Злочинні досліди

ut.net.ua
17 Липня 2009, 00:00








Незаконні випробування протиракових препаратів проводили в Луганському онкологічному диспансері. Такого висновку дійшли працівники міліції, які перевіряли скарги пацієнтів. Стосовно головного лікаря (вже колишнього) і трьох завідувачів відділень порушили кримінальну справу. Утім, не за «досліди над людьми», а за фінансові махінації. Сам обвинувачений стверджує, що випробування нових препаратів у диспансері схвалило Міністерство охорони здоров’я. 

Напівпідпільні досліди
 
Лікарів Луганського онкодиспансеру викрили працівники Держслужби боротьби з економічними злочинами МВС. Двоє її офіцерів за це навіть отримали нагороди – від Луганської облдержадміністрації та облради «за успішно здійснені оперативні заходи з документування злочинної діяльності окремих посадових осіб». Правоохоронці з’ясували, що в онкодиспансері незаконно брали плату за лікування та медикаменти. Вивчаючи бухгалтерську документацію, оперативники дізналися, що головний лікар закладу залучав хворих до випробувань нових медпрепаратів, що не проходили сертифікацію в Україні.

«Такі випробування – звичайна практика, її застосовують у всьому світі. Це не експерименти на людях, а апробація нових ліків у клінічних умовах, що проводиться на базі багатьох лікувальних закладів», – запевняє новий головлікар Луганського онкодиспансеру Мераб Надірашвілі. На цій посаді він третій місяць. Тільки-но ставши до виконання обов’язків, Надірашвілі заборонив досліди, впроваджені попередником.

«Клінічні випробування у нашому диспансері проводилися протягом дев’яти років, – розповідає він. – На моє глибоке переконання, це робилося з грубим порушенням законодавчих актів. На сьогодні наша база не відповідає вимогам до медзакладів, де можна проводити клінічні досліди. Ми ледве пройшли атестацію лише на другу категорію».

Новий головлікар стверджує, що відомості про учасників випробувань не вносили до загального реєстру хворих на рак, тому достеменно невідомо, на скількох пацієнтах випробували ліки. Також невідомо, скільки лікарів брали участь у проведенні дослідів. Частина документів зникла з онкодиспансеру невідомо куди, частину вилучили слідчі, тому нове керівництво лікарського закладу не знає навіть, які саме препарати і чийого виробництва випробовували тут. Цього не знають і в обласному управлінні охорони здоров’я. Кажуть, їх зазвичай не інформують про такі досліди.

«Такий вид роботи не розголошується, ми не знаємо і не можемо знати, які це були препарати і хто їхній виробник, – заявляє Юрій Інкелевич, переший заступник начальника згаданого управління. – Цим препаратам перед випробуваннями присвоюють коди, власних назв у них немає».

Випробування в Луганську проводилися у межах міжнародних клінічних досліджень з дозволу Державного фармакологічного центру МОЗ. Так стверджує фігурант кримінальної справи – колишній головлікар Луганського онкодиспанцеру Леонід Чібісов.

Продовження статті читайте в номері, який в продажі з 17 липня, друковану версію статті читайте 20 липня.