Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
28 жовтня, 2013   ▪   Версія для друку

Моніторинг Runet: 10 років арешту Ходорковского, мусульманська Росія, звільнення Оніщенка

Минулого тижня російська преса обговорювала наслідки етнічного скандалу у Бірюльово - можливе введення віз для мігрантів, а також долю головного санітарного лікаря Росії та річницю ув’язнення Ходорковского.
Моніторинг Runet: 10 років арешту Ходорковского, мусульманська Росія, звільнення Оніщенка
РИА Новости

Російські блогери про річницю арешту Ходорковского

Starikov - ivan : 10 років, навіть за сталінськими мірками, серйозний термін. Пам'ятаю, навіть мої освічені знайомі з Академмістечка, всіляко вітали брутальні дії влади. Мало хто міг подумати тоді, що економічний спад при 107 доларів за барель, розгул жахливої ​​корупції, тотальне лицемірство, брехня, руйнування судової системи та інших найважливіших державних інститутів , стануть результатом тієї історичної помилки. Зараз можна сказати одне, Міхаїл Ходорковскій і Платон Лєбєдєв стали абсолютними моральними авторитетами, а це, то головне, чого не вистачає країні і залишає шанс на майбутнє.

Багато блогерів називають арешт Ходорковского - подією, що змінила історію.

M- kalashnikov: Чесно кажучи, я в той момент, десять років тому, щиро припускав, що за Ходорковским підуть і всі інші одіозні фігури на кшталт Абрамовича, Фрідмана, Авена та інших. І вже поготів не міг тоді припускати, що Ходорковский стане чиїмось "прапором", "ідолом". Тепер-то я можу визнати: я помилився і явно переоцінив нашу владу. Вона зробила все можливе, щоб зробити з нього фігуру національного масштабу.

Найпопулярнішим цитатником у блогерів стала стаття самого Ходорковского, опублікована в The New York Times напередодні 10-річчя з дня його арешту.

langobard: Можуть бути різні версії того , чому в перебігу цих десяти років не вдалося розпалити масову суспільну підтримку теми " повалення режиму". Але чому в ці 10 років не відбулося жодного серйозного розколу в лавах політичної еліти? Що такого є в Путіні , точніше , в іменованій Путіним "системі влади " , що дозволяє підтримувати консолідуючу дисципліну в правлячій еліті впродовж дійсно настільки довгого терміну?

Murconstant: 10 років тому оформився режим Путіна.

@albbor: Виповнилося 10 років з дня арешту Міхаїла Борісовіча Ходорковского ... Ось вам і круглий стіл між владою і опозицією ... Бридко !

Експерти: Оніщенко лише виконував волю Кремля

23 жовтня глава Росспоживнагляду Геннадій Оніщенко був звільнений від займаної посади і призначений помічником прем'єр –міністра Дмітрія Мєдвєдєва.

«Малоймовірно, що рішення про заборону продуктів приймав сам Оніщенко - швидше за все , він лише запроваджував у життя вказівки , отримані з самого "верху " , зазначив в інтерв'ю DW президент Інституту соціальної економіки імені Людвіга Ерхарда Олег Лиховид.

З ним згоден і директор держпідприємства "Укрпромзовнішекспертиза" Володимир Власюк, який упевнений, що наступник Оніщенка на посту Росспоживнагляду продовжить попередню політику.

"Це ж не Онищенко ухвалював рішення. Питання не в людині, а в ставленні до України, в інструментах впливу. Тому я не вважаю, що це якась знакова подія для нашої країни" , - підкреслив Власюк у розмові з DW.

Про роль Геннадія Оніщенка як провідника політики Кремля говорять і деякі грузинські аналітики. Так , глава " Клубу незалежних експертів" Сосо Цискарішвілі вважає , що керівники Росспоживнагляду абсолютно безсилі в питанні заборони або дозволу тієї чи іншої продукції , так як вони просто виконавці .

Чи стала Росія мусульманською?

Двоє авторитетних американських експерта вступили в полеміку з приводу того, чи стала Росія мусульманською .

На початку тижня президент Близькосхідного форуму Деніел Пайпс у статті  «Мусульманська Росія ?», опублікованій в Washington Times, висловив переконання, що Росія швидко перетворюється на суспільство, де домінують мусульмани. Етнічні мусульмани, за його словами, зараз складають від 21 до 23 млн з 144-мільйонного населення Росії, але їх частка швидко зростає .

«У Москві середній показник народжуваності на одну жінку - християнку - 1,1 дитини, тоді як на одну мусульманку - 2,3. До всього іншого, від 3 до 4 млн мусульман переїхали до Росії з колишніх республік Радянського Союзу, в основному з Азербайджану і Казахстану», - йдеться в статті.

З ним полемізує оглядач Forbes, спеціаліст з економіки і демографії Росії Марк Адоманіс, який вважає наведені Пайпсом цифри досить дивними.

