Західні експерти про ситуацію з порушенням прав людини в Україні

Політика
7 Лютого 2014, 15:31

«На активних і небайдужих українських громадян чекає надскладне завдання: не лише протестувати й домагатися відсторонення нинішнього уряду, а ще й надалі пильно стежити за тим, хто прийде йому на зміну»

Гаррі Гуммель, виконавчий директор Нідерландського Гельсінського комітету:

– Масштаб та наполегливість протестного руху, який зародився в листопаді, варті подиву й захоплення. На мою думку, він здивував майже всіх міжнародних спостерігачів. І не тільки їх, а ще й українських політиків та громадських активістів.

Зараз важливо почати розгляд сценаріїв наступних виборів. Однією з основних цілей протестного руху є проведення нових електоральних перегонів найближчим часом. Але питання їх організації та учасників, мабуть, важливіше за дату голосування. Бюро демократичних інституцій і прав людини – один із підрозділів ОБСЄ – опублікувало звіт щодо українських виборів із масою рекомендацій стосовно того, як зробити їх справді вільними і справедливими. Було б дуже корисно врахувати ці рекомендації під час підготовки наступної виборчої кампанії.

Якщо говорити в загальних рисах, то і ОБСЄ, і Рада Європи мають багато досвіду в питаннях розбудови верховенства права і демократії, яким можуть поділитися.

Серед українців я помітив багато скепсису щодо політиків загалом. Він нагадує настрої багатьох протестувальників у інших європейських країнах. Частина опозиційних політичних партій самі перебували п’ять років біля керма. Чому за той період не було запущено багатьох необхідних реформ? Інші опозиційні групи мають крайні націоналістичні позиції, які можуть відштовхувати деякі прошарки населення від руху, спрямованого на проведення реформ, тоді як російськомовні українці теж є українцями. Тут може стати у пригоді досвід іще одного представництва ОБСЄ – верховного комісара зі справ національних меншин.
Тож на активних і небайдужих українських громадян чекає надскладне завдання: не лише протестувати й домагатися відсторонення нинішнього уряду, а ще й надалі пильно стежити за тим, хто прийде йому на зміну.

«Влада має провести оперативне і об’єктивне розслідування всіх відомих випадків неналежного поводження, зникнення та вбивств громадян, установити відповідальних за ці дії і притягнути до відповідальності правоохоронців та інших осіб, винних у перевищенні своїх повноважень»

Бріжит Дюфур, директор Міжнародного партнерства за права людини (IPHR):

– Те, що відбувається в Україні, є прямою реакцією на неврахування владою прагнення громадян бути частиною Європи й жити в державі, керованій за демократичними принципами і з дотриманням прав людини.

Невдовзі після початку Євромайдану влада відповіла на нього насиллям, спрямованим проти журналістів і протестувальників. Вона шокувала українців, які після побиття студентів вийшли у величезних кількостях на протест проти порушення прав людини, а в ширшому контексті – проти авторитаризму, корупції, безкарності чиновників.

У грудні я приїжджала до Києва на конференцію Платформи «Громадянська солідарність» і особисто бачила наслідки насилля з боку правоохоронців, які завдали серйозної фізичної шкоди фотографу, понищили його обладнання, напавши на нього та його колег, цілком ігноруючи права журналістів. Ухвалення законів, які обмежують свободи зібрань і слова, стало ще одним ударом по демократії і викликало новий вибух протестів. Новини про скасування цих законів слід вітати, але українська влада повинна докласти ще багато зусиль у нинішній ситуації, аби виконувати свої міжнародні зобов’язання щодо дотримання прав людини.

Відповідно до закликів міжнародної спільноти, влада має продовжити реальний діалог з опозицією, аби знайти мирне врегулювання конфліктної ситуації. Це слід робити за умови, що вона припинить застосовувати надмірну силу до протестувальників; досі цього не зроблено. Окрім того, влада має провести оперативне і об’єктивне розслідування всіх відомих випадків неналежного поводження, зникнення і вбивств громадян, установити відповідальних за ці дії і притягнути до відповідальності правоохоронців та інших осіб, винних у перевищенні своїх повноважень. Хоча мирний громадянський спротив у часи гострих криз, пов’язаних із порушенням прав людини, виправданий, організація, яку я представляю, разом з іншими громадськими організаціями, що входять до Платформи «Громадянська солідарність», закликає всі сторони в Україні утриматися від насилля.

ЄС, ОБСЄ і Рада Європи запропонували підтримку в пошуку мирного врегулювання нинішньої ситуації. Українська влада має прийняти ці пропозиції, погодитися на те, щоб міжнародні гравці виступили гарантами її домовленостей з опозиціонерами, а також запросити компетентних міжнародних експертів і сприяти їхній участі в незалежному розслідуванні подій, що мали місце на Євромайдані, та пов’язаних із цим порушень. Також важливо, щоб влада припинила залякувати правозахисників. У них має бути право виконувати свої законні обов’язки з моніторингу порушень прав людини й допомагати жертвам серед мирного населення в такий небезпечний час.

Автор:
Тиждень