Світ

Моніторинг Runet: 10 років арешту Ходорковского, мусульманська Росія, звільнення Оніщенка

РИА Новости
Минулого тижня російська преса обговорювала наслідки етнічного скандалу у Бірюльово - можливе введення віз для мігрантів, а також долю головного санітарного лікаря Росії та річницю ув’язнення Ходорковского.

Російські блогери про річницю арешту Ходорковского

Starikov - ivan : 10 років, навіть за сталінськими мірками, серйозний термін. Пам'ятаю, навіть мої освічені знайомі з Академмістечка, всіляко вітали брутальні дії влади. Мало хто міг подумати тоді, що економічний спад при 107 доларів за барель, розгул жахливої ​​корупції, тотальне лицемірство, брехня, руйнування судової системи та інших найважливіших державних інститутів , стануть результатом тієї історичної помилки. Зараз можна сказати одне, Міхаїл Ходорковскій і Платон Лєбєдєв стали абсолютними моральними авторитетами, а це, то головне, чого не вистачає країні і залишає шанс на майбутнє.

Багато блогерів називають арешт Ходорковского - подією, що змінила історію.

M- kalashnikov: Чесно кажучи, я в той момент, десять років тому, щиро припускав, що за Ходорковским підуть і всі інші одіозні фігури на кшталт Абрамовича, Фрідмана, Авена та інших. І вже поготів не міг тоді припускати, що Ходорковский стане чиїмось "прапором", "ідолом". Тепер-то я можу визнати: я помилився і явно переоцінив нашу владу. Вона зробила все можливе, щоб зробити з нього фігуру національного масштабу.

Найпопулярнішим цитатником у блогерів стала стаття самого Ходорковского, опублікована в The New York Times напередодні 10-річчя з дня його арешту.

langobard: Можуть бути різні версії того , чому в перебігу цих десяти років не вдалося розпалити масову суспільну підтримку теми " повалення режиму". Але чому в ці 10 років не відбулося жодного серйозного розколу в лавах політичної еліти? Що такого є в Путіні , точніше , в іменованій Путіним "системі влади " , що дозволяє підтримувати консолідуючу дисципліну в правлячій еліті впродовж дійсно настільки довгого терміну?

Murconstant: 10 років тому оформився режим Путіна.

@albbor: Виповнилося 10 років з дня арешту Міхаїла Борісовіча Ходорковского ... Ось вам і круглий стіл між владою і опозицією ... Бридко !

Експерти: Оніщенко лише виконував волю Кремля

23 жовтня глава Росспоживнагляду Геннадій Оніщенко був звільнений від займаної посади і призначений помічником прем'єр –міністра Дмітрія Мєдвєдєва.

«Малоймовірно, що рішення про заборону продуктів приймав сам Оніщенко - швидше за все , він лише запроваджував у життя вказівки , отримані з самого "верху " , зазначив в інтерв'ю DW президент Інституту соціальної економіки імені Людвіга Ерхарда Олег Лиховид.

З ним згоден і директор держпідприємства "Укрпромзовнішекспертиза" Володимир Власюк, який упевнений, що наступник Оніщенка на посту Росспоживнагляду продовжить попередню політику.

"Це ж не Онищенко ухвалював рішення. Питання не в людині, а в ставленні до України, в інструментах впливу. Тому я не вважаю, що це якась знакова подія для нашої країни" , - підкреслив Власюк у розмові з DW.

Про роль Геннадія Оніщенка як провідника політики Кремля говорять і деякі грузинські аналітики. Так , глава " Клубу незалежних експертів" Сосо Цискарішвілі вважає , що керівники Росспоживнагляду абсолютно безсилі в питанні заборони або дозволу тієї чи іншої продукції , так як вони просто виконавці .

Чи стала Росія мусульманською?

Двоє авторитетних американських експерта вступили в полеміку з приводу того, чи стала Росія мусульманською .

На початку тижня президент Близькосхідного форуму Деніел Пайпс у статті  «Мусульманська Росія ?», опублікованій в Washington Times, висловив переконання, що Росія швидко перетворюється на суспільство, де домінують мусульмани. Етнічні мусульмани, за його словами, зараз складають від 21 до 23 млн з 144-мільйонного населення Росії, але їх частка швидко зростає .

