Верховна Рада VIII скликання зняла депутатську недоторканність із чотирьох нардепів – Олександра Онищенка, Вадима Новинського, Сергія Клюєва та Сергія Мельничука. Шестеро депутатів – Євген Дейдей, Андрій Лозовий, Борислав Розенблат, Максим Поляков, Олесь Довгий та Михайло Добкін – очікують на голосування в залі парламенту, яке має відбутися в останній пленарний тиждень перед канікулами, а саме 13 липня. Також у вересні 2015-го Рада надала згоду на арешт Ігоря Мосійчука, проте Вищий адмінсуд та Верховний суд скасували цю постанову. Втім, генпрокурор Юрій Луценко анонсував, що до осені 2017-го підготує нове подання. Також, за словами Луценка, ГПУ має підстави на підготовку подання на Євгена Бакуліна у справі про заволодіння держкоштами при закупівлі двох плавучих бурових установок у 2011 році. Крім того, ГПУ готувала подання на Геннадія Бобова за несплату податків, проте нардеп виплатив заборгованість, і подання відкликали.
Тиждень.ua розібрався, з кого і за що парламент знімав і збирається знімати депутатську недоторканність.
Олександр Онищенко
5 липня 2016 року Верховна Рада надала згоду на притягнення до відповідальності, затримання і арешт нардепа Олександра Онищенка. Онищенка підозрюють в організації схеми з розкрадання коштів при видобутку і продажу природного газу в рамках договорів про спільну діяльність з ПАТ "Укргазвидобування", в результаті якої державі було завдано збитків на суму близько 3 млрд грн. Проте Онищенко втік з України й не був притягнутий до відповідальності.
Вадим Новинський
8 грудня 2016 Верховна Рада підтримала подання на притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата Вадима Новинського. Він звинувачується в утриманні під вартою помічника покійного митрополита Володимира – архієпископа Олександра Драбинка з метою змусити Володимира відректися від престолу. У цій справі також оголосили підозру екс-президенту Віктору Януковичу і екс-голові МВС Віталію Захарченкові.
Сергій Клюєв
3 червня 2015 року ВР зняла недоторканність із Сергія Клюєва та дала згоду на притягнення його до кримінальної відповідальності. Генпрокуратура інкримінує Сергію Клюєву привласнення заводу та фінансування його на гроші, перерозподілені із захищених статей бюджету. При цьому Клюєву загрожує більше 10 років позбавлення волі за статтями "шахрайство в особливо великих розмірах, привласнення і розтрата, або заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах, і зловживання службовим становищем".
Сергій Мельничук
3 червня 2014 року Сергія Мельничука позбавили депутатської недоторканності. За даними ГПУ, колишній командир батальйону «Айдар», народний депутат України Сергій Мельничук причетний до зникнення з підрозділів Міноборони близько 1 тис. автоматів Калашникова. Генпрокуратура підозрює депутата Сергія Мельничука в організації банди з підпорядкованих йому добровольців.
Євген Дейдей
3 липня 2017 року Регламентний комітет Верховної Ради визнав необґрунтованим подання генерального прокуратора України Юрія Луценка про надання парламентом згоди на притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата з фракції "Народний фронт" Євгена Дейдея.
21 червня генпрокурор вніс подання до Ради на притягнення до кримінальної відповідальності, вбачаючи у діях Дейдея ознаки незаконного збагачення. За інформацією ГПУ, нардеп хотів незаконно привласнити 6.1 млн грн. Згодом ГПУ оприлюднила відео допиту бізнесмена Ігоря Лінчевського, який заявив, що передавав суму понад 100 тисяч доларів особисто Дейдею.
Андрій Лозовий
5 липня комітет Ради відмовив у знятті недоторканності з Лозового, назвавши подання ГПУ недостатньо обґрунтованим. ГПУ попросила Раду дозволити притягнути до кримінальної відповідальності нардепа Лозового, у діях якого вбачаються ознаки навмисного ухилення від сплати податків на майже 2 мільйони гривень.
