На початку грудня президент США Дональд Трамп затвердив нові санкції проти Росії. Згодом він підписав закон щодо заборони використання російського програмного забезпечення "Лабораторія Касперського" в урядових структурах Сполучних Штатів, а до цього Міжнародний олімпійський комітет відсторонив збірну РФ від участі у зимових Іграх-2018.
Тиждень.ua вирішив зібрати інформацію про те, як у світі обмежують чи взагалі припиняють співпрацю з Російською Федерацією, а також обмежують її діяльність.
NASA
Американське космічне агентство NASA вирішило припинити купувати у "Роскосмосу" нові місця на кораблях "Союз" для астронавтів. За словами представника NASA Кірка Ширмана, в розпорядженні NASA є місця для польоту американських астронавтів на "Союзах" до першої половини 2019 року.
"Зараз ми не обговорюємо з Росією покупку додаткових польотів", – заявив Ширман.
Також він додав, що у NASA зростає впевненість у термінах запуску SpaceX і Boeing екіпажів на комерційних пілотованих кораблях.
Перший безпілотний політ Dragon 2 компанії SpaceX до Міжнародної космічної станції заплановано на квітень 2018 року, перший випробувальний політ з екіпажем — на серпень. Boeing планує відправити свій корабель Starliner в березні в автономному режимі, в листопаді – вже з астронавтами.
Оліміпійські Ігри
На початку грудня Міжнародний олімпійський комітет призупинив членство Олімпійського комітету Росії в організації і відсторонив збірну РФ від участі у зимових Іграх-2018.
Зазначається, що російські спортсмени можуть виступати на Олімпіаді лише у нейтральному статусі.
Також ОКР повинен відшкодувати МОК витрати в розмірі $15 млн, які організація витратила на розслідування допінгових порушень російською стороною. МОК вважає, що ОКР повинен посприяти створенню Незалежної організації допінг-тестування, метою якої є побудова глобальної і цілісної антидопінгової системи.
МОК може повністю або частково відновити ОКР в організації після церемонії закриття Олімпійських ігор в Пхьончхані, якщо рішення МОК буде повністю дотримано з боку ОКР.
При цьому комісія МОК визнала винними в порушенні антидопінгових правил чотирьох російських лижників – Алєксєя Пєтухова, Максіма Вилєгжаніна, Євгєнію Шаповалову і Юлію Іванову. Всі вони довічно усунені від участі в Олімпійських іграх. Аналогічне покарання також отримали Олександр Легков та Євген Бєлов. Крім того, Міжнародний олімпійський комітет виніс покарання ще трьом російським спротсменкам за порушення антидопінгових правил на Олімпіаді-2014 у Сочі.
Слід додати, що газета The New York Times опублікувала дані про підготовку маніпуляцій РФ на Олімпіаді в Сочі. Так, за чотири дні до початку Олімпіади голова Московської антидопінгової лаборатрії Грігорій Родчєнков передав міністру спорту РФ Віталію Мутку список атлетів, чиї допінг-проби планувалося підміняти.
FIFA
Міжнародна федерація футболу (ФІФА) заблокувала жителям окупованого Криму можливість придбати квитки на чемпіонат світу 2018, який відбудеться в Росії. Про це повідомила заступник міністра спорту РФ Наталія Паршікова, пише російський "Інтерфакс".
"Квиткова програма розроблена ФІФА, і на її сайті ви знайдете Грузію і не знайдете Крим. Тому для жителів Криму організовано продаж квитків через сайт Російського футбольного союзу", – сказала вона на засіданні комітету Держдуми з держбудівництва та законодавства.
Сайт ФІФА видає помилку при спробі замовити квитки на території півострова. Неможливо зробити операцію і при використанні vpn-серверів.
Крім того, в окупованому Криму не діятимуть фан-зони під час проведення Чемпіонату світу з футболу-2018.
Футбольні чиновники анексованого півострова розповіли виданню, що така ситуація пов'язана з санкціями.
Нагадаємо, Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA) має намір з середини січня зайнятися перевіркою допінг-проб російських футболістів й таким чином перевірити заяви інформатора Григорія Родченкова. Той стверджував, що у державну систему допінгу в Росії були залучені й футболісти.
