Чи не найбільше любить повчати журналістів прем'єр-міністр Микола Азаров. Ще на початку січня під час засідання Кабміну він закликав журналістів не нагнітати настрої у суспільстві і правдиво висвітлювати діяльність уряду. Азаров розкритикував деякі публікації у ЗМІ, заявивши, що вона не відповідає дійсності. "Що це, як не свідома інформаційна протидія політиці уряду? По суті, це штучно створює негативні песимістичні настрої у суспільстві", – підкреслив він.
Також прем'єр-міністр неодноразово турбувався за малу кількість телеканалів, які подають об'єктивні новини, за поведінку журналістів, що відвертаються від нього спиною, а також закликав рівнятись до Першого національного.
Через кілька днів голова Верховної Ради України Володимир Рибак порадив журналістам не копатися в чужих кишенях, відповідаючи на запитання про свою зарплату. «Не треба копатися в чужих кишенях. Я ще не отримав зарплату, я місяць працюю, а ви вже в мене питаєте», – сказав голова Верховної Ради.
Нещодавно спікер парламенту у своїй статті для газети «Голос України» написав: «посівна кампанія песимізму знаходить благодатний ґрунт у багатьох українських засобах масової інформації, насамперед на телеканалах із загальнонаціональною аудиторією». «Якоюсь мірою можна зрозуміти ЗМІ, які змушені боротися за аудиторію та власну популярність (а отже, й прибутки) на інформаційному ринку перевіреними методами: подачею «гарячих новин», сенсацій-метеликів, безглуздою грою на нервах людей… Зрозуміти це можна, але виправдати – неможливо! Я вірю в таку моральну категорію як «відповідальність журналістики перед суспільством», – написав Рибак. Також він висловив подив, чому журналістів не цікавить те, як «вражаюче змінюється на краще українська столиця.
У той час мер столиці Олександр Попов закликав журналістів бути більш об’єктивними, висвітлюючи події про заметілі в Києві. "Колеги, якщо ми любимо Київ і Україну, давайте об’єктивно до цього відноситися. Критика – це правильно, я цю критику сприймаю, і треба владу критикувати, тому, що вона повинна працювати краще і краще… Але давайте ж бути в тому числі об’єктивними і розуміти, в який час ми живемо і як ми живемо…", – заявив Попов.
Далі пішов голова Донецької облдержадміністрації Андрій Шишацький. У лютому, не погоджуючись із критикою дій влади, рятувальників і медиків під час ліквідації наслідків авіакатастрофи в аеропорту Донецька, що прозвучали від деяких пасажирів рейсу Одеса-Донецьк, який зазнав аварії, і засобів масової інформації, він обізвав журналістів «говномьотчікамі».
За кілька днів після цього учасники колегії Донецької облдержадміністрації обговорили питання посилення відповідальності журналістів. «Поки не буде законодавчо обумовлена відповідальність журналістів інтернет-простору, толку не буде … Молоді люди зараз користуються інтернет-простором. Ні в одній країні, окрім Росії і нас, такої гидоти про перших осіб держави не пишуть. Ми найближчим часом будемо пожинати плоди нашої байдужого ставлення до цього. Ви розумієте – гидота! Ми за допомогою нашої депутатської групи повинні ініціювати законодавчу базу. І найголовніше – закладається невіра в молодих людей. Ми таким чином виховуємо ціле покоління нігілістів. Їм байдуже – що, лише б протестувати. То сланцевий газ, то ще що-небудь, не розуміючи суті проблеми. У нас попереду 2015 (рік президентських виборів – Ред.), ми час втрачаємо! », – сказав один з учасників колегії, що не назвав себе.
На репліку із залу «давити їх (журналістів – Ред.), та й усе!», Шишацький зазначив: «Не, треба, принаймні, їх, як мінімум, обіймати, а давити вже не всіх».
Тим часом у Криму секретар Комуністичної марксистсько-ленінської партії України В´ячеслав Захаров погрожував розгромити кримський офіс видання "Крим.Коментарі" за «неспокійний» матеріал. Зокрема погрози Захарова надійшли по телефону журналістові сайту "Крим.Коментарі". "Що ви радите у своїх матеріалах? Я приїду до вас, редакцію розіб´ю, тому що мені так порадили… Ще ось так будете публікувати, повірте, матимете справу зі мною! Я ще напишу в СБУ, бо в даному випадку цей матеріал називається – підрив громадського спокою в Криму. За це вам доведеться відповідати за законом, а, крім того, матимете справу зі мною", – прокричав він у трубку.
Повертатись спинами до високопосадовців не радила перший заступник голови комітету ВР з питань свободи слова та інформації Олена Бондаренко. "Якщо були допущені якісь образи на адресу уряду – це неприпустимо, і, природно, за нормами тієї ж акредитації, я думаю, що ці люди будуть позбавлені права бути присутнім якийсь час на офіційних заходах. Що стосується спроби поговорити, я думаю, навряд чи потрібно було б до прем'єр-міністра повертатися спиною, тобто, це не форма, в якій ведуть діалог", – сказала вона.
У свою чергу, народний депутат від Партії регіонів Ганна Герман пояснила завдання журналістів: "Політичні акції, протести, виступи, демонстрації – це справа політиків", – сказала вона.
На думку голови комітету з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної ради Володимира Макеєнка, журналісти повинні бути обережними на засіданнях комітетів: «Я не проти присутності ЗМІ на засіданнях комітетів, проте іноді це може тільки нашкодити вирішенню питання».
Останнім часом активно повчати журналістів взялися і працівники правоохоронних органів.
Так начальник Управління МВС України в Херсонській області генерал Валерій Литвин прагне, щоб журналісти ближче ознайомились з роботою в міліції. «Я хочу, щоб слідчо-оперативні групи брали з собою на виїзди журналістів. Нехай викликають їх і возять з собою, нехай покажуть всі справи, всю кров і мізки по стінах. А хто відмовиться, будемо публікувати їх прізвища», – заявив Литвин. Крім того, Литвин вважає контроль громадських активістів-журналістів за дотриманням законодавства співробітниками ДАІ абсурдом. "Постійні провокації з боку членів так званого «Дорожнього контролю». Це взагалі абсурд. Я думаю, що коли-небудь настане цьому кінець, оскільки те, що відбувається з працівниками ДАІ ні в одній країні не заохочується", – сказав Литвин на засіданні колегії УМВС.
Дбають у міліції й за безпеку журналістів. Начальник ГУ МВС України в Києві Валерій Коряк закликав журналістів журналістів не підходити надто близько до епіцентру подій, коли працюють правоохоронці. Звертаючись до журналістів, Коряк закликав: "Не зловживайте терпінням міліції… єдине прохання – не підходьте дуже близько, не лізьте в епіцентр".