З мовчазної згоди влади столиця може втратити Софію Київську

24 Травня 2011, 07:50

Єдине, на що може сподіватися Україна, – зберегти статус пам'яток ЮНЕСКО для тих споруд, які вже визнали надбанням людства. Це найдавніший храм Київської Русі – Софія Київська, яка нині потерпає від забудовниками. Інвесторів не спиняють ні заборони ЮНЕСКО зводити висотки у межах буферних зон, ані рішення прокуратури про незаконність такого будівництва.

Зокрема, за 50 метрів від Софії Київської будівельники працюють, не покладаючи рук. На вулиці Гончара, 17-23, де раніше був сквер та дитячий майданчик, зводять багатоповерхівку. Глибокий котлован невдовзі має стати підземним паркінгом. Щоб будівля міцно трималася, фундаментом перекриватимуть доступ ґрунтових вод.

За словами голови комісії з питань культури та туризму Київмісьради Олександра Бригінеця,:глибоко у землю забивають колони які не пропускають воду. Вона починає шукати інший шлях, зокрема, починає підніматися вище.

Це і є найбільша проблема для Софії Київської. Адже тисячоліття тому зодчі зводили так звані стрічкові фундаменти, тобто їх не занурювали глибоко. Від початку двадцятого століття ґрунтові води біля Софії піднялися на 6 метрів, причому лише за останні п'ять років – на два. Якщо вода сягне шару ґрунту, на якому тримається фундамент, Софія почне нерівномірно просідати.

Як наголосила завідувач відділу охорони пам'яток «Софії Київської» Надія Молочкова, нині під собором вода стоїть за 3-3,5 метри до просадочного шару грунту. Це загрожує обвалу. Іншими словами, через будівництво Київ може втратити Софію Київську.

Те, що лякає науковців, будівельків не спиняє. У зв’язку з цим, громадські діячі пропонують негайно запровадити мораторій на забудову в особливі зоні – у радіусі 230 метрів від стін Софії Київської. Лише там нарахували чотири незаконні будівництва. Про цю проблему знають і Президент, і столична влада, але жодної реакції з їхнього боку не має.

Нагадаємо, прем’єр-міністр Микола Азаров відмінив фінансування з бюджету заходів з відзначення 1000-річчя заснування Софійського собору та проведення протиаварійних і ремонтно-реставраційних робіт в Андріївській церкві. Натомість, 14 млн бюджетних гривень заплановано на проведення ремонтно-реставраційних робіт на об’єктах Києво-Печерської Лаври.

У переліку реставраційних і ремонтних робіт у документах Кабміну Софія Київська і Андріївська церква вже не зазначені.