Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
15 липня, 2013   ▪   Віктор Каспрук   ▪   Версія для друку

Тайвань: Ахіллесова п’ята Китаю?

Китайський правозахисник Чень Гуанчен повернувся до США після вісімнадцятиденного візиту до Тайваню, під час якого він порадив тайванцям твердо стояти на принципах демократії, бо існування їх спростовує твердження Пекіна, що демократія не підходить для китайського світу.
Тайвань: Ахіллесова п’ята Китаю?

Питання возз’єднання Тайваню з Китаєм – найболючіша проблема для КНР. Адже, не зважаючи на те, що зв’язки Тайваню з Китайською Народною Республікою постійно зростають, Тайвань є демократичним суспільством. І цим він принципово відрізняється від материкового Китаю.  

Якщо розглянути своєрідний геополітичний трикутник Китай–Тайвань–США, то КНР вважає, що Тайвань є частиною Китаю. Тайванці думають, що вони незалежні. Сполучені Штати визнають Тайвань як частину Китаю, але захищають його від можливого вторгнення Китайської Народної Республіки.

Більшість інших країн дотримуються позиції Америки. Вони хоча й визнають суверенітет Китаю над Тайванем, але водночас мають дружні контакти з Тайванем і успішно торгують з ним.

Чи можливо вирішити цю застарілу проблему? Очевидно, найкращим способом буде запитати самих тайванців – чи хочуть вони бути частиною Китаю? Адже в ХХІ столітті в цивілізованих суспільствах саме таким чином прийнято вирішувати гострі питання.

Попри те, що Пекін уже давно прагне раз і назавжди закрити «тайванську проблему», фактор США і міжнародні правила гри поки що стримують КНР від різких кроків.

Читайте також: Сіючи драконові зуби. Китайська економічна експансія змушує обережніше ставитися до фінансових спокус від Піднебесної

Водночас, не зважаючи на міжнародне визнання суверенітету Китаю над Тайванем, Тайвань має свій власний уряд і власну потужну економіку. Тайванські інвестиції вітають у світі. А тайванські громадяни подорожують по всьому світу з паспортами своєї країни. І дуже сумнівно, що вони готові добровільно позбутися свого права жити так, як вони того хочуть.

З іншого боку, Китай не має жодних юридичних прав на Тайвань. Післявоєнні договори не визначали суверенітет КНР над Тайванем, і Пекін навіть не був учасником подібних договорів. А згідно з міжнародним правом території можна передати від однієї держави до іншої за умови підписання та ратифікації договору. І лише в такому разі його виконують.

А отже, жителі Тайваню мають законні підстави на самовизначення, закріплене в міжнародному праві. І жодна інша зовнішня сторона, як-от США, КНР або навіть Секретаріат Організації Об’єднаних Націй, згідно з нормами міжнародного права не може визначати статус Тайваню. Це можуть зробити лише самі тайванці.

Власне, Пекін тому й не «педалює» проведення референдуму на Тайвані з питання возз’єднання з КНР, бо розраховує на те, що у довгостроковій перспективі економічна взаємозалежність і дедалі тісніші відносини Тайваню з Китаєм заохотять бунтівний острів перейти під комуністичне керівництво.

 Тайванці не готові відмовитися від своєї автономії, відступитися від західного стилю життя в демократичній і вільній країні. Відмовитися від свободи слова, вільної преси та можливості читати, дивитися і слухати те, що ти хочеш, і говорити те, що ти думаєш.

Парадоксальність цієї ситуації в тому, що саме Гоміндан, який свого часу намагався не допустити приходу до влади комуністів, тепер вважає ледве не своєю місією об’єднати Тайвань з Китаєм.

Проблема полягає ще й у тому, що, як показало останнє опитування громадської думки, переважна частина тайців виступає проти такого возз’єднання, але саме це і несе небезпеку. Бо бажання президента Ма Інцзю і Гоміндана розходяться з бажаннями народу Тайваню.

 Возз’єднання тоді мало б сенс для Тайваню, якби люди в Китаї мали однаковий з ними рівень освіти і свободи, що найближчим часом абсолютно не проглядається.

Читайте також: Інший Китай: Тайвань може стати найбільшим «драконом Азії»

Водночас для китайської діаспори в регіоні Південно-Східної Азії подібне приєднання мало б сенс. Адже це дало б змогу надалі створити подобу віртуального неформального Великого Китайського Союзу територій, де проживає велика кількість китайських громад. Разом з найбільш «закитаїзованими» Сінгапуром, Малайзією та Індонезією. А це уможливило б Пекіну через численні китайські діаспори мати вплив на керівництво цих країн.

Якщо спробувати уявити гіпотетично альтернативну китайську історію, за якої Гоміндан виграв би у Комуністичної партії Китаю, то КПК зайняла б Тайвань, а Гоміндан перебрав би на себе контроль над материковим Китаєм. У такому разі Китай був би сьогодні процвітаючою і багатою країною, а Тайвань перетворився б на подобу сучасної китайської Куби.

