Від кращих армій світу до корупції. Україна в міжнародних рейтингах

3 Листопада 2017, 14:16

Наприкінці жовтня у рейтингу Doing Business Україна піднялася одразу на кілька позицій, посівши 76-те місце, що стало поки найкращим результатом за кілька останніх років. До того ж українці увійшли до трійки лідерів у рейтингу за індексом рівності доходів. Також "Укроборонпром" піднявся одразу на шість позицій у рейтингу світових виробників озброєнь, а українські "білі" хакери очолили рейтинг, який складають за результатами участі команд у змаганнях з інформаційної безпеки.

Тиждень вирішив зібрати рейтинги, до яких Україна потрапила від початку 2017 року.

 

Doing Business

Україна у загальному рейтингу Світового банку Doing Business піднялася з 80-ї позиції на 76-ту. За словами віце-прем'єр-міністра – міністра регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Геннадія Зубка, згідно з індикатором Отримання дозволу на будівництво Україна піднялася на 105 пунктів – з 140-позиції на 35-ту. За підрахунками експертів один пункт у рейтингу – це можливість додатково залучити в економіку країни близько 600 млн $ інвестицій.

"Тож Україна – в ТОП-50 країн за показником «Отримання дозволів на будівництво». Це значно вплинуло на загальний рейтинг держави і є найкращим прогресом України в світі. Це – індикатор для інвесторів і збільшення притоку іноземних інвестицій в країну", – додав міністр.

 

 

Глобальний рейтинг конкурентоспроможності

Також Україна піднялася на чотири позиції і посіла 81 місце у щорічному рейтингу глобальної конкурентоспроможності GCI Global Competitiveness Index порівняно з 2016 роком. Зазначається, що сусідами України стали Бразилія і Бутан.

Згідно з даними, перше місце в списку посіла Швейцарія, яка стабільно утримує лідируючу позицію протягом останніх років. Друге місце зайняли США, Сінгапур же опустився на третє.

У п'ятірку держав потрапили Нідерланди та Німеччина. Останні місця переважно зайняли країни Африки: Мавританія, Ліберія, Чад, Мозамбік, Ємен.

 

 

Open Data Barometer

За результатами щорічного дослідження World Wide Web Foundation щодо стану розвитку відкритих даних у світі (Open Data Barometer), за останній рік Україна значно покращила свої показники, посівши разом із Грузією  44 місце серед 115 країн світу. Зазначається, що Україна зробила найбільший позитивний "стрибок" у рейтингу за останній час.

 

 

Рейтинг відкритості державних даних

У 2017 році Україна піднялася на 30 позицій у світовому рейтингу відкритості державних даних Global Open Data Index. Так, за результатами дослідження Global Open Data Index, Україна піднялась із 54 на 24 місце за рівнем розвитку.

На першому місці рейтингу знаходяться Австралія і Тайвань. Польща – на 27, а Росія посіла 34 місце. Щорічно рейтинг Global Open Data Index визначає, наскільки уряди різних країн зробили державні дані більш доступними та відкритими для суспільства протягом останнього року.

 

 

Moody's Investors Service

Наприкінці серпня рейтингове агентство Moody's Investors Service вперше за майже два роки змінило суверенний рейтинг України зі стабільного на позитивний. Так, відповідний прогноз підвищили на один щабель – з Caa3 до Caa2.

"Оновлення суверенного рейтингу України до Caa2 засноване на наступних ключових факторах: кумулятивний вплив структурних реформ, які, якщо вони будуть стійкими, як очікується, поліпшать динаміку державного боргу; значне зміцнення позицій України на міжнародній арені", – йдеться в повідомленні агентства.

Moody's також підвищило довгостроковий рейтинг емітентів в іноземній валюті з фінансування інфраструктурних проектів (Fininpro) з Caa3 до Caa2.

