Військові навчання країн Заходу: демонстрація сили й попередження загрози з боку РФ

5 Травня 2015, 19:06

Чехія

Чехія анонсувала на кінець червня навчання військ протиповітряної оборони п'яти країн-членів НАТО.

Понад 400 солдатів з п'яти країн з 22 червня по 3 липня візьмуть участь у великомасштабних міжнародних тактичних навчаннях у військовому повіті Болетіце.

У навчальних маневрах Tobruq Legacy 2015 будуть задіяні підрозділи наземної і протиповітряної оборони.

Вперше на території Чехії протягом одного дня пройдуть спільні навчальні стрільби зенітних артилерійських дивізіонів Чехії, Словаччини, Литви, Угорщини і США під керівництвом 25-го Страконицького зенітного ракетного полку.

США-Канада

Із 4 по 15 травня в Тихому океані пройдуть військові навчання США і Канади під назвою «Trident Fury» («Тризуб Люті»).

У військових маневрах задіяні 1200 військовослужбовців, які будуть відпрацьовувати комплекс заходів щодо взаємодії у розвідувальній сфері, протидії підводному флоту, включно з навчальними стрільбами. До того ж у військових маневрах буде задіяна і військово-морська авіація.

Норвегія

У Норвегії 4 травня розпочалися протичовнові навчання НАТО Dynamic Mongoose 2015 («Спритний мангуст 2015»), які триватимуть до 14 травня.

У них беруть участь десять країн-членів Північноатлантичного альянсу і Швеція.

У навчаннях будуть задіяні більш як десять бойових кораблів і субмарин, а також літаки і вертольоти. Військовослужбовці мають намір відпрацювати виявлення і знищення підводних човнів умовного супротивника.

Контр-адмірал НАТО Бред Вільямсон пов’язав навчання з інцидентами, що «сталися у водах деяких держав-партнерів».

Річ у тому, що 27 квітня військово-морський флот Фінляндії виявив у територіальних водах країни підозрілий «підводний об'єкт», фінська сторона зробила попереджувальний постріл. У жовтні 2014 року аналогічна ситуація сталася в Швеції. Пізніше, у квітні 2015 року, начальник оперативних збройних сил Швеції Андерс Гренстад заявив, що підводний човен, який приймали за російський, виявився не підводним човном, а цивільним судном.

Раніше, 9 березня, Норвегія провела масштабні військові навчання Joint Viking на півночі країни поблизу кордону з Росією.

У маневрах, що стали найбільшими з 1967 року на півночі королівства, були задіяні 5 тис. військових, 400 одиниць воєнної техніки та всі види озброєнь.

Зауважимо, в грудні 2014 року Норвегія вирішила припинити військову співпрацю з РФ до кінця 2015 року.

Естонія

4 травня в Естонії почалися найбільші за всю історію країни військові навчання Siil 2015 («Їжак 2015»), в яких візьмуть участь понад 13 тисяч осіб –  резервісти, члени народного ополчення Кайтселіт, кадрові військові та союзники з НАТО: танки з 3-ї піхотної дивізії армії США і десантники 173-ї повітряно-десантної бригади.

Навчання триватимуть до 15 травня.

У бюджеті на їх проведення закладено 6,4 мільйона євро.

Як повідомлялося, 6 квітня підрозділи естонської армії розпочали військові навчання за участю ВПС США.

У рамках навчань були відпрацьовані прийоми ведення оборонних і стримувальних боїв. Навчання проходили в два етапи. Перший був присвячений тактичним заходам і вправам, включно з захистом від повітряних атак. Другий етап включав стрільби з гаубиць калібру 155-мм FH70 за участю винищувачів F-16.

Як зазначалося, раніше НАТО провів навчання в Естонії з кіберзахисту.

Нагадаємо, до цього президент Естонії Тоомас Хендрік Ільвес попросив НАТО збільшити військову присутність в країні.

Велика Британія

Десятки військових кораблів ВМС Великобританії та інших країн НАТО у квітні взяли участь у найбільших за останні роки навчаннях Joint Warrior для відповіді на зростання активності російського флоту у регіоні.

У навчаннях планувалося застосувати 55 бойових кораблів, 70 літаків і 13 тис. моряків, солдатів і льотчиків з 14 країн.

За інформацією ЗМІ, британський флот зібрався практикувати полювання на підводні човни противника після того як нещодавно зафіксували ймовірно російську військову субмарину в цьому районі.

Упродовж навчань під керівництвом Великобританії анонсувалося відпрацювання морських десантів, розмінування і відбиття атак малих кораблів, в той час як на іншому кінці острова Британія мали практикувати приземлення повітряного десанту на рівнині Солсбері.

В Міноборони Британії заявляли, що навчання не є відповіддю на дії будь-якої держави, однак, за інформацією журналістів, керівництво НАТО підтвердило, що метою навчань була демонстрація сили Альянсу і заспокоєння його членів перед загрозою з боку Росії, появ’язаною з агресією в Україні.

Як повідомлялося, у березні ВПС Великобританії провели найбільші за 13 років навчання.

