Проти Тимошенко порушено вже 10 справ і готуються нові

18 Червня 2012, 18:30

Найвідоміша, так звана «газова» справа Тимошенко зараз перебуває на стадії касації. Як відомо, 11 жовтня 2011 року Печерський суд визнав екс-прем’єра Юлію Тимошенко винною у перевищенні службових повноважень при підписанні газових контрактів з Росією у 2009 році та засудив її до 7 років ув’язнення без подальшого права обіймати державні посади протягом трьох років.

23 грудня 2011 року Апеляційний суд Києва залишив цей вирок у силі. А 15 травня цього року Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ розпочав розгляд касації на вирок Тимошенко у «газовій» справі, однак через відсутність Тимошенко у залі суду через хворобу переніс розгляд на 26 червня.

За касаційним розглядом «газової» справи спостерігатимуть представники ЄС – екс-президент Європарламенту Пет Кокс та екс-президент Польщі Олександр Кваснєвський.

У березні цього року до суду було передано другу справу проти Тимошенко за звинуваченням у фінансових махінаціях на посаді керівника корпорації Єдині енергетичні системи України (ЄЕСУ), що займалася імпортом природного газу, з 1995 по 1997 роки.

У цій сфері порушено 7 кримінальних справ, які розслідують Податкова і СБУ. Всі вони були об’єднані в одне провадження.

Зокрема, Тимошенко обвинувачують в організації неодноразового ухилення від сплати податків на загальну суму понад 16 млн грн, розкраданні та замаху на розкрадання бюджетних коштів шляхом незаконного відшкодування понад 25 млн грн ПДВ, службовому підробленні і в ухилянні від сплати 681 тис. грн прибуткового податку, службовій підробці й замаху на розтрату 405,5 млн доларів коштів державного бюджету.

Зазначимо, що у січні цього року СБУ закрила один із епізодів кримінальної справи проти Тимошенко щодо ЄЕСУ у з’язку із декриміналізацією статті 207 КК України (80-1 в редакції 1960 р.) – в частині організації приховування валютної виручки.

19 квітня Київський районний суд Харкова розпочав розгляд справи щодо ЄЕСУ. Прокуратура у цій справі заявила позов про відшкодування Тимошенко збитків у 19,5 млн грн.

Як зауважив захисник екс-прем’єра Сергій Власенко, стаття 191, яка інкримінується Тимошенко, а це зловживання службовими повноваженнями і заволодіння коштами, вона передбачає від 7 до 12 років.

В одне провадження були об’єднані справа про нецільове використання 200 мільйонів євро, отриманих від продажу квот парникових газів у рамках Кіотського протоколу, а також справа про придбання за завищеними цінами автомобілів Opel Combo під виглядом медичного устаткування, "незаконні відстрочки оплати митних платежів у бюджет на суму близько 68 мільйонів гривень". Як повідомив генпрокурор Віктор Пшонка, розслідування цих справ завершене, матеріали із «зібраними доказами і явно обвинувальним висновком» передані адвокатам Тимошенко для ознайомлення.

Крім того, як заявив заступник генпрокурора Ренат Кузьмін, Генпрокуратура має достатньо свідчень для пред'явлення Тимошенко звинувачень в причетності до вбивства депутата Євгена Щербаня в 1996 році. За його словами, перешкодою, яка заважає пред'явити ці звинувачення, є її тривала хвороба.

Крім того, за даними Генпрокуратурирозслідуються справи проти Тимошенко про замах на дачу хабара членам Верховного суду, про нанесення тілесних ушкоджень працівникам слідчого ізолятора, справа за обвинуваченням Павла Лазаренка, в якій Тимошенко проходить як один з його спільників.

Нагадаємо, з 9 травня екс-прем'єр перебуває на лікуванні в харківській лікарні.