США
"Лабораторія Касперського". Президент США Дональд Трамп підписав закон про заборону використання російського програмного забезпечення "Лабораторія Касперського" в урядових структурах США у зв'язку з побоюваннями, що воно використовувалося РФ для шпигунства. Відповідна заборона на використання російського ПЗ є частиною законодавства про оборонну політику. Закон застосовується як до цивільних, так і до військових мереж.
За словами сенатора-демократа Жанни Шахін, яка ініціювала в Конгресі заклики видалити це ПЗ з урядових комп'ютерів, програмне забезпечення компанії ставить "серйозний ризик" для національної безпеки США.
Також старший співробітник служби безпеки в міністерстві національної безпеки Крістофер Кребс, повідомив журналістам, що майже всі державні установи повністю видалили продукти російської компанії зі своїх мереж відповідно до вересневого указу. За його словами, офіційна реакція "Лабораторії Касперського" на заборону не містила ніякої інформації, яка б змінила думку адміністрації.
Своєю чергою компанія "Лабораторія Касперського" неодноразово заперечувала зв'язки з будь-яким урядом.
Раніше у Bloomberg повідомляли, що "Лабораторія Касперського" працювала над секретним проектом для Федеральної служби безпеки Російської Федерації.
Нові санкції. У виданні Politico повідомляли, що Трамп також схвалив новий пакет санкцій проти Росії за порушення Москвою умов договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (РСМД).
За словами високопосадовця американської адміністрації, який розмовляв з виданням, Мінторгівлі США таким чином покарає новими санкціями ті російські компанії, які надавали технологічне сприяння в розробці заборонених договором крилатих ракет.
На його думку, адміністрація Трампа хоче повідомити Росії, що вона серрйозно сприйме серйозні порушення договору і змінить економічні плани російського уряду.
Також зазначається, що Міноборони США почне дослідження і розробку нової наземної ядерної крилатої ракети, яка дозволена у відповідності з договором. Ця поправка була затверджена в ухваленому нещодавно оборонному бюджеті країни.
Відповідне рішення затвердили через те, що РФ таємно розгорнула нові крилаті ракети, порушивши договір із США. Хоча ще у 1987 році США і СРСР домовилися не виготовляти, не випробовувати та не розгортати балістичні та крилаті ракети наземного базування середньої (від 1000 до 5500 км) і малої (від 500 до 1000 км) дальності.
Додамо, що на початку грудня уряд Великої Британії розіслав у всі міністерства країни лист з попередження про ризики для безпеки при використанні антивірусного програмного забезпечення "Лабораторії Касперського" на тлі зростання спроб Росії шпигувати за країнами Заходу. При цьому британські спецслужби теж побоюються, що Федеральна Служба Безпеки може використовувати програмне забезпечення РФ для шпигунства за членами уряду країни.
Russia Today. В управлінні прес-центрів конгресу США пропагандистів каналу Russia Today попросили повернути в конгрес і сенат картки акредитації. При цьому керуючий комітет Конгресу пояснив таке рішення тим, що, згідно з внутрішніми правилами комітету, "агенти або представники урядів іноземних держав не мають права на акредитацію".Своєю чергою посол Росії в США назвав це рішення "черговим недружнім кроком американської сторони".
Раніше американський підрозділ Russia Today після скандалу зареєструвався в США як іноземний агент.
Зазначимо, що Міністерство юстиції США впродовж останнього місяця вимагало від телеканалу RT America, контент якого здебільшого спрямований на поширення російської пропагандистської позиції за кордоном, зареєструватися в якості іноземного агента. Це не припиняє трансляції телеканалу, однак вимагає позначати його контент як матеріали іноземного агента. Попри зусилля юристів RT скасувати рішення Мінюсту, дедлайн реєстрації був визначений 13 листопада. У відповідь російська сторона пригрозила "негайною симетричною реакцією" для американських ЗМІ, які працюють на території їхньої країни.
