Закон про українську мову опублікований у “Голосі України”

16 Травня 2019, 09:55

У четвер, 16 травня, текст закону про забезпечення функціонування української мови як державної № 2704-VIII опублікувано в офіційному парламентському виданні "Голос України".

 

Законом, серед іншого передбачено, що кожний громадянин України зобов’язаний володіти державною мовою як мовою свого громадянства. При цьому держава організовує курси української мови для дорослих і забезпечує можливість вільно опанувати державну мову громадянам України, які не мали такої змоги. При цьому дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.

 

Відповідно до закону, особа, яка має намір набути громадянство України, зобов’язана засвідчити відповідний рівень володіння державною мовою.

 

У той же час норма про те, що вимоги до рівня володіння державною мовою, необхідного для набуття громадянства України, визначає Національна комісія зі стандартів державної мови, набуває чинності через 2 роки після набуття чинності закону. Також на два роки відтерміновано набуття чинності норми про складання іспиту на рівень володіння державною мовою, необхідний для набуття громадянства України.

 

Законом передбачено, що документи, що посвідчують особу громадянина України, складаються державною мовою, але тим, в кого українська мова не рідна, надано право на транскрибований запис своїх прізвища та імені відповідно до його національної традиції.

Законом передбачено призначення уповноваженого з питань захисту державної мови. Мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова.

 

При цьому особам, які належать до національних меншин України, гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної та початкової освіти, поряд з державною мовою, мовою відповідної національної меншини України.

 

Це право реалізується шляхом створення відповідно до законодавства окремих класів (груп) з навчанням мовою відповідної національної меншини України поряд із державною мовою і не поширюється на класи (групи) з навчанням державною мовою.

 

Мовою телебачення і радіомовлення в Україні є державна мова.

 

Друковані засоби масової інформації можуть видаватися іншими, ніж державна, мовами за умови, що одночасно з відповідним тиражем видання іноземною мовою видається тираж цього видання державною мовою. Усі мовні версії повинні видаватися під однаковою назвою, відповідати одна одній за змістом, обсягом та способом друку, а їх випуски повинні мати однакову нумерацію порядкових номерів і видаватися в один день.

 

Мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова. На прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною для сторін.

 

Закон набирає чинності через два місяці з дня його опублікування, крім низки положень, що відтерміновано на декілька років.

 

Нагадаємо, президент Петро Порошенко підписав Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної" 15 травня. Церемонія підписання, яка транслювалася на сторінці глави держави у Facевоок, відбулась у присутності голови Верховної Ради України Андрія Парубія та представників парламенту і громадськості.

 

Як повідомлялося, голова Верховної Ради 14 травня під час пленарного засідання  підписав Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

 

Раніше комітет парламенту з питань регламенту та організації роботи Верховної ради України розглянув на засіданні чотири постанови про скасування "мовного закону" – законопроекту "Про функціонування української мови як державної" та прийняв щодо них рішення.

 

Так, комітет проголосував направити проекти постанов Верховній раді для того, щоб нардепи визначилися з приводу їх прийняття/неприйняття шляхом голосування у сесійній залі.

 

Рада ухваалила у другому читанні законопроект №5670-д "Про забезпечення функціонування української мови як державної" 25 квітня. Відповідне рішення підтримали 278 народних депутатів.