 

Freedom House

Україна у рейтингу вільних країн Freedom House покращила свої позиції та посіла 18 місце серед 29 країн. Відповідно до результатів, Україна має 4,71 рейтингу. При цьому 1 є показником максимальної свободи, а 7 – повна несвобода. При визначенні результатів рейтингу оцінювалось розвиток громадянського суспільства, прозорість виборів, демократичність уряду, незалежність медіа та судової системи, рівень корупції.

У дослідженні зазначається, що з 2014 року після Революції Гідності в Україні відбулися значні зміни. Вказується, що у 2016 році Верховна Рада провела широкі судові реформи і створила всеосяжну антикорупційну структуру, засновану на кращих практиках ЄС.

Серед країн колишнього Радянського Союзу найменш вільними є Узбекистан та Туркменістан. Вони мають рейтинг 6,96. Найбільш вільною виявилась Естонія, її рейтинг – 1,93. Росія розташувалась між Киргизією та Білорусією та отримала 6,57, зайнявши 23 місце.

 

 

Світовий індекс свободи преси

Україна піднялась на 5 позицій у щорічному Світовому індексі свободи преси, хоча загальний рівень свободи слова в світі погіршився.

За даними незалежної організації "Репортери без кордонів" (Reporters Sans Frontiers (RSF), Україна в цьому рейтингу посідає 102 місце, це на п’ять позицій вище, ніж 2016 року. Рівень свободи преси в Україні дорівнює 33,19.

У поясненнях зазначається, що з 2014 року українська влада зробила реформ, на які давно чекали, йдеться про прозорість структури власності медіа та доступу до публічної інформації. Але інформаційна війна з Росією все ще лишається джерелом занепокоєння.

Зазначається, що "прихід Дональда Трампа до влади в Сполучених Штатах і кампанія Brexit у Сполученому Королівстві були відзначено високим рівнем галасу в мас-медіа, високотоксичним анти-медійним дискурсом, що загнав світ в нову еру поста-правди, дезінформації, і фейкових новин".

"Угорщина Віктора Орбана (71 місце) впала на чотири позиції. Після невдалого перевороту проти Реджепа Ердогана, Туреччина (що опустилась на 4позиції до 155 місця) перекинулася до табору авторитарних режимів і тепер характеризується як найбільша в світі в’язниця для працівників засобів масової інформації. Росія Владіміра Путіна, як і раніше міцно окопалася в нижнній п’ятій частині Індексу на 148-й позиції", – йдеться у доповіді.

 

Країни з найвпливовішими паспортами

У рейтингу країн з найбільш впливовими паспортами, у порівнянні з минулорічним рейтингом, Україна покращила свої показники завдяки безвізу. Тепер наша країна займає 32 позицію нарівні з Макао і Тайванем. Українці можуть вільно перетинати кордони 120 держав.

Згідно з даними, найвпливовіший паспорт належить громадянам Сінгапуру, який дає можливість відвідувати 159 країн без отримання візи. На другому місці опинилася Німеччина, чиї громадяни можуть вільно відвідувати 158 країн. На третій позиції розмістилися дві країни: Швеція і Південна Корея. Їх громадяни можуть їздити у 157 країн. Росія ж знаходиться на 41-му місці рейтингу.

Найменш впливові паспорти виявилися у громадян Афганістану. Він дозволяє без візи відвідувати всього 22 країни. Також, внизу рейтингу розмістилися такі країни, як Ірак і Пакистан (26 країн).

 

 

Рейтинг за індексом рівності доходів

Україна увійшла до трійки лідерів у рейтингу за індексом рівності доходів, посівши друге місце. Про це свідчать дані Центрального розвідувального управління США на підставі індексу Джіні. Відповідний рейтинг очолила Словенія.

Розподіл доходів сім'ї – індекс Джині вимірює ступінь нерівності у розподілі сімейного доходу в країні. Чим більше рівнозначний розподіл доходів у країні, тим нижче її індекс Джині (наприклад, скандинавська країна з індексом 25). Чим більш нерівномірний розподіл доходів у країні, тим вище його індекс Джині (наприклад, країна на південь від Сахари з індексом від 50).

