У Польщі під час пам'ятних заходів з нагоди 70-х роковин операції "Вісла" у Перемишлі, відомі польські діячі культури та політики підписали заяву, в якій закликали спільно з українцями протистояти актам агресії і провокаціям, які б загрожували нормальним добросусідським відносинам. Про це повідомили ЗМІ у суботу, 29 квітня.
Заяву підписали, зокрема, Збігнєв Буяк, Гражина Станішевська, Генрик Вуєц, Адам Міхнік, Агнешка Голланд, Кристина Янда, політики Томаш Сємоняк, Адам Шлапка та багато інших.
"Упродовж останніх кількох десятків років поляки й українці завдяки зусиллям обох сторін записали багато нових, прекрасних сторінок спільної історії… Ми не дозволимо, щоб провокації й агресивні дії, які посилюються і служать чужим інтересам, поставили під загрозу добросусідські відносини поляків й українців, добросусідським відносинам Польщі й України",- йдеться у заяві.
Зазначається, що депортація українців і їхнє розпорошення по північних і західних регіонах Польщі було одним з багатьох елементів у трагічному ланцюгу польсько-українських конфліктів.
Як повідомлялося, у Польщі 26 квітня на кладовищі села Грушовичі поблизу Перемишля активісти та представники польських націоналістичних організацій розібрали надгробний пам'ятник бійцям Української повстанської армії. Як заявило українське МЗС, в Україні обурені демонстративними і зухвалими діями, пов'язаними з руйнуванням українського пам'ятника, Київ готує для МЗС Польщі дипломатичну ноту.
Згодом українська сторона заявила про призупинення процесу легалізації польських меморіальних об’єктів на території України і надання дозволів на проведення робіт з пошуку поховань та впорядкування польських місць пам’яті в Україні.
У свою чергу, Інститут національної пам'яті Польщі заявив, що могила вояків УПА може бути впорядкована на кладовищі у Грушовичах після проведення археологічних досліджень.