Події 21 березня: Україна підписала політичну частину асоціації з ЄС, силовики затримали голову Нафтогазу

22 Березня 2014, 00:07

21 березня у Брюсселі Україна підписала політичну частину Угоди про асоціацію з Європейським союзом. З української сторони угоду підписав прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. З боку ЄС перші підписи поставили президент Ради ЄС Херман Ван Ромпей і президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу. Підписання державами-членами ЄС відкрила Бельгія, а останньою країною, яка поставила підпис, стала Великобританія. Водночас, як раніше заявляв Яценюк, економічну частину Угоди підпишуть після проведення президентських виборів в Україні.

У рамках розслідування корупційних схем у газовій галузі, працівники МВС затримали голову правління НАК "Нафтогаз України" Євгена Бакуліна. Про це повідомив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков на своїй сторінці в Facebook.

"Тільки за трьома розслідуваних Слідчим управлінням МВС епізодами дії злочинної групи, сума збитків державі оцінюється приблизно в 4 мільярди доларів США. І це далеко не повний перелік сумнівних схем і операцій, що потрапили під увагу наших слідчих", – написав Аваков. Він передбачає, що нинішнє розслідування призведе до ще більш колосальних цифр завданих збитків і безлічі відомих персоналій, які мають до цього відношення, як у минулому, так і в нинішньому політикумі.

"Мною прийнято рішення про розширення слідчо-оперативної групи, яка працює в цьому напрямку. Я попереджаю політиків про невтручання в розслідування. Попереджаю, що буду жорстко, в тому числі публічно реагувати на будь-які спроби чинити тиск на слідство", – попереджає він.

Аваков наголосив, що "дане розслідування важливо не тільки заради відновлення справедливості і повернення викраденого, але і як щеплення від корупції для нової влади".

Згодом з’явилося відео затримання і стало відомо, що голову правління "Нафтогазу" вивезли з офісу в інвалідному візку, бо йому стало зле.

Також ЗМІ поширили інформацію про тральщик "Черкаси", який відмовився здаватися і зайняв оборону в Донузлаві.

Морський тральщик "Черкаси" після спроби вирватися з озера Донузлав зайняв оборону й залишається вірним присязі разом з десантним кораблем "Костянтин Ольшанський". Про це розповів командир корабля "Черкаси" Юрій Федаш. Він зазначив, що о 9 ранку п’ятниці минув строк ультиматуму, поставленого російськими  військовими. Кораблі "Костянтин Ольшанський", "Кіровоград", "Чернігів" пішли до причальної стінки за наказом командира бригади. "Черкаси" відмовилися виконувати такий наказ. Після цього командування ВМС відсторонило командира бригади, і кораблі тимчасово зупинилися, а "Костянтин Ольшанський" відійшов від причалу й став на якір.

"Однак через три години, морський тральщик "Чернігів" все-таки пішов до причалу, щоб здати корабель. За ним пішов середньо-десантний корабель "Кіровоград". Вони не побачили підтримки країни, держави", – розповів він і зазначив, що вранці у п'ятницю написали рапорт на звільнення й зійшли з корабля 2 офіцера, один мічман і 9 людей особового складу.

"Залишився корабель з екіпажем не в повному складі, але ми продовжуємо тримати оборону. Здаватися не збираємося. Кожен член екіпажу сказав, що не хоче в такій ганьбі, як здача, брати участь", – зазначив Федаш. Відповідаючи на запитання, чи підняли ті кораблі, які підійшли до причалу, російські прапори, Федаш відповів, що " можливо, що в них є домовленість підняти триколор у суботу".

Нагадаємо, у районі виходу з бухти Донузлав російські військовослужбовці затопили низку власних кораблів.

Європейський Союз оприлюднив прізвища 12 громадян Росії та України, які потрапили до списку осіб, проти яких також запроваджено санкції. Зокрема, ЄС додав до списку осіб, причетних до відторгнення Криму від України, прізвища громадян Росії та України, довівши загальну кількість до 33 осіб.

Також стало відомо, що ЄС вводить санкції проти Криму. Лідери 28 країн Євросоюзу ухвалили рішення негайно ввести "економічні, торговельні та фінансові обмеження" щодо Криму. Про це заявив прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон.

"Ми дозволимо експорт до ЄС товарів з Криму, тільки якщо вони надійдуть через територію України, але не Росії", – сказав Кемерон журналістам після завершення дводенного саміту ЄС в Брюсселі.

Тим часом, Венеціанська комісія не визнала легітимність кримського "референдуму". Відповідне рішення комісія прийняла одноголосно, повідомив на своїй сторінці у Фейсбук міністр юстиції Павло Петренко.

"Незважаючи на зауваження російської сторони, Венеційська комісія одноголосно прийняла рішення, яким визнала нелегітимним референдум у Криму", – повідомив міністр.

Венеціанська комісія вважає, що "референдум" порушує Конституції України і базові міжнародні принципи щодо територіальної цілісності та суверенітету суб'єктів міжнародного права.

Крім того, був заслуханий висновок Венеційської комісії щодо відповідності міжнародним стандартам законопроекту РФ про приєднання нових суб'єктів.

"В цьому висновку також було наголошено, що РФ, приймаючи такі рішення, порушує базові міжнародні принципи щодо територіальної цілісності країн", – розповів Петренко.

Також Конституційний суд України визнав неконституційною постанову Верховної Ради Автономної Республіки Крим «Про Декларації про незалежність Автономної Республіки Крим та міста Севастополя» від 11 березня 2014 року. Таке рішення КС ухвалив 20 березня і офіційно оприлюднив у п'ятницю.

Не забарилися й підтвердження того, що окупація Криму влетить Росії в копієчку. За підрахунками видання The Business New Europe окупація Криму коштуватиме Росії близько $440 млрд, але цю суму було визначено без врахування санкцій, про застосування яких проти Росії вже оголосили ЄС та США.

Криза вже обійшлася Росії у $187 млрд. і майже напевно поховала будь-які надії на економічне зростання цього року. Більше того, за підрахунками The Business New Europe, ця сума може зрости до  $440 млрд, і це без врахування наслідків санкцій, про застосування яких вже оголосили у США та ЄС.

«Як тільки російські війська з’явилися на вулицях улюбленого східноєвропейського курорту у лютому, російський фондовий ринок завалилася, втративши 15% за один день і знищивши $55 млрд від ринкової капіталізації хитким розчерком пера», – пише видання.

До найбільших втрат видання відносить також підвищення рівня відтоку капіталів. Так, російський Центробанк сподівався, що відтік капіталу з країни сповільниться цього року, проте, як повідомив головний економіст російської компанії Ренесанс Капітал Чарлз Робінсон, лише за першу чверть цього року вже $50 млрд. покинуло країну.

Ввечері прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що газ із ЄС коштуватиме на 150 доларів дешевше, ніж із Росії.

"Ми продовжуємо переговори щодо того, щоб Україна отримувала газ з країн-членів ЄС. Бо вже зараз зрозуміло, що вартість газу буде на 150 доларів дешевше, ніж те, що робить Росія", – підкреслив Яценюк.

Крім того, він відзначив необхідність разом з країнами-членами ЄС вирішувати питання енергетичної безпеки, які стосуються не лише України, а й Європейського союзу загалом.

Позначки:

читати ще