Якщо би дохід розподілявся з ідеальною рівністю, індекс дорівнював би нулю; якби дохід розподілявся з повною нерівністю, індекс становив би 100.

Індекс Джіні в Україні склав 24,6 пунктів. У першу п'ятірку лідерів увійшли Словенія (23,7), яка очолила рейтинг, а також Німеччина (24,8), Швеція (24,9) і Чехія 24,9. Найбільш нерівномірно розподілені доходи в сім'ях Лесото (63,2), ПАР (62,5), ЦАР (61,3), а також острівних держав Мікронезії (61,1) та острова Гаїті (60,8).

 

 

Рейтинг кращих армій світу

Міжнародна компанія Global Firepower, яка щорічно складає рейтинг кращих армій світу, цього року помістила Україну на 30 місце (між Швецією і М’янмою). Перше місце посіла армія США, друге — РФ.

Згідно з повідомленням, у першу десятку також увійшли Великобританія, Японія, Туреччина, Німеччина і Єгипет.

Рейтинг кращих армій світу складався із 133 країн. Для створення рейтингу компанія Global Firepower провела комплексне дослідження, під час якого враховувала понад 50 чинників. Країни, у яких є ядерний арсенал, отримували бонусні бали. Також додаткові бали отримували країни, які є членами НАТО.

Порівняно з країнами-сусідами Україна посіла третє місце — після РФ та Польщі (19 місце).

 

 

Рейтинг світових виробників зброї

Державний концерн "Укроборонпром" піднявся на 62 місце у рейтингу світових виробників озброєнь американського профільного видання DefenseNews. Зокрема, у рейтингу на 2017 рік "Укроборонпром" зайняв 62 місце порівняно з 68 місцем роком раніше.

Також зазначена інформація про доходи концерну за 2016 року в розмірі 1,075 млрд доларів і за 2015 рік у розмірі 920 млн доларів.

Дані для списку топ-100 DefenseNews надходять з інформації оборонних новин, яку портал запитує у компаній, а також із щорічних звітів компаній, аналітиків та з досліджень співробітників DefenseNews. Лідерами світової оборонної індустрії залишаються Lockheed Martin і Boeing з США, а також британська BAE Systems.

 

 

Global Innovation Index

Україна також покращила показник у щорічному рейтингу інноваційних країн світу Global Innovation Index 2017, посівши 50 місце серед 127 країн світу. Дослідження враховує різні показники, що впливають на розвиток інновацій в кожній країні.

Так, позиції України сильні в частині легкості відкриття бізнесу — 18 місце за цим показником. При цьому, за легкістю процедури банкрутства результат один із найгірших в світі – 120 місце. Ще гірше дослідники оцінили рівень політичної стабільності та безпеки – 124 місце з 127.

Інші слабкі сторони України – неефективне урядування, високі кредитні ставки, незадовільний стан розробки кластерів, загальна слабкість та повільний розвиток економіки.

При цьому за показником якості середньої освіти України посіла друге місце, а за показником задіяння жінок у галузі – третє. Успіхів також вдалося досягнути за рахунок високих державних видатків на освіту, іноземних інвестицій в інновації та IT-експорту.

 

 

The Global Outsourcing 100

Українські IT-компанії потрапили в щорічний рейтинг кращих у світі постачальників послуг аутсорсингу (The Global Outsourcing 100). Міжнародна асоціація IAOP опублікувала рейтинг, до якого потрапили відразу 12 українських компаній, що на дві компанії більше, ніж минулого.

У топ-100 кращих аутсорсерів увійшли: EPAM, Ciklum, ELEKS, Luxoft, N-IX, Міратех, Intetics, SoftServe, Softjourn, Sigma, TEAM International Services, Softengi.

