Випробування Антарктидою

ut.net.ua
6 Червня 2008, 00:00

 

 

 

Коли планета «залатає» озонову діру? Чи залишаться в Антарктиді унікальні пінгвіни? Чому в найчистіших льодовиках на Землі знаходять сполуки важких металів та давно заборонену отруту? Як зберегти міжнародний статус континенту і чим може допомогти Україна? Щоб отримати відповідь, Тиждень відвідав Міжнародну антарктичну конференцію – ІАС2008. Цьогоріч цей загальносвітовий форум вперше відбувся в Києві.

 Нафти більше, ніж у арабів
 
Непереборне бажання деяких країн поділити між собою Антарктиду вже прозвали «золотою лихоманкою ХХІ століття». Щоб жодна країна не заявила про монопольне право на володіння континентом, з 1959 року шостий материк перебуває під опікою Міжнародного договору про Антарктиду, доповненого Мадридським протоколом про охорону навколишнього середовища з 1991 року. Останній документ забороняє будь-який видобуток корисних копалин. А, за оцінками, тільки запаси нафти й газу (6,5 млрд т і 4 трлн м3 відповідно) під Антарктидою та на шельфі більші, ніж на Аравійському півострові.
 
Є також поклади срібла, урану, залізної руди. Дуже скоро може повторитися історія з Арктикою, котра розтанула до такого стану, що сусідні держави почали ділити між собою «зони впливу». Вже сьогодні США, Чилі, Австралія висувають претензії на антарктичні землі (остання вимагає 42% континенту).
 
Бізнес під виглядом науки
 
А от що справді добувають довкола Антарктиди, то це біоресурси. Йдеться, перш за все, про антарктичного криля та окремі види риб, м’ясо яких використовується в харчовій, фармацевтичній і косметичній промисловостях. Лише в США та країнах Європи зареєстровано більше 150-ти заявок на патенти в цій сфері: в Іспанії хочуть лікувати шкірні захворювання та продовжити термін зберігання трансплантованих тканин за допомогою глікопротеїну з антарктичних риб, в Німеччині – виробляти екстракт із антарктичних водоростей для потреб косметології. М’ясо криля грає роль популярної дієтичної добавки: містить омега-3 кислоти, котрі дієвіші за риб’ячий жир у відновленні життєдіяльності серцево-судинної системи людини. Ще одна загроза для Антарктиди – туризм і фіктивні наукові розробки. Крім 4-х тисяч полярників (50 наукових станцій із 20-ти країн), щороку на «льодовий континент» приїздять майже 40 тисяч туристів. Вони привозять (навіть не усвідомлюючи цього) в Антарктиду та довколишні острови європейську рослинність, що витісняє місцеві мохи й лишайники, котів і гризунів, які розоряють антарктичні пташині колонії… А хімічні елементи з відходів полярних станцій легко проникають в організми риб і птахів. Тим часом наукові інституції разом із великими компаніями нерідко обходять положення домовленостей, видаючи за етапи наукового прогресу безоглядне використання біоресурсів. Офіційно вони проводять досліди з біохімії, а насправді – видобувають глікопротеїн для трансплантацій.
 
Не ділом, а словом
 
Щороку відколюються величезні айс берги, збільшуючи рівень води в океані та зменшуючи площу материка, а заразом – і життєвий простір мешканців узбережжя. Дефіцит озону в атмосфері на сьогодні становить 39,8 мегатонни. Озонова дірка над Антарктикою нерідко досягає площі 30 млн км2. Рівень озону впливає на кількість того ж таки криля. Після заборони вилову криля в Північній півкулі головну увагу привернув криль антарктичний, котрий є основою харчування синіх китів, чорнобрових альбатросів, тюленів-крабоїдів і пінгвінів Аделі. Останні, як імператорські й антарктичні пінгвіни, опинилися перед загрозою вимирання – якщо так піде далі, ми їх будемо бачити хіба що в мультфільмах.
 
Страшилок багато, та не зрозуміло, що з цим робити. На ІАС2008 конкретних відповідей так і не прозвучало. Прийнята «резолюція з пропозиціями сформувати програму на 2010–2020 роки з урахуванням думки наукової громадськості». Запропоновано створити Українське полярне товариство. Україна, яка має свою антарктичну станцію |див. довідку| та є членом Антарктичного договору, внесла конкретну пропозицію – створити охоронний район біля станції «Академік Вернадський» і включити до нього Аргентинські острови та острів Пітерман.
 
Сподіваємося, що наступні конференції ІАС, де вже буде «врахована думка громадськості», виявляться результативнішими. Бо озоновий шар і далі зменшується – над українською антарктичною станцією його майже не залишилося…    

[629][630]

 
ДОВІДКА

 «Академік Вернадський»

Станція знаходиться на острові Галіндез (Аргентинські острови), неподалік західного узбережжя Антарктичного півострова. Заснована в 1947 році як британська станція (у 1977-му отримала назву «Фарадей»). Відома дослідженнями стану озонового шару за допомогою спектрофотометра Добсо на. Передана Україні 6 люто го 1996-го у зв’язку з відкриттям нової британської станції «Розера» на 300 км південніше. На станції може перебувати 15 полярників. Середня температура: -30°С.
 
КОМЕНТАР
Доктор Наталія Шульга
виконавчий директор Українського наукового клубу (організатор IAC2008

 У нас є унікальна ніша для досліджень 

Антарктика досі мало досліджена: ми знаємо багато, та не знаємо всього. Проводиться моніторинг зміни клімату, забруднення середовища. Це холодний регіон, де рівень конденсації водяної пари з повітря вищий, тому він є нашим природним фільтром, своєрідним «центром контролю» за кліматичними змінами й забрудненням планети. Україна проводить дослідження в Антарктиді – для цього створений Національний антарктичний центр. На жаль, розробка антарктичних програм відбувається непрозоро. Багато учасників попередніх експедицій не мають доступу до формування національної програми. Ми залучили зацікавлених дослідників Антарктики, щоб вони показали свої результати, внесли пропозиції. Зібралися, щоб визначити унікальну нішу українських досліджень. Наша станція «Вернадський» знаходиться під межею озонової діри, інших таких місць немає. Вона мала б стати центром, навколо якого можуть групуватися вчені з усього світу, досліджуючи динаміку змін озонової діри та пов’язані з нею пертурбації фізичних параметрів атмосфери. На станції «Вернадський» зібрана унікальна інформація – це моніторинг ендемічних судинних рослин навколо неї, який безперервно проводиться з 1957 року. Світ давно користується результатами моніторингу на антарктичних станціях, і ми не можемо випасти з цього процесу. Тому необхідно перевести ці дані в узгоджений зі світовими стандартами формат і зробити їх доступними для світової наукової спільноти, щоб
стати таким чином партнерами інших.