В Україні 9 серпня вдруге відзначають Міжнародний день корінних народів світу. ООН запровадила цю дату 1995 року, аби нагадати про необхідність виявляти повагу, турботу до корінного населення, а також звернути увагу на те, що часто на своїй батьківщині йому загрожує дискримінація. Чи не найяскравіший приклад плюндрування чеснот і порушень прав людини є репресії, які окупаційна влада Росії вчиняє щодо кримських татар.
Тиждень.ua зібрав від початку 2017 року інформацію про кримських татар, які стали жертвами насильницької політики РФ.
9 серпня російські силовики, не повідомивши жодної причини, влаштували обшуки у будинку жителя кримського селища Кіровське Умера Емірамзаєва. Через кілька годин десятки людей прийшли підтримати Емірамзаєва, попри попередження поліцейських, які наголошували на відповідальності за "публічну образу представників влади" і "несанкціоноване масове зібрання".
За день до цього у Сімферополі окупанти оштрафували кримського активіста Сервера Караметова, який вийшов на одиночний пікет до будівлі підконтрольного Кремлю "Верховного суду" Криму. Чоловік прийшов підтримати одного з лідерів кримськотатарського національного руху, заарештованого в Криму Ахтема Чийгоза. Зазначимо, що Чийгозу 22 червня суд продовжив арешт до 8 жовтня. При цьому "прокурор" вимагає для Чийгоза восьми років колонії. Нагадаємо, що заступнику голови Меджлісу кримськотатарського народу інкримінують організацію масових заворушень біля будівлі Верховної ради Криму 26 лютого 2014 року. Він перебуває під вартою з січня 2015 року.
Наприкінці липня Верховний суд Росії суд збільшив термін ув'язнення із 12 років до 15 Руслану Зейтуллаєву, якого 26 квітня Північно-Кавказький окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону раніше засудив до 12 років колонії суворого режиму за обвинуваченням в організації в Криму осередку "Хізб ут-Тахрір". Ця організація визнана терористичною і заборонена в Росії. Спочатку Зейтуллаєва засудили до 7 років позбавлення волі, але Російська прокуратура оскаржила це рішення.
У червні у Росії засудженого у "справі Хізб ут-Тахрір" Ферата Сайфуллаєва на півроку помістили в довгостроковий штрафний ізолятор. Як відомо, 23 грудня 2015 року в окупованому Росією Криму були затримані четверо кримських мусульман, звинувачених в участі в ісламській організації "Хізб ут-Тахрір". 7 вересня 2016 року їм оголосили вирок. Ферату Сайфуллаєву присудили п'ять років виправної колонії загального режиму.
2 червня силовики обшукали будинок кримського татарина Куркчі Мамета, після чого силоміць відвезли його до відділку. Ще раніше незаконно обшукали Різу Ізетова, якого теж затримали, але згодом відпустили, а на початку травня відбулися обшуки в будинку голови Судакського регіонального Меджлісу Ільвера Аметова. А от у селі Морське після обшуку в будинку Юсуфа Тороза його сина Сервера російські окупанти взагалі вивезли в Краснодарський край РФ.
- Читайте також: Вистраждана автономія
У травні Російський слідком викликав на допит активіста Беляла Аділова, якого наприкінці березня силовики РФ затримали біля будівлі підконтрольного Кремлю Верховного суду Криму, коли він читав молебень за звільнення підсудних. Нагадаємо, що проти активіста порушили кримінальну справу, йому закидають застосування насильства чи погрози щодо представника влади. Пізніше підконтрольний Кремлю Київський районний суд Сімферополя ухвалив рішення відпустити активіста Аділова, клопотання слідчого про обрання запобіжного заходу у вигляді арешту було відхилено. На цей момент Аділов перебуває під підпискою про невиїзд.
Під час заходів, присвячених пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу 1944 року, у Сімферополі затримали кількох людей з кримськотатарськими прапорами. Пізніше російська поліція Бахчисарая затримала п'ять машин, які їхали з кримськотатарськими прапорами, а на водіїв автомобілів склали протоколи. До того ж тоді у кримських татар масово перевіряли документи.
Наприкінці березня у Сімферополі біля будівлі центру з протидії екстремізму затримали групу кримськотатарських активістів, а дещо раніше у Феодосії окупанти затримали кримського татарина Еміля Мухтеремова, який встиг лише зателефонувати своєму другу і повідомити, що його привезли у Феодосійське відділення ФСБ РФ, а потім із ним зв’язок перервався.
На волі
16 квітня після завершення терміну адміністративного арешту вийшли на волю кримські татари Ремзі Зудіев і Мідатов Муждаба. Бахчисарайський районний суд звинучував Мідатов Муждаба в "пропаганді екстремістських матеріалів", а Зудіева – в участі в "несанкціонованому мітингу".
Кримський активіст Марлен Мустафаєв вийшов з-під арешту 4 березня. Нагадаємо, що силовики провели обшуки в його будинку і згодом йому присудили 11 днів адміністративного арешту за публікацію у соціальній мережі «Вконтакте» у 2014 році. Також затримали учасників протесту біля будинку Мустафаєва, та тих, хто знімав на відео.
5 лютого в окупованому Криму з Сімферопольського слідчого ізолятора відпустили адвоката Еміля Курбедінова, якого 26 січня заарештували за звинуваченням в екстремізмі. Еміль Курбедінов захищав права кримських татар, проти яких здійснювала репресії окупаційна влада Криму, зокрема вів "справу Хізб ут-Тахрір", "справу 26 лютого", зокрема, заступника голови Меджлісу кримських татар Ахтема Чийгоза, а також кримського журналіста Миколи Семени.
Поки Україна та світові організації продовжують засуджувати Росію, вона продовжує нарощувати репресії проти кримських татар попри рішення Міжнародного суду ООН. Окупанти жодним чином проявляють наміру виконувати його, хоча РФ до цього зобов'язана. Як завжди вона просто і надалі безкарно порушує всі вимоги, знаходячи "законні" виправдання своїм діям.