Найголовніше за вихідні: Вихід з Іловайська та нове керівництво ЄС

1 Вересня 2014, 11:30

Іловайський "котел"

Вранці 30 серпня повідомили, що українські бійці сформували колони для виходу з оточеного російськими військовими та бойовиками Іловайська.

Окрім того, наголосили, що вдалося досягти домовленості про вихід українських силовиків завдяки перемовинам, які провів президент Петро Порошенко.

Того ж дня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив, що 28 солдатів, з яких 14 бійців батальйону МВС "Миротворець", 3 бійці "Херсону" і 11 – "Дніпра-1" – залишили місто.

Водночас, комбат "Донбасу" Семен Семеннченко заявив, що колони українських силовиків, які згідно з домовленостями покидають місто, намагаються обстрілювати.

"Ситуацію, поки що, розрулили. Намагаються розвести хлопців на здачу в полон, не піддаються. З одного боку танкова дивізія, з іншого – полк ВДВ. Хоч і ворог, але кадрові, краще ніж ДНР", – зазначив Семенченко.

31 серпня оголосили, що з Іловайського "котла" вирвалися ще 14 бійців. Серед них були командири батальйонів "Миротворець" і "Дніпро-1". Інформацію розповсюдив комбат Семенченко.

Близько 13:00 того ж дня Семенченко заявив про ще 16 врятованих бійців. Водночас, речник РНБО Андрій Лисенко розповів, що операція з виходу триває та відмовився від інших коментарів.

О 18:00 журналіст Юрій Бутусов розповів, що з оточеного Іловайська вийшли командувач військами сектору "Б" генерал-лейтенант Руслан Хомчак, а також керівник батальйону "Івано-Франківськ" разом із кількома десятками бійців. У свою чергу, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков підтвердив вихід з оточення комбата "Івано-Франківська", але заявив про 17 бійців, які були з ним.

Ввечері неділі речник РНБО Андрій Лисенко заявив, що спецпідрозділ одеської міліції "Шторм" вийшов без втрат з оточення в іншому місці зони АТО – під Луганськом. Окрім того, бійці вивели 62 одиниці техніки, серед якої одна захоплена БМД. Також бійці допомогли виїхати більш як 50 автомобілям "з мешканцями Георгіївки та Лутугиного, яким погрожували терористи".

Представник президента з мирного врегулювання на Сході Ірина Геращенко заявила, що 85 поранених бійців, яких вивели з Іловайського "котла", перевезли до лікарні у Дніпропетровську. Серед них є важкопоранені.

Вночі на понеділок радник міністра внутрішніх справ Авакова Антон Геращенко повідомив, що з оточення під Іловайськом вирвалися 69 бійців батальйону "Донбас".

"Щойно з оточення під Іловайськом вийшли ще 69 бійців батальйону "Донбас"! Зокрема всі 4 дівчини – бійця. Також вийшли з оточення ще 11 бійців батальйону "Світязь" і 4 бійців батальйону "Дніпро-1", – підкреслив він.

Водночас, джерела повідомляють, що в Іловайську продовжують вести бої 40 осіб з "Донбасу.

Нагадаємо, раніше комбат Семенченко розповів, що у штурмі Іловайська брали участь 340 бійців.

Обмін полоненими

У суботу 30 серпня речник РНБО Лисенко заявив, що дев'ятьох костромських десантників, яких захопили у полон в Україні, обміняли на 63 бійців Нацгвардії.

"Вчора близько 21:00 на пункті пропуску «Гоптівка» Харківської області російській стороні передали 9 десантників Збройних сил РФ, яких було затримано на території України. Після цього о 3-й ночі від російських прикордонників прийнято 63 військовослужбовців Нацгвардії України", – сказав Лисенко.

31 серпня у РНБО розповіли, що під час виходу з Іловайського оточення одній з бойових груп АТО вдалося захопити у полон ще кількох російських десантників.

Європейські "збори"

Тим часом, у ЄС обрали нове керівництво. У суботу 30 серпня стало відомо, що на посаді голови Європейської Ради бельгійця Германа ван Ромпея змінить прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск. Водночас, новим головою європейської дипломатії стала італійський міністр закордонних справ Федеріка Могеріні.

Перед початком засідання Європейської Ради президент Литви Даля Грібаускайте заявила, що "Росія фактично перебуває у стані війни з Європою". Голови європейських держав запропонували Єврокомісії розробити пропозиції, які б дозволяли включати до списку санкцій усіх фізичних та юридичних осіб, які співпрацюють з сепаратистами на Донбасі.

Водночас, президент України Петро Порошенко висловив упевненість, що нові санкції проти Росії ухвалять уже на найближчому саміті ЄС. Окрім того, повідомили, що Україна та ЄС домовилися ратифікувати угоду про асоціацію синхронно.

Авіакатастрофа в Алжирі

У суботу 30 серпня стало відомо, що в Алжирі зазнав катастрофи вантажний літак українського виробництва "Ан-12", який прямував до Екваторіальної Гвінеї. На борту перебували семеро членів екіпажу, які загинули. Пізніше повідомили, що літак належав українській авіакомпанії "Україна-Аероальянс" та перевозив обладнання для видобутку нафти з шотландського Глазго. Усі семеро загиблих – громадяни України.