Адоманіс вирішив з'ясувати, звідки Пайпс взяв статистику і які насправді відмінності між народжуваністю у росіян і мусульман. Виявилося, Росстат взагалі не публікує даних про народжуваність і смертність за національностями. Можна обчислити лише побічно: знайти регіони, де більшість населення - етнічні росіяни та інші слов'яни, і подивитися, який там рівень народжуваності, йдеться в статті.

Населення семи традиційних мусульманських регіонів - 13,8 млн осіб, середній рівень народжуваності - 1,94 дитини на одну жінку. " Неможливо пов'язати тези Пайпса, що у чеченок і татарок в середньому по 10 і 6 дітей, з тим фактом, що навіть у традиційних мусульманських районах народжуваність нижче рівня відтворення населення" , - пише автор.

Громадян іншої національності буде ставати більше, але це поступовий процес, вважає експерт.

Візовий режим для гастарбайтерів

33 тисячі росіян підтримали ініціативу про введення візового режиму з країнами Центральної Азії та Закавказзя. Такі дані наводить Левада-центр.

Думки експертів:

Політолог Юрій Шевцов вважає , що вводити візовий режим небезпечно.

"Для двох найбільш проблемних країн Центральної Азії - Киргизії і Таджикистану - жорсткий візовий режим може стати фактором сильної внутрішньополітичної дестабілізації. А якщо ці країни вибухнуть і стануть реальним продовженням Афганістану, то там доведеться воювати. Не факт, що Росія сьогодні до цього готова", - каже він.

Незалежно від того , чи будуть введені візи , міграційний тиск на Росію з півдня збережеться, вважає Шевцов: "Прийдуть або трудові мігранти, які прагнуть заробити, або ж біженці".

Російський експерт з військово-політичних відносин з країнами Азії Васілій Кашін упевнений, що ця проблема може бути вирішена: "Масштаби цих економік настільки незначні в порівнянні з російською, що надати їм якісь субсидії на перехідний період - не проблема. Якщо нам потрібна стабільність у регіоні, можна продумати серію заходів, щоб підтримати ці країни у важкий момент" .

З точки зору Кашина , більшість проблем з мігрантами носять не національний , а соціальний характер. " Таджикистан за рівнем розвитку зараз близький до Африки. Там відбувається архаїзація всіх соціальних відносин", - говорить він. Ще 5-10 років тому в Росію , за словами експерта, приїжджали таджики, з якими у росіян було багато спільного: радянська історія, освіта, мова . "Зараз ми отримуємо людей азіатсько-середньовічного плану . Те , що нас об'єднувало, пішло в минуле" , - вважає Кашин .

Противники віз побоюються , що вони стануть черговим корупціогенним фактором. "Віза - ще один бар'єр на шляху до того , щоб мігранти працювали легально у тих, кому вони потрібні" , - вважає директор Центру дослідження міграції та етнічності Російської академії народного господарства та держслужби Євгєній Варшавер.

"Зараз таким бар'єром є квоти , - продовжує соціолог , - заявку на те , щоб взяти на роботу мігранта, треба подавати за рік - рідкісний підприємець у Росії здатний на довгострокове планування . Тому на квотах заробляють фірми- посередники . Уявімо собі вервечку таких фірм , які на кордоні масово роблять запрошення " .

Варшавер вважає , що візовий режим також не вирішить проблеми злочинності і наркотрафіку, які часто пов'язують з міграцією.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Коли в Україні нарешті з’явився інтерес до консервативної ідеології, стало зрозуміло, як мало ми знаємо про особистість і спадщину засновника українського консерватизму
  1 жовтня, Тетяна Осташко
 • Чого прагнуть лідери, що заявляють про себе як про демократичну опозицію до нинішньої влади, і чи здатні вони досягти свого найближчим часом
  1 жовтня, Андрій Голуб
 • Координатор експертної групи розвитку культурних і творчих індустрій Єврокомісії розповів Тижню про культуру крізь призму процесу творення нової вітчизняної політики, яка регулює цю царину, економічну збитковість ставлення до неї за залишковим принципом та нові форми інституцій, що стимулюють її розвиток.
  1 жовтня, Ганна Трегуб
 • Здається, немає вже новини, яка здивувала б простого мешканця Луганська. Хоча часто про події в «республіці» дізнаєшся від тих, хто живе на «великій» землі. Іноді друзі з української сторони пишуть есемеску: «А чи правда, що…» Вони щось прочитали в інтернеті й хочуть підтвердження. І лише з таких ось «новин» дізнаєшся про кадрові зміни у верхівці місцевої «влади».
  1 жовтня, Вікторія Малишева
 • Як різні мусульманські громади сприйняли війну на Донбасі
  1 жовтня, Михайло Якубович
 • З початком жовтня в Україні мало стартувати тестування на керівні посади в Державне бюро розслідувань. Втім, цього не відбулося.
  1 жовтня, Станіслав Козлюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено