В Україні набув чинності закон про обмеження повноважень прокуратури

1 Грудня 2012, 12:42

З сьогоднішнього дня прокурора буде позбавлена  повноважень з видання обов'язкових для виконання актів прокурорського реагування.

При цьому встановлюється єдиний акт прокурорського реагування на виявлені порушення закону у вигляді подання (до цього таких актів було кілька: подання, протест, припис), винесення якого не буде тягти за собою зупинку дії нормативно-правових актів, припинення певної діяльності, необхідність вчинення дій або безумовне усунення порушень, що мають місце, на думку прокурора.

Це означає, що тепер призупинення підприємницької діяльності з ініціативи прокурора може бути здійснена лише за результатами змагального судового розгляду.

Крім цього, закон забороняє прокурору здійснювати повноваження у рамках нагляду за додержанням законів без призначення прокурорської перевірки, яка може проводитися лише після прийняття постанови, де зазначаються підстави, що свідчать про можливі порушення законності, а також обґрунтовується необхідність здійснення прокурором конкретних дій.

Закон також забороняє проведення прокурорської перевірки за заявами і зверненнями фізичних і юридичних осіб (крім тих, які містять повідомлення про злочин) до їх попереднього розгляду компетентними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування або ж неприйняття ними у встановлені строки рішень з цих питань.

Окрім цього, введено обмеження на безмежний до цього переліку підстав для представництва прокуратурою інтересів громадянина в суді.

Тепер підставою для представництва буде лише фізична неспроможність громадянина, неповноліття, похилий вік, недієздатність або обмежена дієздатність самостійно захистити свої права або реалізувати процесуальні повноваження.

До того ж, змінено порядок подання прокурором заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами: відтепер право на подання заяви про перегляд судового рішення на цих підставах у цивільних, господарських, адміністративних справах надано лише генеральному прокурору, його першого заступника та заступників, прокурора Криму, областей, Києва і Севастополя, а прокурори нижчого рівня такого права позбудуться.

Нагадаємо, 21 вересня президент Віктор Янукович підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань удосконалення діяльності прокуратури», що був ухвалений Верховною Радою  18 вересня.

 ЄС та США  висловили  розчарування підписанням змін до закону про функціонування прокуратури, зокрема, через те, що  вони не були обговорені з Венеціанською комісією Ради Європи.