Венеційська комісія оприлюднила висновок щодо створення в Україні Антикорупційного суду

11 Жовтня 2017, 12:01

Європейська комісія за демократію через право (Венеціанська комісія) 10 жовтня опублікувала висновок щодо створення в Україні Антикорупційного суду, передбаченого Законом "Про судоустрій і статус суддів". Відповідний документ оприлюднили на сайті комісії.

Так, у своєму висновку Венеціанська комісія привітала заяви президента України щодо створення в Україні незалежного «спеціального антикорупційного судового органу», формування якого має проходити на конкурсній основі з числа суддів з бездоганною репутацією та відповідно до стандартів Ради Європи та Венеціанської комісії.

Експерти відзначили доцільність створення Антикорупційного суду, як це передбачено Законом «Про судоустрій та статус суддів». При цьому у документі йдеться про низку недоліків законопроекту, який зараз перебуває на розгляді Верховної Ради. Зокрема, занепокоєння викликали положення про повернення до політичних механізмів призначення суддів.

У своєму висновку експерти звернули особливу увагу на потребу «запровадження додаткових захисних механізмів для забезпечення незалежної процедури призначення суддів від виконавчої та законодавчої влади».

«Той факт, що члени комісії призначаються політичними особами чи установами (Президентом, Верховною Радою та міністром юстиції (як це пропонується у законопроекті № 6011 – ред.) дає привід для занепокоєння. Це може підривати процес деполітизації судової системи», – йдеться в документі.

Зазначимо, що поправки до Конституції України (щодо правосуддя) та Закону виключили законодавчу та виконавчу владу (міністра юстиції) з процедури призначення суддів, яка зараз проводиться органами суддівського врядування (Вищою радою правосуддя та Вищою кваліфікаційною комісією суддів).

Крім того, у висновку Венеціанської комісії наголошується, що призначення антикорупційних суддів повинно відбуватися з відхиленням від загальної процедур, тобто не більше, ніж необхідно з урахуванням специфіки суду.

Експерти комісії визнали, що певні відхилення від загальних правил для суддів та судів можуть бути прийнятними, з урахуванням «спеціальних викликів для України у боротьбі з корупцією на найвищих рівнях». Водночас «відхилення від загальних правил повинні бути обмежені».

Також у комісії зазначають, що участь міжнародних експертів у відборі суддів можлива, лише «з урахуванням принципу суверенітету України».

У документі наголошують, що «спеціальні правила для антикорупційних судів та суддів (включаючи їх призначення та статус), які відрізняються від загальних положень визначених Законом України «Про судоустрій та статус суддів», повинні бути обмежені до необхідного рівня для забезпечення ефективної роботи».

Експерти також додають, що останню крапку в питанні конституційності закону ставитиме Конституційний суд України, і при ухваленні відповідного закону потрібно «зменшити ризик визнання закону неконституційним» порівняно з законопроектами, що зараз перебувають на розгляді в ВР України.

Напередодні Європейський союз зажадав від України створення Антикорупційного суду та заявив про готовність надати українській владі підтримку з відбором суддів. 

Як повідомлялося,  6 жовтня, Венеційська комісія на пленарному засіданні надала висновок, в якому підтримала створення в Україні Антикорупційного суду, передбаченого Законом "Про судоустрій і статус суддів".

Нагадаємо, ще у березні народні депутати Єгор Соболєв, Оксана Сироїд, Іван Крулько, Мустафа Найєм, Сергій Лещенко та Світлана Заліщук ініціювали законопроект №6011 "Про антикорупційні суди". Однак 9 березня Вища рада правосуддя затвердила консультативний висновок, у якому йдеться про те, що цей проект закону є неконституційним, а його ухвалення парламентом у ВРП вважають недоцільним.

Додамо, що про необхідність створення Антикорупційного суду в Україні наголошували у багатьох світових організаціях. Зокрема, ще у лютому голова Представництва ЄС в Україні Хьюг Мінгареллі заявив, що в Україні якнайшвидше треба створити антикорупційний суд, а його судді мають обиратися за справедливою і прозорою процедурою. З подібними заявами виступили також заступник голови представництва Європейського союзу в Україні Томас Фреллесен і голова Антикорупційної ініціативи ЄС Ека Ткешелашвілі 

Також 13 липня у Києві президент Європейської Комісії Жан-Клод Юнкер сказав, що Європейський Союз не наполягає на створенні окремого антикорупційного суду в Україні, але вказує на необхідність створення спеціальної антикорупційної палати в рамках української судової системи. Пізніше керівник відділу преси та інформації представництва ЄС в Україні Юргіс Вільчинскас пояснив, що Жан-Клод Юнкер говорив про необхідність створення незалежного органу для боротьби з корупцією, що є першочерговим, але не так важливо, як саме він називатиметься.