Україна втрачає китайський ринок соняшникової олії

4 Квітня 2013, 09:18

"Китай – один з найбільших у світі імпортерів рослинних олій, і втрата такого перспективного ринку для України буде стримувати експорт української соняшникової олії", – заявив Капшук, пише «КоммерсантЪ-Украина».

За оцінками "Укроліяпром", у 2012/2013 маркетинговому році в Україні вироблять 3,6 млн т соняшникової олії. Експорт очікується на рівні 3,2 млн т. В останні кілька років найбільшими виробниками олії в Україні та його постачальниками на зовнішні ринки є компанії Kernel, Cargill, Glencore і Bunge.

У структурі експорту соняшникової олії з України Китай входить у десятку найбільших країн з часткою 5,5% за підсумками 2011/2012 маркетингового року. "І поставки цієї української продукції в країну ростуть", – відзначає аналітик компанії "Украгроконсалт" Юлія Гаркавенко. За її словами, якщо за весь минулий сезон в Китай було відвантажено 76,9 тис. т соняшникової олії з України, то з початку нинішнього маркетингового року – вже 100,8 тис. т.

За оцінками представників Cargill і Bunge, в середньостроковій перспективі країна може наростити щорічні поставки олії в Китай до 500 тис. т. Враховуючи, що поточна ціна соняшникової олії на умовах FOB порт "Південний" становить $ 1,1 тис. за тонну, Україна ризикує втратити ринок збуту обсягом близько $550 млн. "Населення Китаю перевищує 1 млрд людей, і з ростом якості рівня життя в країні люди переорієнтовуються з менш якісного, як прийнято вважати, пальмового масла на більш дороге соняшникова. Як результат, зараз в Китаї спостерігається зростання попиту на соняшникова олія ", – відзначає представник Cargill.

Основна проблема блокування поставок соняшникової олії з України в Китай полягає в тому, що чинне українське законодавство не передбачає видачу фітосанітарного сертифіката на рослинну олію. "В Україні його не видають, тому що переліком тих культур, на які поширюється постанова уряду, визначені тільки сільгоспкультури. Олії там немає", – пояснює Капшук.

За його словами, ситуація ускладнюється ще й тим, що китайська сторона не уточнює, за якими параметрами і методиці необхідно визначати фітосанітарні норми соняшникової олії. "Згідно з українським законодавством, видача запитуваної документа можлива за запитом країни-імпортера, але китайська сторона відмовляється від його підготовки", – сказав Капшук.

Вирішенням питання відновлення доступу української олії на китайський ринок вже займаються в профільному міністерстві. Вчора перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Іван Бісюк заявив, що зараз готуються зміни в чинне законодавство. "Кожна країна, яка імпортує продукцію, вправі вимагати від експортерів документи, які вважає потрібними. У випадку з Китаєм Україна повинна визначити для себе пріоритети: або ми видаємо запитуваний документ, або відмовляємося від експорту соняшникової олії в цю країну. Однозначно вирішено ввести спеціально для Китаю видачу фітосанітарного сертифіката на соняшникову олію", – зазначив бісюк. За його словами, дана процедура може зайняти близько місяця.