«У Москві середній показник народжуваності на одну жінку - християнку - 1,1 дитини, тоді як на одну мусульманку - 2,3. До всього іншого, від 3 до 4 млн мусульман переїхали до Росії з колишніх республік Радянського Союзу, в основному з Азербайджану і Казахстану», - йдеться в статті.

З ним полемізує оглядач Forbes, спеціаліст з економіки і демографії Росії Марк Адоманіс, який вважає наведені Пайпсом цифри досить дивними.

Адоманіс вирішив з'ясувати, звідки Пайпс взяв статистику і які насправді відмінності між народжуваністю у росіян і мусульман. Виявилося, Росстат взагалі не публікує даних про народжуваність і смертність за національностями. Можна обчислити лише побічно: знайти регіони, де більшість населення - етнічні росіяни та інші слов'яни, і подивитися, який там рівень народжуваності, йдеться в статті.

Населення семи традиційних мусульманських регіонів - 13,8 млн осіб, середній рівень народжуваності - 1,94 дитини на одну жінку. " Неможливо пов'язати тези Пайпса, що у чеченок і татарок в середньому по 10 і 6 дітей, з тим фактом, що навіть у традиційних мусульманських районах народжуваність нижче рівня відтворення населення" , - пише автор.

Громадян іншої національності буде ставати більше, але це поступовий процес, вважає експерт.

Візовий режим для гастарбайтерів

33 тисячі росіян підтримали ініціативу про введення візового режиму з країнами Центральної Азії та Закавказзя. Такі дані наводить Левада-центр.

Думки експертів:

Політолог Юрій Шевцов вважає , що вводити візовий режим небезпечно.

"Для двох найбільш проблемних країн Центральної Азії - Киргизії і Таджикистану - жорсткий візовий режим може стати фактором сильної внутрішньополітичної дестабілізації. А якщо ці країни вибухнуть і стануть реальним продовженням Афганістану, то там доведеться воювати. Не факт, що Росія сьогодні до цього готова", - каже він.

Незалежно від того , чи будуть введені візи , міграційний тиск на Росію з півдня збережеться, вважає Шевцов: "Прийдуть або трудові мігранти, які прагнуть заробити, або ж біженці".

Російський експерт з військово-політичних відносин з країнами Азії Васілій Кашін упевнений, що ця проблема може бути вирішена: "Масштаби цих економік настільки незначні в порівнянні з російською, що надати їм якісь субсидії на перехідний період - не проблема. Якщо нам потрібна стабільність у регіоні, можна продумати серію заходів, щоб підтримати ці країни у важкий момент" .

З точки зору Кашина , більшість проблем з мігрантами носять не національний , а соціальний характер. " Таджикистан за рівнем розвитку зараз близький до Африки. Там відбувається архаїзація всіх соціальних відносин", - говорить він. Ще 5-10 років тому в Росію , за словами експерта, приїжджали таджики, з якими у росіян було багато спільного: радянська історія, освіта, мова . "Зараз ми отримуємо людей азіатсько-середньовічного плану . Те , що нас об'єднувало, пішло в минуле" , - вважає Кашин .

Противники віз побоюються , що вони стануть черговим корупціогенним фактором. "Віза - ще один бар'єр на шляху до того , щоб мігранти працювали легально у тих, кому вони потрібні" , - вважає директор Центру дослідження міграції та етнічності Російської академії народного господарства та держслужби Євгєній Варшавер.

"Зараз таким бар'єром є квоти , - продовжує соціолог , - заявку на те , щоб взяти на роботу мігранта, треба подавати за рік - рідкісний підприємець у Росії здатний на довгострокове планування . Тому на квотах заробляють фірми- посередники . Уявімо собі вервечку таких фірм , які на кордоні масово роблять запрошення " .

Варшавер вважає , що візовий режим також не вирішить проблеми злочинності і наркотрафіку, які часто пов'язують з міграцією.