Захаров закликав Верховну Раду припинити наругу над правом

26 Лютого 2014, 00:20

"Припиніть наругу над правом! Не псуйте нашу спільну перемогу! Старий дракон переможений, але ви вже породили нового дракончика. Я розумію необхідність швидких дій, спрямованих на встановлення керованості держави. І для цього не можна було обійтися без порушення Конституції. Відповідно до неї за відсутності президента виконуючий його обов’язки голова ВРУ не може призначати міністрів оборони, іноземних справ, голову СБУ, звільняти та призначати голів обласних державних адміністрацій, вносити кандидатуру прем’єр-міністра тощо", – зазначив Захаров.

За його словами, подібні дії можна виправдати тим, що в країні мусять бути органи влади. Однак, на думку правозахисника, депутати продовжують порушувати Конституцію.

"Як можна було звільняти суддів Конституційного Суду, які голосували за повернення Конституції в редакції 1996 року, за порушення присяги? Та ще й доручити ГПУ відкрити кримінальне провадження за фактом винесення цього незаконного антиконституційного, як вважають 307 нардепів, рішення! Присвоївши собі повноваження Вищої ради юстиції (ВРЮ), парламент вчинив незаконно. І чим ви кращі за старого дракона з його Партією регіонів, які підкорили собі  ВРЮ і звільняли незручних суддів за порушення присяги? Так там хоч якась процедура розгляду була!", – обурюється Захаров.

За його словами, той факт, що так звану люстрацію суддів проводить парламентський Комітет у справах правосуддя, не витримує жодної критики.

"Парламент не може ставати судом. Після цієї екзекуції про незалежність суддів можна забути. Люстрація є справді необхідною, але її треба проводити за ретельно підготовленим законом, щоб не повторювати серйозних люстраційних помилок в країнах Центральної та Східної Європи", – зауважив правозахисник.

Також він прокоментував рішення парламенту про звільнення політв’язнів. За словами Захарова, тільки суд може переглядати відповідні справи і виносити рішення про звільнення.

"Я сам можу написати список справ  політв’язнів, яких треба терміново звільнити, а також справ, де є обґрунтовані підозри в законності вироків,  – паламарів в Запоріжжі, «довічників» – Володимира Панасенка, Олександра Рафальського, Максима Орлова, Мераба Суслова; та інші справи. Парламент має повернути усі повноваження Верховному Суду, які він мав до 2010 року і забезпечити механізм перегляду таких справ в порядку виключного провадження, наприклад, за зверненням Уповноваженого ВРУ з прав людини. Звичайно, можуть бути виключення – як-от звільнення Юлії Тимошенко, але правилом має бути судовий розгляд справи", – підкреслив Захаров.

"Як на мене, зараз головне – встановити порядок в країні. Ейфорія та ажіотаж, які зараз спостерігаються, тільки породжують паніку та відлякують від Майдану його можливих прихильників на Сході і Півдні. Вимоги людей зі зброєю виконувати виключно їх накази, перевірка документів в усіх підряд, підпали будинків, самосуди, стовпи ганьби, цькування родин – усе це треба припиняти.

Необхідно вести копітку роз’яснювальну роботу, що якщо не діяти далі за встановленою законом процедурою, будуть царювати беззаконня  і свавілля", – підсумував правозахисник.

Він також додав, що у випадку, коли депутати й надалі порушуватимуть закони, європейські інституції можуть відмовитися від фінансової підтримки України.