Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
9 липня, 2012   ▪   Віктор Каспрук   ▪   Версія для друку

Американський експерт з питань безпеки Корі Шак: Вплив Сполучених Штатів у Європі залишатиметься сильним

Американський експерт з питань безпеки розповіла Тижню про зміни зовнішньої політики США за президентства Обами і пояснила чому зростання уваги Вашингтона не означатиме зменшення присутності в Європі.
Американський експерт з питань безпеки Корі Шак: Вплив Сполучених Штатів у Європі залишатиметься сильним

У. Т.: Професор Шак, чи продемонструвала Стратегія національної безпеки США за два роки після її прийняття свої результати?

– Президент Барак Обама реалізував те, за що він виступав під час початку цієї кампанії: завершено війну в Іраку, заново переглянуто концепцію війни в Афганістані, велися переговори з ворожими режимами в Ірані, Сирії та Північній Кореї і була зроблена спроба перевантажити відносини з Росією. Але проблема полягає у тому, що він помилково вважав, що закінчення цих війн замість того, щоб виграти їх, відповідає нашим потребам. І що обмеження наших відносин з Іраном, Сирією і Росією було радше вибором американської політики, а не позицією і вибором цих режимів.

У. Т.: Успішний розвиток політики, її втілення та результати часто пов'язані з спрямовуючою і безпосередньою президентською участю, чи не так?

– Так, це правда. Варто віддати належне тому, що президент Барак Обама приділяв постійну увагу політиці боротьби з тероризмом і продовжив більшу частину політики адміністрації Джорджа Буша-молодшого в цьому напрямку. Якщо ж вести мову про союзницькі зобов’язання Сполучених Штатів, то я думаю, що нині друзі Америки є менш задоволеними рівнем приділення уваги президентом цим зобов’язанням. 

У. Т.: Хоча президент США Обама відмовився від формулювання «глобальна війна терором», він, як і раніше стверджує, що Сполучені Штати перебувають у  стані війни з «широко поширеною мережею насильства і терору»…

– Думаю, що це правильний підхід. Я сприймаю це як усвідомлення того, наскільки небезпечними є вороги Америки. І що президент, котрий спочатку дотримувався підходів, спрямованих на згортання більшості елементів контртерористичної політики свого попередника, продовжив і навіть пришвидшив реалізацію більшості із них.

У. Т.: Концентрація зусиль в Азії може зменшити можливості Китаю диктувати свої умови в цьому регіоні?

– Я не вважаю, що Китай має можливості диктувати свої умови в регіоні та що Сполучені Штати за будь-якого  президента дозволять йому це зробити. Насправді, я думаю, що ми побачили за останні два роки, - що чим агресивніше китайці вели себе в Азії, тим більше посилювалися тісніші зв’язки з Америки з майже кожною країною у цьому регіоні. 

УТ.: У даний час основна увага США зосереджена на Азії, і Європа віддаляється на другий план. Чи подібна стратегія себе виправдала?

Я думаю, що президентська адміністрація дійсно сконцентрувала центр своєї уваги на Азії. Наші союзники в Азії прагнуть встановити тісніші стосунки з США. І велика частина нашої економічної діяльності нині  зосереджується саме на Азії, виправдовуючи активність і зростаючу динаміку взаємодії в азійському регіоні. 

Але це не спонукає до зменшення нашої зацікавленості  і участі у справах Європи. Цього не було під час корейської війни, цього не було під час війни у В'єтнамі, і цього не буде зараз. Дійсно, всі ми працюємо над тим, щоб управляти зростанням Китаю і Індії, та підйомом В'єтнаму і інших країн Азії.

Але Європа залишається домом для найближчих союзників Сполучених Штатів, і головним спонсором вирішення проблем, які нас турбують. І якщо говорити про концентрацію уваги на Азії, то президентська адміністрація створила для себе проблему, бо деколи ця політика сприймається, як зменшення уваги до Європи.

УТ.:  Чи не може зменшити подібний підхід вплив Америки в Європі?

Я досить впевнена у тому, що вплив Сполучених Штатів у Європі буде залишатися сильним. З причин, про які тільки що говорила: це наші найближчі друзі, - країни, до яких ми звертаємось за допомогою, коли нам необхідно вирішувати якісь проблеми, і країни про які ми піклуємося більше всього, щоб вони були безпечними і процвітаючими. 

