В Україні збільшується кількість ЗМІ, лояльних до влади та Росії

18 Червня 2013, 16:46

З минулого року в Україні запрацювало кілька медіапроектів, котрих пов'язують з представниками влади. У цьому ж році змінили власників у трьох ЗМІ.

Інтер

Перший скандал в українських ЗМІ з початку цього року стосувався зміни власника телеканалу «Інтер». 1 лютого стало відомо, що компанія Дмитра Фірташа придбала 100% акцій компанії Inter Media Group Limited, що належала Валерію Хорошковському, за $2,5 млрд. 

Пізніше телеканал очолив Єгор Бенкендорф. До склади наглядової ради також увійшла Ганна Безлюдна. Керівником новинно-інформаційної служби став Євген Кисельов.  

Громадська Рада телеканалу за результатами засідання, що відбулося наприкінці лютого у Варшаві, дійшла висновку, що після зміни топ-менеджменту на "Інтері" почався регрес. Зокрема, щотижневі інформаційно-аналітичні програми від 17 лютого повністю повернули «Подробности недели» у попередній незбалансований формат – з прес-релізним позитивним висвітленням дій президента та міністрів без згадок про діяльність опозиції. У програмі ще залишаються відносно проблемні окремі матеріали, однак, як зазначають експерти ГО «Телекритика», «немає нічого схожого на критику дій можновладців».

Пізніше громадська рада завершила співпрацю з «Інтером». 

ТВі

23 квітня на сайті телеканалу з'явилася інформація про зміну власника – новим генеральним директором ТВі замість Наталії Катеринчук став Артем Шевченко. Новим інвестором каналу – американський бізнесмен Олександр Альтман. Одночасно генеральний директор ТВі Наталія Катеринчук і власник ТВі Костянтин Кагаловський заявили про рейдерське захоплення каналу. Кагаловський заперечив продаж каналу і звинуватив Олександра Альтмана в підробці довіреності його компанії.

З телеканалу почали масово звільнятися журналісти.

Водночас на телеканалі було проведено власне розслідування щодо законності передачі контролю над телеканалом. Свої висновки вони оприлюднили у спецвипусках програм, що вийшли 30 квітня у вечірньому ефірі ТВі. З розслідування випливає, що Олександр Альтман, який називає себе новим власником ТВі, не надав жодних доказів цього та має борги за споживчими кредитами.

А екс-гендиректор ТВi, народний депутат Микола Княжицький заявив, що призначення генеральним директором телеканалу ТВi  Шевченка замiсть Катеринчук законне. Пізніше Княжицький увійшов до рейтингу "ворогів преси".

На початку червня генеральним продюсером ТВі призначили Вадима Гарнаєва – одного із творців російського телеканалу "Дождь", який пропрацював там від 2009-го до кінця 2012 року. 

Водночас Кагаловський підписав угоду з колишніми журналістами та іншими співробітниками каналу, що передбачає безоплатну передачу журналістам контрольного пакету у всіх компаніях, які входять в структуру каналу ТВі.

Фокус

17 червня журнал "Фокус" змінив власника. Медіагрупа United Media Holding і співвласник групи "Приват" Геннадій Боголюбов продали його одеським бізнесменам Борису Кауфману та Олександру Грановського. 

У свою чергу, ряд ЗМІ з посиланням на джерела повідомили, що структури сина президента Олександра Януковича нібито ведуть переговори про купівлю медіа-холдингу UMH group за $500 млн. У компанії сина президента такі наміри заперечили.

Згідно з даними джерел «Телекритики», однією з причин продажу проекту стало те, що в межах одного медіахолдингу UMH конкурували два громадсько-політичні видання – «Фокус» і «Корреспондент».

Нагадаємо, у квітні цього року позафракційний народний депутат Петро Порошенко продав частку в журналі "Корреспондент", сайті korrespondent.net і радіостанції "Наше радіо". Таким чином він вийшов з United Media Holding.

Вести

Колишній головний редактор газети "Сегодня", що належить компанії Ріната Ахметова, Ігор Гужва очолив "Мультимедіа-інвест груп" і почав випускати щоденну безкоштовну газету "Вести". 

Пізніше стало відомо, що холдинг "Мультимедіа-інвест груп" придбав супутниковий новинний телеканал UBR. Крім цього, до кінця року компанія має намір запустити новий телепроект – "Вести TV", а також приглядається до радіо.

Запуск газети "Вести" та інших проектів, за словами Гужви, фінансується за рахунок позикових коштів, імена кредиторів він не розкриває. Учасники ринку неодноразово називали серед можливих інвесторів лідера громадського руху "Український вибір", екс-голову адміністрації президента Леоніда Кучми Віктора Медведчука. Гужва цю інформацію заперечує. Водночас деякі учасники медіаринку не виключають, що до фінансування цього холдингу може бути причетний російський "Газпром".

Медіа Януковича-сина і Арбузова

Телеканал «БТБ», за джерелами ЗМІ, належить першому віце-прем’єру України Сергію Арбузову. Він запрацював у липні минулого року після відключення з кабельних мереж торгової марки "Тріолан" телеканалу ТВі у деяких містах України. На телеканалі спростовували зв'язок між відключенням ТВі.

Варто зауважити, що телеканала був створений НБУ і за рахунок своїх коштів створив статутний фонд компанії у розмірі 10 млн грн, який пізніше був збільшений до 150 млн грн.

Сергій Арбузов заперечував свою причетність до цього медіа.

Крім цього, наприкінці минулого року на ринок ділової преси України вийшла щоденна газета "Капітал", а також "Взгляд", які також пов'язують з Арбузовим.

За ще однією версією, що оприлюднена у соціальних мережах до "Капіталу" причетний Олександр Янукович та російський бізнес. Але офіційних підтверджень щодо власників поки немає.