В ОБСЄ пояснили, що референдум у Криму – незаконний

11 Березня 2014, 22:36

Буркгальтер наголосив, що для того, аби референдум про ступінь автономії чи незалежності Криму був легітимним, він має базуватися на положеннях української Конституції та відповідати міжнародному праву. З огляду на це голова ОБСЄ закликав усі сторони утриматися від підтримки неконституційних дій.

Він також виключив можливість спостереження з боку ОБСЄ за запланованим на 16 березня референдумом, оскільки основний критерій для ухвалення такого рішення – відповідність Конституції – не був виконаний. Більше того, передумовою для будь-якої місії спостереження мала б бути наявність запрошення з боку відповідної держави-учасниці ОБСЄ.

Голова ОБСЄ зазначив, що міжнародний досвід, включно з тим, що його має Швейцарія, свідчить про те, що зміни конституційних положень та дискусії щодо регіональних автономій є складними і такими, що потребують багато часу, іноді місяці та навіть роки, а політичні та юридичні зміни в цій сфері вимагають консультацій в рамках всебічного та структурованого діалогу на національному, регіональному та місцевому рівнях. Буркгальтер заявив, що до цього слід залучати всі сторони, в іншому випадку подібні процеси спровокують напругу, замість появи життєздатних рішень проблем та зняття побоювань частин населення, включно з питаннями прав меншин.

Буркгальтер підтвердив свою готовність вести діалог з усіма сторонами, можливо в формі Контактної Групи, щодо можливих шляхів виходу із ситуації, що склалася. Голова організації взяв до уваги значні побоювання, висловлені його Спеціальним Представником щодо ситуації в Криму. Він закликав усі країни-учасниці підтримати швидке рішення та наступне за ним розгортання Моніторингової місії ОБСЄ в Україні.

Нагадаємо, на сьогоднішньому засіданні Верховної Ради Криму, на яке в черговий раз не допустили журналістів, депутати прийняли Декларацію про незалежність АРК і Севастополя та заборонили діяльність "Свободи" і "Правого сектора" в автономії.

Також парламент АРК ухвалив постанову «Про гарантії відновлення прав кримськотатарського народу та його інтеграції в кримське співтовариство».

Як відомо, Верховна Рада Криму на закритому засіданні 6 березня перенесла з 30 на 16 березня всекримський референдумпро статус автономії і ухвалила рішення про приєднання до Росії. На референдум виноситься два питання: «Ви за возз’єднання Криму з Росією на правах суб’єкта?» та «Ви за відновлення Конституції Криму 1992 року, де Крим є частиною України, але фактично має повноваження окремої держави?».

Тим часом, в.о. президента Олександр Турчинов у своєму телезверненні заявив, що зупинив рішення Верховної Ради АРК про проведення референдуму, а також повідомив, що Верховна Рада України буде ініціювати розпуск парламенту АРК.

7 березня на офіційному сайті президента був оприлюднений відповідний указ про відміну референдуму в Криму.

Також стало відомо, що депутати кримського парламенту наосліп голосували за референдум, оскільки їм не надали навіть проекту постанови.