Компанії представляють як міжнародний бізнес з великими представництвами в Україні, так і місцеві IT-проекти. При чому цьогоріч у списку на дві компанії більше, ніж минулого.

 

 

Рейтинг "білих" хакерів

Команда КПІ імені Ігоря Сікорського посіла першу сходинку в рейтингу CTFtime у 2016 році з-поміж 12 тисяч команд «білих» хакерів усього світу. Рейтинг складають за результатами участі команд у змаганнях з інформаційної безпеки і він є чи не найпрестижнішим у світі.

Сам рейтинг складається з суми балів, що їх команда набрала в міжнародних змаганнях протягом року. В 2016 році до нього було зараховано результати майже 70 змагань, які проводилися очно або в режимі он-лайн.

"Білими" або "етичними" хакерами називають фахівців, здатних визначити, наскільки захищеною є система від зовнішніх атак і кіберзлочинців. Українську команду, створену в 2012 році, пише прес-служба, очолює науковець Микола Ільїн.

 

 

Рейтинг кращих університетів

До світового рейтингу університетів The QS World University Rankings потрапили шість українських вищих навчальних закладів. Відповідний рейтинг розміщено на сайті Top Universities, однак список критеріїв, за якими обирали університети, не повідомляється.

Рейтинг очолили Массачусетський інститут технологій, Стенфордський університет, Гарвардський університет, Каліфорнійський інститут технологій та Університет Кембриджу.

Найкращу позицію серед українських ВНЗ посів Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна. Він знаходиться у проміжку 401-410 місць. Другим від України став Київський національний університет імені Тараса Шевченка з позицією 411-420.

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»розташований на позиції 501-550.

Далі у рейтингу на місці 701-750 опинився Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут». І останніми стали Донецький національний університет імені Василя Стуса та Сумський державний університет з позиціями 801-1000.

 

Рейтинг найдешевших для життя країн

Україна посіла 24 місце в рейтингу найдешевших країни для життя за версією американського грошового порталу GoBankingRates. У дослідженні враховувалася кілька факторів: індекс купівельної спроможності, рівень орендних ставок, споживчого кошика і вартість місцевих послуг і сервісів. Найдешевшими країнами стали Південна Африка та Індія. Польща опинилася на 12-му місці. Росія на 39-му, Білорусь на 50-му.

Аналітики порівнювали кожен параметр з аналогічним показником в Нью-Йорку. Так, купівельна спроможність українців на 71,9% нижча за купівельну спроможність мешканців Нью-Йорку. Орендна плата в Україні нижча на 91,1%. Їжа та послуги дешевші на 70%.

«Доходи українців як і раніше низькі, через що країна є списку 50 найдешевших. Жителі столиці, в Києві, вимушені витрачати близько $325 в місяць на одну людину, за винятком орендної плати», — йдеться у дослідженні.

 

Рейтинг найбідніших країн світу

Україна залишилась в десятці найбідніших країн у щорічному рейтингу Bloomberg's Misery Index (індекс бідності чи знедоленості), але при цьому поліпшила свої показники на чотири позиції.

Перше місце антирейтингу вже третій рік поспіль утримує Венесуела, індекс якої становить майже 500 пунктів. Тоді як друге і третє місце займають ПАР і Аргентина з індексами 32 і 31 відповідно.

Україна посідає сьоме місце з індексом 19, що більш ніж на 5 пунктів краще, ніж у минулому році. Росія займає 21 позицію з індексом 10,3, хоча минулорічний показник був 12,6 (12 позиція).

Найкращі показники продемонстрували Таїланд і Сингапур, з індексами 2,6 і 3,1 відповідно. Рейтинг враховує рівні безробіття та інфляції країн і проводиться для 65 країн світу.

