Засідання Ради Безпеки ООН щодо ситуації на Донбасі. Основні тези

31 Жовтня 2018, 17:04

Рада Безпеки ООН 30 жовтня провела засідання щодо ситуації на окупованих територіях України. Зокрема, представники світової спільноти засудили так звані "вибори" на Донбасі, а вісім країн Євросоюзу зробили спільну заяву в якій підтвердили, що члени ЄС повністю підтримують незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України в міжнародно-визнаних кордонах і засуджують нелегітимні "вибори", які заплановані на 11 листопада. Крім того, підіймалися питання гуманітарної ситуації на Донбасі, порушення прав людини в окупованому Криму та впливу російської пропаганди на ООН. 

 

Тиждень.ua зібрав основні заяви України та світової спільноти, які прозвучали на засіданні Ради безпеки ООН щодо ситуації на Донбасі.

 

 


 

Незаконні "вибори" в ОРДіЛО

 

На Раді Безпеки ООН вісім країн-членів Європейського союзу зробили заяву, у якій засудили плани проведення так званих "виборів" на території окупованих Донецької та Луганської областей. Відповідну заяву підписали представники Франції, Нідерландів, Польщі, Швеції, Британії, Італії, Бельгії та Німеччини.

 

 

 

"Ми, як держави-члени ЄС, повністю підтримуємо незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України в міжнародно визнаних кордонах. Ми засуджуємо нелегітимні "вибори", заплановані на 11 листопада на територіях, непідконтрольних (українському – Ред.) уряду, так званих "ЛНР" та "ДНР", – йдеться в заяві.

 

Як зазначається, якщо нелегітимні вибори відбудуться, це суперечитиме Мінським угодам та порушуватиме українське законодавство. Водночас країни-члени ЄС закликали міжнародне співтовариство "об'єднатися в протистоянні цим незаконним "виборам", які можуть лише підірвати зусилля, спрямовані на досягнення миру в регіоні".

 

Також посол Німеччини в ООН заявив, що  потрібно не допустити повторення ситуацій з Україною у світі.

 

 "Так звані вибори порушуватимуть Мінські домовленості. Ми маємо не допустити, щоб це стало прикладом, маємо не допустити, щоб історія повторилася", – повідомив посол.

 

Своєю чергою, постій представник України при ООН Олександр Єльченко заявив, що організація так званих "виборів" на окупованих територіях є чіткою провокацією Кремля, яка може перетворитися на новий етап посилення збройної агресії РФ проти України. У цьому зв'язку він висловив вдячність усім членам РБ ООН, які дали "чітку оцінку дій з боку Кремля" під час засідання Ради Безпеки.

 

Єльченко також пояснив, що насправді незаконні вибори на Донбасі "зводяться до того, щоб поставити лідерів озброєних банд" на місця в незаконних представницьких органах.

 

"Це ніщо інше як провокація та виклик Мінським домовленостям і суверенітету України. Дуже шкода, що Кремль обрав шлях подальшої ескалації обстановки замість повної імплементації Мінських угод", – зауважив він.

 

Слід зазначити, що США також вислови підтримку Україні, заявивши, що так звані "вибори" на окупованому Донбасі не відповідають українському законодавству і суперечать Мінським угодам.

 

У відповідь постпред Росії при ООН Васілій Нєбєнзя оголосив, що "вибори" на окупованих територіях сходу України потрібні  для того, щоб заповнити "вакуум влади" після вбитого там лідера сепаратистів Олександра Захарченко. 

 


 

Гуманітарна ситуація на Донбасі

 

Заступник Генерального секретаря ООН з гуманітарних питань Урсула Мюллер заявила, що наступного року понад 3,5 млн осіб в Україні потребуватимуть гуманітарної допомоги, а складна ситуація на тимчасово окупованих територіях призводить до значного зростання поширеності там інфекційних хвороб.

 

“Ризики інфекційних хвороб зростають через нестачу води, масштабні пошкодження лікувальних закладів, недостатній доступ до охорони здоров'я та вкрай низький рівень імунізації”, – сказала Мюллер.

 

Так, вона закликала донорів збільшити підтримку Україні, "особливо з огляду на швидке наближення суворої "української зими".

 

Крім того, вісім країн-членів Європейського Союзу в Організації Об'єднаних Націй закликали надати міжнародним гуманітарним організаціям безперешкодний доступ до окупованих районів Донецької і Луганської областей.

 

"Ми також наполегливо закликаємо усі сторони конфлікту відновити повний доступ усім міжнародним гуманітарним організаціям на неконтрольовані урядом райони та дозволити безперешкодне і своєчасне надання гуманітарної допомоги відповідно до гуманітарних принципів і гуманітарного міжнародного права", – йдеться у заяві.

 

Окрім цього, постпред Німеччини в ООН закликав надати безперешкодний доступ гуманітарним місіям в ОРіДЛО.

 

 

"Ми закликаємо всі сторони надати гуманітарний доступ і залишаємося переконаними в тому, що мирне вирішення конфлікту в Україні є можливим.", – наголосив посол.

 


 

Ситуація Азовському морі

 

Заступник Генерального секретаря ООН із політичних питань Розмарі Дікарло закликала Росію відмовитися від провокацій у Азовському морі.

 

"ООН слідкує за інформацією про зростання напруження у Азовському морі, що негативно впливає на загальну атмосферу у регіоні. Ми наголошуємо на потребі уникати ризику ескалацій, провокацій та прорахунків", – сказала Дікарло.

 

Крім того, Сполучені Штати Америки назвали порушенням суверенітету й територіальної цілісності України агресивні дії РФ в Азовському морі.

 

"Агресивні дії в Азовському морі, де Росія заважає доступу до українських портів, є порушенням суверенітету й територіальної цілісності, підриває міжнародне право", – наголосив посол Джонатан Коен.

 

Своєю чергою, постпред України при ООН Володимир Єльченко заявив, що дії Росії в Азовському морі не обмежуються перешкоджанням міжнародного судноплавства, а РФ також використовує Азовське море для прихованих поставок зброї для власних збройних формувань на Донбасі.

 

"Росія використовує Азовське море як додатковий канал для забезпечення своїх сил на Донбасі зброєю з окупованої території Криму", – наголосив представник України.

 


 

Ситуація в анексованому Криму

 

Постійний представник України при ООН Володимир Єльченко заявив, що Російська Федерація продовжує підготовку військової інфраструктури в окупованому Криму для розміщення ядерної зброї.

 

 

"Відповідно до нашої інформації, Росія не відмовилася від ідеї, щоб отримати наземний коридор до Криму. Більше того, загроза морського нападу з напрямку Азовського моря у випадку широкомасштабної військової конфронтації залишається джерелом дестабілізації безпеки у Донецькій області", – підкреслив Єльченко.

 

Також дипломат наголосив на активній мілітаризації півострова і посилення військової присутності РФ.

 

 "В окупованому Криму активна мілітаризація триває на повну силу. Росія більше ніж вдвічі посилила свої військові сили на півострові та продовжує підготовку кримської військової інфраструктури для розміщення ядерної зброї включаючи переоснащення радянських сховищ для ядерних боєприпасів", – заявив посол.

 

Крім того, постпред зауважив, що в Криму дуже погана ситуація із дотриманням прав людини.

 

"Ситуація із гуманітарними правами також погана в Криму. ОБСЄ бачать, що РФ як окупаційна влада не може адекватно гарантувати та захищати права людини в Криму. Більше 30 громадян України були затримані в Росії та в окупованому Криму за абсолютно надуманими політичними звинуваченнями", – додав Єльченко.

 

Окрім цього,  Володимир Єльченко зауважив, що РФ переселила в окупований Крим 108 тисяч росіян для зміни демографічного складу населення.

 

"Впродовж періоду 2014-2017 років 108 тисяч людей переміщено з Російської Федерації в Крим і Севастополь. Що це, якщо не цілеспрямована політика на зміну демографічного складу регіону?", – резюмував посол.

 


 

Збройний конфлікт на сході України

 

Заступник генерального секретаря ООН з політичних питань Розмарі Дікарло заявила, що необхідно мирно врегулювати ситуацію на Донбасі, тому що відповідне збройне протистояння є загрозою міжнародному миру і безпеці.

 

"Конфлікт на сході України тепер вже п'ятий рік являє активну загрозу міжнародному миру і безпеці", – наголосила Дікарло.

 

Також вона заявила, що на Донбасі продовжуються випадки "непередбачуваного загострення бойових дій, що посилює обстановку небезпеки і породжує невизначеність щодо намірів сторін".

 

Водночас вона зауважила, що цього літа інциденти насильства на сході України були на найнижчому рівні у порівнянні з будь-яким попереднім аналогічним періодом з початку конфлікту в 2014 році. За її словами, поновлення зобов'язань сторін щодо дотримання перемир'я у зв'язку зі збором врожаю та початком нового шкільного року сприяло зменшенню обстрілів і веденню вогню зі стрілецької та легкої зброї.

 

Крім того, Дікарло наголосила на тому, що Сторони конфлікту на Донбасі повинні дотримуватися погоджених правил припинення вогню.

 

Слід зазначити, вісім країн-членів Європейського Союзу в Організації Об'єднаних Націй закликали владу Російської Федерації вивести її збройні сили і техніку з української території.

 

 

"Росія повинна зробити свій внесок шляхом припинення її фінансової і військової підтримки сепаратистів та виведення її збройних сил та військового спорядження з української території", – додали автори заяви.

 

Крім того, постпред Франції при ООН заявив, що в ОРіДЛО все залежить від Росії.

 

"Ситуація в Україні може бути вирішена. Все залежить від Росії", – наголосив представник Франції.

 

Він підкреслив необхідність для Росії використати її вплив на сепаратистські угруповання на Донбасі та "гарантувати негайне виконання Мінських домовленостей".

 

Також, під час засідання Радбезу ООН, Володимир Єльченко заявив, що Росія витрачає 1,3 мільярди американських доларів на рік для підтримки незаконних збройних формувань на окупованому Донбасі.

 


 

Російська пропаганда в ООН

 

На думку постпреда України в ООН, головним завданням делегації Російської Федерації в Раді безпеки ООН є використання міжнародного майданчика для ведення дезінформаційної кампанії.

 

"Із російської заяви стало очевидно, що російська делегація перш за все переймається тим, як використати майданчик Радбезу для ведення дезінформаційної кампанії стосовно України та для обвинувачення уряду України у всьому, що відбувається на окупованих територіях Донецької і Луганської областей", – сказав Єльченко.

 

За його словами, це пов’язано із “відчайдушним намаганням уникнути відповідальності за ворожі, добре задокументовані дії Росії проти України: військову агресію, окупацію та спробу незаконної анексії української території.

 

"Це поведінка заскорузлого та не розкаяного злочинця, рішуче налаштованого виставити на посміховисько систему правосуддя", – зазначив український постпред.

 

Слід зазначити, що пропозицію Росії щодо виступу представника так званої "ЛНР" Олени Кравченко відхили всі цивілізовані країни.

 

"Один голос – "за", сім – "проти", сім – утримались. Таким чином, пропозиція запросити пані Олену Кравченко не була прийнята, оскільки не отримала необхідної кількості голосів", – зазначив головуючий на засіданні постпред Болівії при ООН.