УТ.: Яке місце відводиться в Стратегії країнам Східної Європи та Україні?

Те, що адміністрація президента Барака Обами звернулася до «перезавантаження» відносин з Росією, створило  враження, що існує зниження американського інтересу до питання безпеки у Східній Європі. Але, я думаю, що це помилкове враження. Посол Сполучених Штатів в Москві Майкл Макфол, я вважаю, є найкращим джерелом для того, щоб зрозуміти політику адміністрації Обами. Він був дуже відвертим, коли говорив, що у той час, коли ми будемо працювати над покращенням відносин з Росією, ми не будемо вибудовувати їх за рахунок наших союзників і друзів. 

Біографія

Корі Шак є науковим співробітником Гуверівського інституту і професором досліджень міжнародної безпеки у Військовій академії США. З 1990 по 1996 рік вона працювала на різних посадах в Пентагоні,  спочатку в підрозділі розробки стратегії в Генеральному штабі та Управлінні політики  (J-5), а потім у канцелярії Міністра оборони. Під час першого терміну президентства Джорджа Буша-молодшого, вона була директором зі стратегії оборони та вимог безпеки у Раді національної безпеки. Пані Шак  відповідала за міжвідомчу координацію довгострокового планування в галузі оборони і питання координації дій коаліції.  Проекти Корі Шак включали в себе планування і складання бюджету для довгострокових перетворень методів захисту; найбільш значну з 1950 року перебудову збройних сил США і баз по всьому світу.

Під час президентської кампанії 2008 року, вона була старшим радником у виборчому штабі Маккейна-Пейлін, відповідальним за стратегічні розробки в галузі зовнішньої і оборонної політики. З 2007 по 2008 рік Корі Шак  була заступником директора з планування політики в державному департаменті. На додаток до управління персоналом, вона працювала над питаннями виділення ресурсів і організаційними проблемами ефективності. Включно з дослідженнями того, що потрібно, щоб «трансформувати» державний департамент, з тим, аби досягти інтеграції політичної, економічної і військової стратегії.

Її публікації включають: State of Disrepair: Fixing the Culture and Practices of the State Department (Hoover Institution Press, 2012), Managing American Hegemony: Essays on Power in a Time of Dominance (Hoover Institution Press, 2009), “Choices for the Quadrennial Defense Review” (Orbis, 2009), “Dealing with a Nuclear Iran” (Policy Review, 2007),“Jurassic Pork” (New York Times, 2006). “How America Should Lead” (Policy Review, 2002), and coedited The Berlin Wall Crisis: Perspectives on Cold War Alliances (2002), and “Building a European Defense Capaibility” (Survival, 1999).


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Учені прогресують у виправленні геномів ембріонів людини
  19 серпня, The Economist
 • Лише кілька років тому на Шрі-Ланці припинилися бої. Ця країна-сад нарешті може спокійно жити й розвиватися, не думаючи про сепаратистів і теракти
  19 серпня, Ростислав Панічев
 • Я брала у відпустку дві книжки: синові збірку казок, а собі Франсуазу Саґан, настрої якої мені були близькі в юнацтві. Розгорнула книжку ще дорогою і зрозуміла, наскільки велика відстань між моїми хвилюваннями та життєвими сподіваннями в юнацтві й тепер…
  19 серпня, Вікторія Малишева
 • 14 серпня після тримісячного безвладдя в прифронтовому Торецьку нарешті з’явився керівник військово-цивільної адміністрації, яку було створено за наказом президента в травні 2017 року. Переселенець із Донецька, 30-річний Ярослав Руденко в перші дні при владі розповів, де шукатиме воду для міста, що потерпає від спраги, та чому залишає в команді кадри попереднього мера.
  18 серпня, Єлизавета Гончарова
 • Чому НАТО тривожать найбільші з часів холодної війни навчання Росії в Європі
  18 серпня, The Economist
 • В опублікованих Тижнем у першій половині 2017 року нарисах про Російську революцію та її наслідки для України головною постаттю був Владімір Лєнін. Доцільно присвятити йому окрему статтю
  18 серпня, Станіслав Кульчицький
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено