"НРУ веде переговори з УНП, проте в якому форматі відбудеться об'єднання, я поки не можу сказати", – заявив голова НРУ Василь Куйбіда виданню "Комерсант-Україна".
Водночас, закон про політичні партії не передбачає можливості рівноправного злиття політичних сил. Цей процес може бути здійснений шляхом саморозпуску одного з учасників об'єднання і вступу його колишніх членів до лав іншої партії. Джерела, близькі до переговорного процесу, стверджують, що об'єднання відбудеться на базі НРУ.
"Всі пам'ятають, що до розколу Руху в 1999 році обидві партії були єдиним цілим", – нагадав співрозмовник видання.
Голова УНП Юрій Костенко не підтвердив намір розпустити партію, зазначивши, що "об'єднана партія буде створена шляхом реорганізаційних процесів". За його словами, наразі переговори у завершальній стадії, і вже в другій половині травня буде оголошено про їх результати.
На підтвердження слів Костенка в УНП заявили, що на 19 травня партія вже орендувала зал будинку культури та мистецтв Київського політехнічного інституту для проведення з'їзду.
"Резервна дата з'їзду – 8 червня. На цей день ми також забронювали зал КПІ", – зазначили в УНП.
Керівництво НРУ заявляє, що в результаті об'єднання буде створена "потужна правоцентристська політична сила".
"Ми запросили до діалогу різні непарламентські політичні партії та громадські організації, відбуваються консультації про створення єдиної націонал-демократичної політичної партії", – заявив Куйбіда.
Між тим, проти об'єднання НРУ з непарламентськими партіями виступають народні депутати-члени НРУ, які пройшли у Верховну раду за підтримки партії "Батьківщина".
На думку народного депутата Олександра Чорноволенка ("Батьківщина"), НРУ необхідно об'єднуватися на базі більш великої парламентської політичної сили.
"Подальших політичних перспектив у об'єднання НРУ та УНП, на мій погляд, немає, – вважає депутат. – Народному руху слід об'єднуватися в рамках єдиної партії "Батьківщина".
Однак нинішнє керівництво НРУ не поділяє позиції своїх соратників в Раді.
"Ми завжди об'єднувалися на ідейній основі. Зараз ми не бачимо загальної ідеологічної основи з "Батьківщиною", – заявив Куйбіда.
Це не перша спроба керівництва НРУ та УНП об'єднати партії. З такими заявами їх лідери виступають з 2002 року. Найближче до об'єднання вони підійшли в грудні 2006 року – тоді було підписано декларацію про відновлення організаційної єдності двох партій. Однак перед президентськими виборами 2010 року партії знову розійшлися – НРУ виступив на підтримку Юлії Тимошенко, а УНП висунула в президенти свого лідера Юрія Костенка.
На парламентських виборах 2012 року представники УНП були включені в список партії Віктора Ющенка "Наша Україна", а члени НРУ балотувалися за списком "Батьківщини".