Експерт: політики втягуватимуть церкви у передвиборче протистояння

13 Березня 2012, 17:17

Зокрема, коментуючи ситуацію довкола законопроекту про передачу об’єктів культурної спадщини релігійним організаціям, внесеного до Верховної Ради, експерт зазначив, що сам документ «де факто став провокацією».

«У зв’язку з появою цього законопроекту виникають конфлікти ідеологічного плану, адже жодна конфесія, думаю, не буде влаштовувати пікети чи намагатися перебрати Почаївську чи Печерську Лавру. Втім, сам факт того, що цю святиню хоче приватизувати хтось один, – це неприємно. Адже Почаївська і Києво-Печерська Лаври перебували у приналежності різних конфесій і патріархатів. Тим паче, це національні святині, яка мають належати цілому народу України, всім християнам, тому що вони так чи інакше долучилися до їх будівництва», – заявив він.

За словами Антошевського, дискусія довкола майна цих святинь вочевидь сформована до виборів в Україні.

«Навіть щодо Печерської Лаври зрозуміло, що це чисто хід під вибори. Партія регіонів розуміє, що втратила всяку довіру, повністю підтвердила, що це – сімейний клан. І тепер таким чином шукає певну підтримку. Таким способом можуть вчинити й інші партії», – вважає Антошевський.

Однак, релігієзнавець заперечив можливість загострення конфлікту між конфесіями через внесення такого законопроекту.

«Політики можуть провокувати конфлікти, передаючи майно тій чи іншій конфесії, перешкоджати утриманню ділянок під їх будівництво, як це відбувається в Одесі чи Криму. Релігійна карта – дуже слабка, вона «б’є» по відношенню до віруючих і її можна дуже «успішно» використовувати на виборах. Проте, я вважаю, що люди пам’ятають і добре усвідомлюють дії влади, як і лідери конфесій. А тому, думаю, це не призведе до більш гострого конфлікту між ними. Натомість можуть бути спеціально організовані протистояння віруючих з числа фундаменталістів чи професійних пікетувальників, а тому миру така ситуація не дасть жодного», – підсумував Антошевський.

Нагадаємо, група народних депутатів із фракцій більшості 12 січня зареєструвала у парламенті законопроект № 9690 "Про внесення змін до деяких законів України (щодо передачі об’єктів культурної спадщини релігійним організаціям)". Законопроект передбачає передачу об’єктів культурної спадщини національного значення у безоплатне користування або у власність релігійних організацій. 

Предстоятель УГКЦ Святослав Шевчук звернувся з листом до голови Верховної Ради Володимира Литвина і народних депутатів з проханням зняти з розгляду законопроект "Про внесення змін до деяких законів України (щодо передачі об’єктів культурної спадщини релігійним організаціям)". 

Міністр культури України Михайло Кулиняк заявив, що питання про передачу Києво-Печерського заповідника Церкві можливо винесуть на громадські слухання.

Водночас УПЦ МП наполягає на передачі їм Почаївської та Києво-Печерської лавр.

Натомість предстоятель УПЦ КП патріарх Філарет вважає, що можлива передача Києво-Печерської й Свято-Успенської Почаївської лаври у власність УПЦ МП буде загрожувати тим, що в майбутньому їх можуть передати Російській православній церкві. Проти цієї передачі виступив і колишній глава УГКЦ патріарх Любомир Гузар.