Українці закликали Міненерго відмовитися від будівництва малих ГЕС на річках Карпат

15 Березня 2012, 07:21

Активісти екологічних та туристичних організацій передали звернення до Міністерства енергетики та вугільної промисловості із закликом накласти мораторій на спорудження малих ГЕС на карпатських річках.

«У Карпатах планують збудувати 550 гідроелектростанцій. Зазвичай їх будують так: вода з річки забирається в трубу, транспортується вниз на кілька кілометрів, а потім скидається на турбіну для виробництва енергії. Це призведе до пересихання русел річок у неповноводні періоди, до знищення риб та інших водних організмів. Жодна риба не зможе мігрувати до місця розмноження через турбіни. Назвати таку енергетику «зеленою» неможливо», – заявивзаступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк.

При цьому, зазначають активісти, кількість виробленої енергії буде доволі незначною, і кошти, витрачені на будівництво такої кількості ГЕС не виправдані.

Інша проблема, яка виникне при будівництві такої кількості ГЕС, – знищення Карпатського регіону як туристичного центру.

Акції протесту пройшли у Києві, Львові, Ужгороді, Тернополі, Харкові, Верховині.

Нагадаємо, минулого року стало відомо про плани побудови кількасот малих ГЕС у Карпатському регіоні. Так, 330 ГЕС мають з’явитися на Закарпатті, близько двох десятків – на Львівщині, та 50-150 – на Івано-Франківщині та у Чернівецькій області.

Проектовані ГЕС здебільшого належать до дериваційного типу, тобто складаються з греблі та труби, що тягнеться від греблі кілька кілометрів вниз за течією. На деяких річках, наприклад, на Черемоші, планується збудувати більше 30-ти таких гребель.

Позначки: