Замахи на політиків в Україні: два вбивства, два підозрілих самогубства і кілька гучних заяв

21 Червня 2012, 18:40

Першим гучним політичним вбивством в Україні став розстріл народного депутата Євгена Щербаня в Донецькому аеропорту 3 листопада 1996 року. Вбивство політика пов'язують з переділом газового ринку України. Серед ймовірних замовників вбивства Щербаня наразі називають Павла Лазаренка та Юлію Тимошенко. За словами нинішнього генпрокурора Віктора Пшонки, слідство вже довело, що понад $2 млн було переказано фірмами підконтрольних Лазаренку та Тимошенко, на рахунки виконавців вбивства Щербаня. Втім, сама Тимошенко стверджує, що головний замовник цього  вбивства – нинішній президент Віктор Янукович.

Наступним гучним кривавим злочином стало вбивство відомого фінансиста і політика Вадима Гетьмана. 22 квітня 1998 року кілер застрелив Гетьмана у ліфті будинку, де той мешкав. Підозрюваного у вбивстві затримали лише в 2002-му. Ним виявився 29-річний на момент убивства Сергій Кулєв, член так званої банди Кушніра, донбаського злочинного угрупування. Суд засудив підозрюваного до пожиттєвого ув'язнення з конфіскацією майна. Однак, замовник злочину досі не встановлений. 

25 березня 1999 року у загадковій аварії загинув лідер Народного руху України В'ячеслав Чорновіл. Вночі на 5-му кілометрі автотраси Бориспіль—Золотоноша автомобіль Чорновола врізався в КамАЗ з причепом, який розвертався посеред дороги. Чорновіл і його водій Євген Павлов загинули на місці, прес-секретар лідера НРУ Дмитро Понамарчук був госпіталізований з важкими травмами.

Пізніше внаслідок серцевого нападу помер один з трьох пасажирів КамАЗу. Соратники Чорновола та його син Тарас вважають загибель лідера НРУ політичним убивством.

Міністр транспорту та зв'язку України Георгій Кірпа загинув 27 грудня 2004 року від вогнепального поранення наступного дня після повторного голосування 2-го туру президентських виборів. Офіційна причина смерті —  самогубство. Близько 15:00 Кірпа провів з дачі дружину, а о 16.00 мав тривалу розмову з невідомим співрозмовником по телефону. Начебто в цей час до Кірпи в гості завітав якийсь високопосадовець. Так чи інакше, тіло міністра знайшли о 17:40. Як встановило слідство, чиновник застрелився пострілом в голову, однак ЗМІ повідомляли про кілька пострілів, а отже – можливе вбивство.

Ще однією загадкою залишається смерть колишнього міністр внутрішніх справ Юрія Кравченка, який помер 4 березня 2005 року від вогнепального поранення. О 10 ранку того дня він мав з’явитися до Генпрокуратури на допит у "справі Ґонґадзе". Однак, за словами дружини, близько 7 ранку її чоловік пішов до гаражу. Через кілька хвилин вона почула 2 постріли. За офіційною версією слідства, Кравченко двічі стріляв собі в голову. Перший постріл – у підборіддя, а другий – у праву скроню.

Перед смертю міністр нібито залишив на столі записку: «Пробачте мене, я став жертвою політичних інтриг президента Кучми та його оточення. Іду від вас з чистою совістю, прощавайте».

Втім, родина та багато знайомих Кравченка не вірять у його самогубство, і вважають, що екс-міністра вбили.

2 жовтня 1999 року у Кривому Розі було скоєно напад на кандидата в президенти, лідера ПСПУ Наталію Вітренко під час її зустрічі з виборцями. У натовп людей невідомий кинув гранату, від якої загинула одна людина, 49 було поранено. Пізніше слідство встановило, що злочин своїв Сергій Іванченко, довірена особа кандидата в президенти від СПУ Олександра Мороза. Іванченка засудили до 15 років ув'язнення, такі ж терміни отримали його помічники – брат Володимир Іванченко та Андрій Самойлов.

31 січня 2002 року Юлія Тимошенко на броньованому Мерседесі врізалася у Жигулі. Однак цей інцидент ніхто не називав замахом на життя політика. Натомість на початку червня 2007 року у ЗМІ з'явилися повідомлення про те, що нібито на лідера БЮТ було скоєно замах. Тимошенко нібито перебувала у дворі Секретаріату президента, коли в неї вистрелив снайпер. Однак, начальник служби Держохорони Валерій Гелетей категорично спростував факт замаху. Не підтвердили замах і в СБУ.

Один із нерозкритих злочинів сучасності стався 5 вересня 2004 року. Тоді ще кандидата в президенти Віктора Ющенка запросили на спеціальну нараду на дачу тодішнього заступника голови СБУ Володимира Сацюка. Окрім Сацюка на вечері були присутні голова СБУ Ігор Смешко та народний депутат Давид Жванія. Після прийому їжі Ющенко почав скаржитися на нудоту, головні і шлункові болі.

В ніч з 9 на 10 вересня 2004 року Ющенка доправили в австрійську клініку "Рудольфіннерхаус", де йому було встановлено діагноз "гострий панкреатит" з ускладненнями, викликаними отруєнням токсинами. На думку професора-хірурга Микола Корпана, якби Ющенка не доставили у клінику ще протягом 24-72 годин, ризик смерті сягав би 80 %". Пізніше кандидат в президенти заявив, що вважає отруєння замахом на життя. Ця справа досі розслідується

Буквально через 2 тижні після інциденту з Ющенком стався "замах" на тодішнього прем'єра Януковича, як повідомили тоді деякі ЗМІ. 24 вересня 2004 року при виході з автобуса біля Прикарпатського університету імені Стефаника в Івано-Франківську у Януковича кинули яйце. Політик упав, охоронець переніс його в інший автомобіль. За півтори години після інциденту із заявою виступила прес-секретар Януковича Ганна Герман. За її словами, у прем'єра поцілили "важким тупим предметом" – нападника затримано.

Згодом з'ясувалося, що "тупим предметом" виявилося звичайне куряче яйце. Охорона Януковича намагалася вилучити відео події у телевізійників, однак, їй це не вдалося.

Вже у січні 2011 року президент Янукович під час перебування в Івано-Франківській області змінив маршрут проїзду регіоном, оскільки, як повідомив глава ОДА області Михайло Вишиванюк, напередодні приїзду призедента, правоохоронці затримали групу з 9 людей зі зброєю. Більшість з них виявилися членами "Всеукраїнської організації "Тризуб" ім. Бандери" з різних регіонів України. "Тризубівців" підозрювали в організувати в Івано-Франківській області протиправних акцій, які можуть викликати резонанс. 

У квітні 2011 року спецслужби повідомили, що затримали чоловіка, який готував замах на президента Януковича під час його приїзду до Львова. Інцидент стався 10 квітня. До міліції на спецлінію "102" зателефонував невідомий, який повідомив, що у нього є гвинтівка, з якої він має намір 11 квітня вбити Януковича.

Працівники МВС встановили, що це безпідставне повідомлення, з хуліганських міркувань й затримали безробітного місцевого жителя за підозрою у злочині.