У п’ятницю, 6 жовтня, Венеційська комісія на пленарному засіданні надала висновок, в якому підтримала створення в Україні Антикорупційного суду, передбаченого Законом "Про судоустрій і статус суддів". Про це Укрінформу повідомили у Венеційській комісії.
Законом запропонований перехід України до триланкової судової системи та створення Вищого антикорупційного суду як суду першої інстанції. Також передбачено, що у відношенні Вищого антикорупційного суду має бути ухвалений окремий закон.
Наразі на розгляд парламенту внесені два законопроекти № 6011 (авторства Оксани Сироїд та Івана Крулька) та 6529 (авторства Сергія Алєксєєва). Венеціанська комісія критично висловилася щодо обох законопроектів, відзначивши, що законопроект Алєксєєва передбачає створення окремих палат, а не окремого суду, в той час як законопроект Сироїд та Крулька викликає сумнів щодо його відповідності Конституції та політизує процес призначення суддів, що суперечить принципу незалежності судової влади.
Експерти Венеційської комісії позитивно оцінили хід у країні судової реформи та підтримали ініціативу президента щодо створення в Україні Антикорупційного суду, зазначивши, що "ця реформа чітко спрямована на побудову української судової системи у відповідності до стандартів Ради Європи та забезпечення в Україні верховенства права".
Як повідомлялось, ще у березні народні депутати Єгор Соболєв, Оксана Сироїд, Іван Крулько, Мустафа Найєм, Сергій Лещенко та Світлана Заліщук ініціювали законопроект №6011 "Про антикорупційні суди". Однак 9 березня Вища рада правосуддя затвердила консультативний висновок, у якому йдеться про те, що цей проект закону є неконституційним, а його ухвалення парламентом у ВРП вважають недоцільним.
Додамо, що про необхідність створення Антикорупційного суду в Україні наголошували у багатьох світових організаціях. Зокрема, ще у лютому голова Представництва ЄС в Україні Хьюг Мінгареллі заявив, що в Україні якнайшвидше треба створити антикорупційний суд, а його судді мають обиратися за справедливою і прозорою процедурою. З подібними заявами виступили також заступник голови представництва Європейського союзу в Україні Томас Фреллесен і голова Антикорупційної ініціативи ЄС Ека Ткешелашвілі
Також 13 липня у Києві президент Європейської Комісії Жан-Клод Юнкер сказав, що Європейський Союз не наполягає на створенні окремого антикорупційного суду в Україні, але вказує на необхідність створення спеціальної антикорупційної палати в рамках української судової системи. Пізніше керівник відділу преси та інформації представництва ЄС в Україні Юргіс Вільчинскас пояснив, що Жан-Клод Юнкер говорив про необхідність створення незалежного органу для боротьби з корупцією, що є першочерговим, але не так важливо, як саме він називатиметься.