 


Міжнародний рейтинг корупції

За результатами дослідження, проведеного аудиторською компанією Ernst&Young, Україна опинилася на першому місці за рівнем корупції серед 41 країни з Європи, Близького Сходу, Індії та Африки (EMEIA).

51% респондентів, які брали участь в дослідженні EY Fraud Survey, досі вважають проблему хабарництва та корупції актуальною. 27% опитаних заявляють, що в бізнес-середовищі їхніх країн хабарництво є прийнятним засобом для отримання контрактів, включаючи 14% респондентів із Західної Європи.

Зазначається, що Данія, Норвегія і Фінляндія мають найнижчі прояви корупції в бізнесі.

Керуючий партнер компанії EY в Україні Олексій Кредісов наголосив, що "відсутність економічного зростання і поліпшення бізнес-клімату в Україні, в комбінації з відсутністю ефективної системи покарання, може підштовхнути бізнесменів до порушення етичних норм". Так, щоб допомогти бізнесу вижити, принаймні 37% респондентів готові запропонувати грошову винагороду в обмін на укладення або продовження контракту.

 

Рейтинг найнебезпечніших країн для туристів

Україна потрапила у двадцятку найбезпечніших країн для туристичних напрямків у щорічному рейтингу від Всесвітнього економічного форуму, який аналізує стан туристичного сектору у 136 країнах світу.

Так, Україна розташована на десятому місці. У компанію разом з африканськими і латиноамериканськими країнами наша держава потрапила через війну на Донбасі, де триває боротьба між українськими збройними силами та озброєними сепаратистами, які підтримуються Росією. Це протистояння поширюється і на терріторію анексованого Криму, стверджує The Independent. Під час зіткнень страждають цивільні особи, тому експерти не радять відвідувати дані регіони туристам.

Автори рейтингу підкреслюють, що не враховували дрібну злочинність. Ступінь небезпеки тієї чи іншої країни визначала кількість злочинів, пов'язаних з насильством і тероризмом.

Очолює список найнебезпечніших країн Колумбія, друге місце в рейтингу зайняв Ємен, а замикає трійку латиноамериканська держава Сальвадор. Четверту і п'яту сходинки посіли Пакистан і Нігерія. Далі йдуть Венесуела, Єгипет, Кенія і Гондурас. Після України – Філіппіни, Ліван, Малі, Бангладеш, Чад, Гватемала, Південна Африка, Ямайка, Таїланд, Конго.

 

 

Доступ до гуманітарної допомоги

У  рейтингу країн з найгіршим доступом цивільного населення до гуманітарної допомоги Україна зайняла 18 місце. За даними звіту міжнародної неприбуткової організації ACAPS, причиною стало встановлення бойовиками своїх правил доступу до гуманітарної допомоги.

Зазначається, що люди, які живуть у мілітаризованій зоні, не мають постійного доступу до допомоги.

Повідомляється, що три перших місця в цьому антирейтингу займають Афганістан, Бурунді і Центральноафриканська республіка.

 

 

Індекс людського розвитку

За підсумками минулого року Україна втратила 3 пункти за Індексом людського розвитку (ІЛР), який щорічно формується під егідою Програми розвитку ООН (ПРООН). Наразі Україна опинилася на 84 місці з 188 країн. Такі дані містяться в доповіді про людський розвиток за 2016 рік.

У документі наголошується, що рейтинг України відповідає рівню Вірменії і є показником вище середнього значення для країн з високим рівнем людського розвитку і нижче середнього для країн Європи і Центральної Азії.

Згідно з оприлюдненим рейтингом, до першої п'ятірки країн з дуже високим рівнем людського розвитку в світі входять Норвегія, Австралія, Швейцарія, Німеччина і Данія. Сполучені Штати Америки розташувалися на десятому місці.

Основними визначальними показниками є очікувана тривалість життя і ВНД на душу населення. Також на місце в рейтингу впливали дані про рівень соціальної захищеності, здоров'я і культурного розвитку населення, показник злочинності, охорони навколишнього середовища, участі людей в ухваленні рішень.

