. У дослідженні інституту «Десять років сланцевого газу — потужний вітер у спину для Америки» аналітики підбивають проміжні підсумки революції, спричиненої технологію гідророзриву в поєднанні з розвитком горизонтальних бурильних технік.


З 2007-го видобуток газу в Америці зріс на 40%, водночас ціна на нього впала на дві третини. Ще оптимістичніше, ніж у дослідженні МЕА, команда IHS на чолі з Деніелем Єрґіним прогнозує подвоєння американського експорту скрапленого газу в наступні п’ять років.
Засуджена захисниками довкілля технологія видобутку сланцевого газу «драматично вплинула» на виробництво електроенергії в США, констатує IHS. «Де раніше домінували ядерна енергетика й вугілля, сьогодні основою енергопостачання стали газотурбінні електростанції». За прогнозом IHS, до 2040-го вони покриватимуть половину потреб США в струмі.

 

«Ми не дискримінуємо жодне з наших джерел енергії»


Тоді як у Німеччині субвенціям на екологічно чисту енергію поки що не вдалося відчутно зменшити рівень викидів СО2, США змогли суттєво збавити шкідливий вплив на клімат завдяки ринковому запиту на заміну вугілля сланцевим газом. За оцінкою IHS, викиди СО2 в секторі електроенергії Америки впали з 2005 року орієнтовно на 30%.


«Більш ніж половина зменшення викидів зумовлена заміною вугілля на газ у виробництві електроенергії. Ми не дискримінуємо жодне з наших джерел енергії, — підкреслив відмінність від німецької та європейської політики міністр енергетики США Рік Перрі. — Поки деінде «карають» певні види енергії, ми намагаємося зменшити емісію завдяки інноваціям». Незадовго до цього в Німеччині збиралася так звана Вугільна комісія для затвердження дорожньої карти німецької відмови від вугілля. У Вашингтоні Перрі висловив нерозуміння «впертості спротиву куди чистішим горючим енергоресурсам, із якою відкидають орієнтовану на інновації стратегію».

 

Читайте також: Два полюси торгової війни


Американський підхід забезпечує нові можливості для інвестицій і рівною мірою слугує надійності постачання, економіці й захисту довкілля. «Таким чином ми допомагаємо й іншим країнам писати власну історію успіху», — зазначив Перрі, звертаючи увагу на те, що у світі близько міль­ярда людей живуть в енергетичній бідності й не мають доступу до електрики.

 

Потреба в енергії виразно зростатиме


Енергетичним босам, що зібралися у Вашингтоні, звісно, сподобалися слова Перрі. «У 2040 році у світі житиме 9 млрд людей, споживання енергії зросте на 30%, — зазначив на конференції Майкл Вірт, керівник американського енергетичного гіганта Chevron. — Це так, ніби подвоїти сьогоднішнє споживання енергії Китаю та Індії разом». «Технологія буде вирішальною, якщо ми хочемо покрити цю потребу й водночас захистити довкілля», — підхопив Даррен Вудс, керівник нафтогазового велетня ExxonMobil.

 

Читайте також: Експорт електрики. Ризикований сценарій


Завдяки природному газу США зменшили б свої викиди СО2 до рівня 1990-го, Велика Британія навіть до рівня 1984 року, заявив керівник British Petroleum (BP) Боб Дадлі: «Противники природного газу позбавляють світ однієї з небагатьох можливостей досягти визначеної на кліматичній конференції в Парижі мети двох градусів».


І хоча спалення природного газу спричиняє суттєво менший парниковий ефект, ніж вугілля чи нафта, газ все ж таки залишається горючим ресурсом, визнає Дадлі. Однак він не вважає його перехідною технологією. Завдяки дедалі більшому домішуванню екологічно отриманого водню в майбутньому вміст СО2 в газі можна буде ще зменшити. Тому, як каже шеф BP, природний газ із багатьох аспектів — паливо майбутнього.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.