 Ситуація така, що Тайвань може отримати реальну незалежність тільки в разі розпаду материкового Китаю. А це явно найближчим часом не передбачається. Тому, можливо, і Тайбей, і Пекін тією чи іншою мірою поки що влаштовує подібна законсервована ситуація невизначеності.

За такої ситуації Тайваню вдається уникати поглинання Китаєм, а КНР дедалі більше намагається прив’язати до себе Тайвань економічно. Для Пекіна політичний чинник нині відіграє куди важливішу роль, аніж економічний ефект від цієї співпраці.

Це добре розуміють і на Тайвані. Як зазначає впливова тайванська газета The Taipei Times: «Економіці Тайваню потрібна глобалізація, а не китаїзація. Економічна стратегія Тайваню щодо Китаю потребує корекції. Відносини між Тайванем і Китаєм щораз більше стають схожими на конкурентні, аніж на партнерські, тому що епоха вертикальної інтеграції через протоку закінчилася. Водночас не можна випускати з уваги того, що китайські центральні й місцеві органи влади намагаються впливати на тайванські ЗМІ, свободу слова і ринки з їхніми політико-економічними зв’язками. Тому Тайваню необхідно створити механізми для забезпечення національної безпеки в політиці та економіці».

Китаю важко бачити незалежний Тайвань ще й тому, що по суті він є Ахіллесовою п’ятою китайського авторитаризму. Цікаво, що під час візиту китайського правозахисника Чень Гуанчена до Тайваню зустрітися з ним не знайшли можливості ні президент Ма Інцзю, ні спікер тайванського парламенту Ван Цзінь-пін.

Схоже, небажання Ма Інцзю зустрітися з дисидентом Чень Гуанченом було ще одним прикладом антипатії до людей, які нагадували йому, що він має вести себе як президент країни, якою не керують з Пекіна.

Можна також припустити, що можливість для Чень Гуанчена відвідати Тайвань, враховуючи відмову в таких відвідинах Далай-ламі, уйгурській правозахисниці Ребії Кадір та іншим персонам нон грата у чималому списку ворогів Пекіна, – це намагання тайванського президента показати своїм співвітчизникам, що він таки має хребет і не хоче повністю прогинатися під тиском правителів материкового Китаю.

Однак Чень Гуанчен все одно не зробив життя зручним для правлячої тайванської верхівки, коли після зустрічі з головою опозиційної Демократичної прогресивної партії Су Цзен-чаном заявив, що «поняття незалежності не є застарілим для Тайваню».

Утім, погляди Чень Гуанчена не завадили й членам тайванського парламенту зустрітися з ним. Для багатьох з них це стало набуттям більшої інформації про репресії, тортури і незаконне позбавлення волі в Китаї. Їм також стали зрозуміліші національні відмінності між материковими китайцями і тайванцями.

Сьогодні багато хто на Тайвані побоюється, що відносини Тайваню з КНР стають дедалі тіснішими. Вони висловлюють занепокоєння тим, що загроза щораз глибших зв’язків з Китаєм може призвести в майбутньому до поглинання Тайваню материковим Китаєм.

Крім того, тайванці, які живуть і працюють у Китаї, можуть легко стати жертвами китайської «своєрідної» правової системи. А пропозиції Тайбея відкрити взаємні представництва застопорилися через небажання Пекіна дозволити представникам Тайваню мати доступ до своїх співвітчизників, які затрималися на материку.

Водночас торішня відмова Тайваню дозволити Далай-ламі відвідати острів, на якому він раніше вже побував тричі, видається спробою офіційного Тайбею уникнути гніву китайського уряду, який не визнає легітимності духовного лідера Тибету у вигнанні.

Можна сказати, що візит правозахисника Чень Гуанчена є своєрідним тестуванням зв’язків між материковим Китаєм і Тайванем.

Відвідування Чень Гуанченом Тайваню навряд чи може призвести до серйозного погіршення відносин Тайваню з материком, оскільки у Пекіні і так вже не задоволені небажанням Тайбею просувати зв’язки між двома сторонами на новий рівень. Проте Китай ніколи не відмовлявся від свого «права» застосувати силу.

Доки на Тайвані при владі перебуває Гоміндан, Китайська Народна Республіка не застосовуватиме силові методи для возз’єднання. Проте якщо до влади повернеться опозиційна Демократична прогресивна партія і наважиться де-юре проголосити незалежність Тайваню, Китай цілком буде здатен застосувати проти Тайбею силові методи.
Матеріали за темою:

Реклама
Новини за темою
Останні публікації згорнути
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
 • Тривала епопея з призначенням очільника Державного бюро розслідувань добігає свого кінця. Конкурсна комісія, яка понад рік проводила відбір кандидатів на посади голови Держбюро і його заступників, нарешті визначилася із прізвищами.
  17 листопада, Станіслав Козлюк
 • Чому реалізація невеликих регіональних проектів із європейськими країнами може бути ефективнішою, ніж стратегічне «тупцювання на місці»
  17 листопада, Юрій Лапаєв
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.