Головною метою навчань стало відпрацювання сценарію відбиття «масованої атаки» військових літаків супротивника. У навчаннях взяли участь понад 30 військових літаків, у тому числі 20 винищувачів «Тайфун» і бомбардувальників «Торнадо».

Проведення маневрів журналісти пов'язали з випадками появи в міжнародному повітряному просторі російських військових літаків.

Польща

Наприкінці березня до Польщі заїхали американські бронетранспортери, які поверталися до баз Баварії після навчань у Польщі і країнах Балтії – їхня поїздка через Польщу і Чехію стала частиною навчань.

У навчаннях, які мали назву «Рейд драконів», взяли участь кілька сотень американських солдатів, близько 90 бронетранспортерів Stryker і стільки ж одиниць супроводжувальної техніки. Крім того, додаткову підтримку і розпізнавання з повітря надали військові вертольоти США.

Керівництво операції заявило, що метою цієї частини навчань було показати швидкість переміщення на великі відстані та уміння працювати разом.

В цілому планувалося, що через Польщу проїдуть 9 колон такої техніки. Кожну з них мали супроводжувати автомобілі військової поліції.

Крім того, американські військові протягом свого рейду планували робити зупинки в різних містах і спілкуватися з громадянами.

На червень цього року НАТО запланував у Польщі проведення чергових військових навчань.

Мова йде про маневри так званих тимчасових сил швидкого реагування, котрі, за словами Міноборони Польщі, створюються у зв'язку з агресією Росії проти України. "Ми

У них мають взяти участь Німеччина, Голландія, Норвегія, Польща та Чехія.

Крім цього, на одному з польських полігонів проведуть навчання і американці.

Франція

З 14 по 20 березня військові підрозділи з Канади, Іспанії, Бельгії та Нідерландів взяли участь у спільних навчаннях НАТО з французькими частинами швидкого реагування на полігоні поблизу Муремлона (східна Франція).

У міністерстві оборони Франції наголосили, що навчання Citadel Kleber стосувалися взаємодії штабів і проходили під егідою НАТО.

Багатонаціональні підрозділи вчилися взаємодіяти спільно з корпусом швидкого реагування Франції, який у 2017 році приєднається до сил швидкого реагування Об’єднаного оперативного угруповання НАТО.

Військовослужбовці тренувалися здійснювати спільне планування та участь у операціях кризового реагування під командуванням НАТО.

Фінляндія

З 4 по 10 березня Україна, Фінляндія і Швеція візьмуть участь у навчаннях НАТО

Сценарій навчань НАТО мав ґрунтуватися на вигаданому конфлікті між двома віддаленими державами.

Разом із Фінляндією в навчаннях Альянсу взяли участь й інші країни-партнери за програмою «Партнерство заради миру», у тому числі Швеція та Україна.

Згідно із заявою МЗС країни, в навчаннях Фінляндія мала взяти участь у заходах антикризового управління, а також у національному плануванні операцій і прийнятті рішень.

Крім цього, на початку травня в Фінляндії стартувала масштабна мобілізація резервістів, Збройні сили Фінляндії відправили повістки приблизно 900 тис. резервістам.

ЗМІ припускають, що такі дії пов'язані з посиленням протистояння між країнами Скандинавії та РФ через війну на Донбасі.

Зауважимо, у Фінляндії створили окрему робочу групу, яка боротиметься з російською пропагандою.

Нагадаємо, міністри оборони Швеції, Норвегії, Фінляндії та Ісландії підписали декларацію про посилення оборонних зв’язків з країнами Балтії та заходи по зміцненню регіональної безпеки, спрямованих на стримування російської активності в регіоні.

Навчання в Чорному морі

9 березня сім країн-членів НАТО розпочали військово-морські навчання в Чорному морі.

Військово-морської сили швидкого реагування у навчаннях складалися з флагмана США, ракетного крейсера «Віксбург» (USS Vicksburg) і суден з шести інших держав-учасників – країн Чорноморського регіону Туреччини, Румунії та Болгарії, а також Канади, Німеччини та Італії.

Військові відпрацьовували захист від атак з повітря і від торпедних атак субмарин.

Напередодні командувач навчань адмірал Бред Вільямсон заявив, що в районі, де НАТО планує проводити навчання, були помічені російські військові кораблі і літаки.

Втім, як додав військовий, російський флот діяв у відповідності до міжнародних правил.

За тиждень до цього міністерство оборони Росії повідомило про початок великомасштабних військових навчань на півдні Росії та на спірних територіях, зокрема мова йде про анексований Крим і сепаратистський район Грузії Абхазію.

Зауважимо, в лютому 2015 року на нараді міністрів оборони країн НАТО було прийнято рішення про значне зміцнення колективної оборони альянсу після закінчення холодної війни.

НАТО розраховує створити мережу невеликих командних центрів в Естонії, Литві, Латвії, Польщі, Румунії і Болгарії.

Також дивіться: Війська НАТО у Прибалтиці.

Крім цього, НАТО має намір збільшити інтенсивність навчань у Балтійському регіоні.

Читайте також: Навчання українських військових у 2015 році: від Чорного моря до Португалії.