Європа
У Reuters, з посиланням на джерела у Брюсселі, повідомили, що у ЄС мають намір найближчим часом подовжити санкції проти Росії. За даними інформагентства, у четвер, 14 грудня, лідери країн-членів ЄС мають намір подовжити секторальні економічні санкції проти РФ ще на шість місяців.
Зокрема, йдеться про обмеження, що були введені у липні 2014 року після анексії Криму та окупації Сходу України. Тоді санкції торкнулися підприємств оборонного, енергетичного і фінансового секторів. Серед яких банки з державною участю – "Ощадбанк" та "ВТБ" і великі нафтогазові компанії – "Роснефть", "Газпром нафта" та "Транснафта".
Обмеження стосуватимуться доступу російських банків, енергетичних і оборонних підприємств на європейські фінансові ринки, ембарго на торгівлю зброєю російського виробництва та заборони поставок Москві товарів подвійного призначення.Також буде введено окремі санкції проти Криму, пов'язані з економікою півострова.
На початку грудня уряд Великої Британії розіслав у всі міністерства країни лист з попередження про ризики для безпеки при використанні антивірусного програмного забезпечення "Лабораторії Касперського" на тлі зростання спроб Росії шпигувати за країнами Заходу. При цьому британські спецслужби теж побоюються, що Федеральна Служба Безпеки може використовувати програмне забезпечення РФ для шпигунства за членами уряду країни.
До цього у Європейському Союзі вирішили виділити 1 млн євро на боротьбу з російською пропагандою. За даними The Guardian, ЄС має намір цю суму щорічно направляти на заходи проти дезінформації та фейкових новин від ЗМІ РФ. Зазначається, що кошти для боротьби з російською пропагандою вже закладено в бюджет Євросоюзу на 2018-2020 роки. Раніше міністри восьми країн-членів Європейського союзу закликали терміново посилити протидію пропаганді та дезінформації, які поширює Росія.
У Франції Вища рада з аудіовізуальних засобів (CSA) вирішила вести постійний перегляд програм, які транслюватиме російський телеканал Russia Today у країні. За словами керівник CSA Олів'є Шрамека, оскільки телеканал має "проблему довіри", то діяльність супроводжуватиметься "належним контролем". Він також наголосив на тому, що відповідно до договору, який рада підписала з RT в 2015 році, телеканал має певні зобов'язання в тому, що стосується "чесності і незалежності інформації".
Тому, як тільки RT France розпочне мовлення, Вища рада з аудіовізуальних засобів Франції буде "дивитися його в постійному режимі", а також "негайно реагувати на будь-які аномалії, які можуть статися".
Шрамек додав, що наразі Рада з аудіовізуальних засобів слідкує за діяльністю сайту російського агентства новин Sputnik.
Соціальні мережі
Facebook. Американська компанія вирішила створити спеціальний портал, який дозволить дізнатись, чи пов'язані публікації у соціальних мережах з російською пропагандою, так званою "фабрикою тролів". Зазначається, що дана розробка запрацює до кінця 2017 року.
Зокрема, портал визначатиме зв'язок публікацій у соціальній мережі та в сервісі Instagram з російською пропагандою. Так, сайт перевірятиме, чи не пов'язані пости з Агентством інтернет-досліджень з Санкт-Петербурга.
Зазначимо, що "фабрику тролів" вважають "агентом, який намагається підірвати демократію США". Ще на початку листопада у США Комітет з розвідки палати представників оприлюднив зразки повідомлень, які "фабрика тролів" РФ поширювали під час президентських виборів 2016 року в соціальній мережі Facebook.
Twitter. Сервіс мікроблогів наприкінці жовтня заборонив акаунтам Russia Today (RT) і Sputnik розміщувати будь-які рекламні пости. У Twitter пояснили, що рішення прийняли на основі висновків американського розвідувального співтовариства про те, що два російських агентства намагалися впливати на президентські вибори в США у 2016 році.
Крім цього Twitter відправить на благодійні цілі 1,9 мільйона доларів доходів, отриманих від продажу реклами RT і Sputnik з 2011 року. Кошти будуть спрямовані на незалежні дослідження про використання Twitter під час виборів.