Борислав Розенблат
7 липня регламентний комітет Верховної Ради підтримав усі три подання генерального прокурора на нардепа Борислава Розенблата. Зазначимо, що 20 червня правоохоронці у рамках розслідування "бурштинової справи" затримали трьох помічників нардепів, охоронця та двох представників антикорупційних громадських організацій. Генпрокурор Луценко заявив, що проситиме для Розенблата 12 років ув'язнення та додав, що Генпрокуратура має 31 доказ злочинних дій депутата. 7 липня Національне антикорупційне бюро України оприлюднило відеоматеріали, які стосуються справи щодо зняття депутатської недоторканності, притягнення до кримінальної відповідальності та арешт Розенблата.
Максим Поляков
6 липня регламентний комітет ВР визнав подання ГПУ на нардепа Максима Полякова недостатньо необґрунтованими й відправив їх на розгляд Верховної Ради. Згідно з інформацією Генеральної прокуратури України, Поляков, діючи за попередньою змовою із Розенблатом та зі своїм помічником-консультантом Тетяною Любонько, вимагали та отримали неправомірну вигоду 15 000 доларів США від представника компанії нерезидента "Фуджейра" (ОАЕ) за лобіювання інтересів у сфері видобутку бурштину в Україні. Отримані гроші Розенблат і Поляков мали розділити порівну по 7500 доларів.
Олесь Довгий
4 липня регламентний комітет ВР відмовив у знятті недоторканності з народного депутата від групи "Воля народу" Олесі Довгого. Причиною стали "істотні недоліки", які знайшли у поданні ГПУ. Довгого підозрюють у незаконному виділенні земельних ділянок у Києві.
Михайло Добкін
Подання на зняття недоторканності з Михайла Добкіна комітет запланував розглянути 12 липня. У діях Добкіна, за даними ГПУ, "вбачаються ознаки умисної змови групи осіб для зловживання службовим становищем та сприяння шахрайству з метою заволодіння 78 га земельних ділянок у Харкові нормативною вартістю понад 220 млн грн".
Геннадій Бобов
19 травня генпрокуратура в рамках перевірки електронних декларацій підготувала подання до Верховної Ради України на зняття депутатської недоторканності з Геннадія Бобова через ухилення від сплати податків. Після внесення подання Бобов сплатив майже 38 млн грн, проте заявив, що "остаточну крапку в цій справі поставить суд". Відтак Генпрокуратура відкликала подання про зняття недоторканності з Бобова.
Ігор Мосійчук
17 вересня 2015 року СБУ затримала нардепа Ігоря Мосійчука, після того як Верховна Рада проголосувала за надання згоди на його затримання та арешт за підозрою в корупції. 17 листопада ВАСУ скасував постанову Ради про зняття недоторканності і арешт нардепа. У травні 2016 року Верховний суд визнав незаконним зняття з Мосійчука недоторканності. А вже 20 травня Мосійчук повідомив, що ГПУ відкликала із суду клопотання про його арешт. Однак 6 липня 2017 року Луценко пообіцяв, що до осені підготує нове подання щодо зняття недоторканності з Мосійчука.
Євген Бакулін
6 липня Генпрокурор Юрій Луценко заявив, що може готувати подання на нардепа та екс-главу "Нафтогазу України" Євгена Бакуліна. Луценко зауважив, що син депутата Ради від групи "Партія "Відродження" Володимира Кацуби Олександр дав свідчення проти членів організованої групи (до якої входив і Бакулін), що заволоділа держкоштами в особливо великих розмірах при закупівлі дво плавучих бурових установок у 2011 році. 2011 року «Чорноморнафтогаз» на тендері придбав дві морські бурові установки за ціною $400 млн кожна. Ціна установки ($400 млн) виявилася на $150 млн вищою, ніж у виробника. Бурові установки вже встигли охрестити "вишками Бойка". Однак 18 вересня 2014 року ГПУ закрила відповідну кримінальну справу.9 лютого 2015 слідчі органи повідомили, що за купівлю "вишок Бойка" досі нікого не підозрюють.