 

Вартість оренди житла

Київ посів друге місце у рейтингу найдорожчих міст,  де оренда квартири, вартує більше двох місячних зарплат. Про це свідчить рейтинг Bloomberg, складений на основі даних статистичного сервісу Numbeo.

На першому місці опинилася столиця Венесуели Каракас (майже 14 місячних зарплат), а столиця РФ Москва в цьому рейтингу займає сьоме місце.

До першої десятки рейтингу також увійшли Ханой, Мумбаї, Богота, Ріо-де-Жанейро, Пекін і Шанхай.

Зазначається, що Лондон – найменш доступне велике місто в Західній Європі, з середньомісячної орендної платою та іпотечними платежами, рівними 135 відсотків щомісячного чистого прибутку.

 

Рейтинг швидкості мобільного інтернету

Україна посіла 109 місце в світовому рейтингу швидкості мобільного інтернету та 39 місце в рейтингу широкосмугового. Рейтинг Global Index опублікував сервіс Speedtest, проаналізувавши показники у 122 країнах.

За даними Speedtest, середня швидкість українського мобільного інтернету при скачуванні складає 8,46 мегабіт на секунду та 2,39 мегабіт при завантаженні.

Показники широкосмугового інтернету – 34,2 мегабіт на секунду при скачуванні та 33,64 при завантаженні.

Лідерами в категорії мобільного інтернету є Норвегія, Нідерланди та Угорщина. В категорії фіксованого широкосмугового інтернету – Сінгапур, Південна Корея та Гонконг.

 

 

Порушення антидопінгових правил

Україна потрапила до топ-15 країн, які найчастіше порушують антидопінгові правила. За даними Організації за чистоту велоспорту (МРСС), яка проаналізувала кількість позитивних допінг-проб у першому півріччі 2017 року, українські спортсмени попалися з трьома позитивними допінг-пробами.

Зазначається, що починаючи з 1 січня 73 професійних спортсменів зі США викрили в застосуванні заборонених препаратів. На другому місці розташувалася збірна Росії – 24 спортсмена (плюс 14 позитивних допінг-проб, знайдених після повторного огляду турнірів минулих років). На третьому місці – Індія з 16-и спортсменами, що попалися на допінгу.

Повідомляється, що Україна в цьому рейтингу знаходиться на 13-му місці з трьома позитивними допінг-пробами. Ще п'ять разів українські спортсмени попалися на прийомі заборонених речовин після повторного огляду.

"Найбільше позитивних допінг-проб серед видів спорту було взято у бейсболістів (52), на другому місці – легка атлетика (45), на третьому – важка атлетика (33). У футболі зафіксовано 12 випадків застосування заборонених препаратів, у велоспорті – 11", – йдеться у повідомленні.

 

Рейтинг соціального розвитку

За результатами глобального дослідження Індекс соціального розвитку, який розробила американська неурядова організація Social Progress Imperative, Україна зайняла 64-е місце за рівнем життя серед 128 країн світу.

Дослідники зазначають, що індекс визначає рейтинги країн на базі показників, що мають безпосередній вплив на якість життя людей. Таким чином, Україна увійшла до групи країн з розвитком вище середнього (минулого року Україна посіла 63-е місце серед 133 країн). ВВП на душу населення, згідно з результатами дослідження, склав $ 7457.

При цьому всі показники соціального розвитку України залишилися переважно на рівні минулого року.

Найвищий бал Україна отримала за показником "харчування і базове медичне обслуговування" (98,47 з 100) і "доступ до базової освіти" (97,52). Найнижчі показники – "толерантність" (40,52) і "якість навколишнього середовища" (50,37).

Очолила світовий рейтинг Данія, за нею йде Фінляндія, третє і четверте місце з однаковою кількістю балів розділили – Ісландія та Норвегія, а Росія посіла 67-ме.