Міжнародна антикорупційна мережа Transparency International у вівторок, 28 березня, закликала українську владу скасувати суперечливі зміни до Закону «Про запобігання корупції», які на їхню думку, є залякуванням антикорупціонерів.
«Ці нові положення потрібно негайно скасувати. Законодавці намагаються залякати громадянське суспільство і зокрема борців з корупцією. Якщо ці правки наберуть чинності, це свідчитиме про те, що вище керівництво не вважає серйозним питання боротьби з корупцією. Це означатиме, що влада стала на бік тих, хто хоче придушити антикорупційний рух. Ці правки є своєрідною помстою з боку законодавців, які не задоволені тим, що мають декларувати своє майно. Немає жодних підстав для виокремлення антикорупційних НГО», – сказав голова правління Transparency International Хосе Угас.
На думку виконавчого директора Transparency International Україна Ярослава Юрчишина, неурядові організації перебувають під контролем громадськості та донорів. Відповідні органи перевіряють податкові та фінансові звіти. Тому нові правки ускладнять антикорупційну діяльність.
Нагадаємо, Міжнародна неурядова правозахисна організація Freedom House у вівторок, 28 березня, назвала зміни до е-декларування в Україні порушенням стандартів Ради Європи. На їхню думку запровадження цих нав'язливих підриває роботу антикорупційних громадських організацій.
Як повідомлялося, 27 березня Президент України Петро Порошенко підписав зміни до закону про е-декларування. Того ж дня він провів зустріч з громадськими активістами і пояснив, що підпише закон через потребу врахування інтересів сотень тисяч військовослужбовців, які зараз захищають Україну від російської агресії.
Верховна Рада України ухвалила цей законопроект 23 березня.
У посольстві США в Україні вважають, що зміни до законодавства, які додають громадських діячів до переліку зобов'язаних подавати електронні декларації, є кроком назад у процесі реформ в Україні. Такої ж думки посол Великої Британії в Україні Джудіт Гоф. Єврокомісар із питань європейської політики сусідства Йоханнес Хан закликав переглянути прийняті зміни.
Зазначимо, зобов’язання для заповнення електронних декларацій представниками громадських організацій з’являється лише з 2018 року.