Україна відмовляється від демократії

15 Березня 2011, 10:31

Його слова підтверджує Ян Пєкло, Директор Польсько-Української фундації співпраці (ПАУСІ): «Янукович запустив процес згортання демократичних змін в Україні. Немає діалогу з опозицією, відкритих дискусій з громадськістю, а парламент перетворився на машину для прийняття законів, внесених Партією регіонів».

Автор відзначає, що за перший рік свого президентства Віктор Янукович і його команда встигли зосередити владу в своїх руках, здобувши лояльну більшість у парламенті та контроль над Конституційним судом і рештою судової системи. Серед інших «досягнень» – переслідування і арешти опозиційних лідерів, посилення цензури ЗМІ, тиск на «недружні» громадські об’єднання.

«Така модель правління нагадує мені російську. Принаймні рухається влада в тому напрямку», – додав Пєкло.

Видання також відзначає, що політологи глибоко занепокоєні надмірною концентрацією влади в руках президента і підпорядкування йому парламенту.

За словами Александра Мотиля, професора політології в Рутґерському університеті, який вивчає ситуацію в Україні, надмірна централізація влади дає Януковичу надзвичайний вплив і робить всіх у системі залежними від нього.

 «Хоч я і певен, що Янукович – жорсткий політик, я дуже сумніваюся, що він справді розуміє, як має виглядати сучасне суспільство, а це важливо, бо врешті саме він все вирішує», – відзначає історик.

Попри такий вплив президента і слабкість опозиції (як через дії влади, так і через власну некомпетентність), Януковичу не вдалося втілити основні зміни. Президент і його прихильники продовжують охрещувати кожен новий закон «спрямованим на реформування», хоча досі не помітно жодних структурних або системних змін, зазначає видання.

Фундаментальні проблеми в економіці, зокрема, корупція, заплутаність законодавчої бази, високі податки, а також корупція, непрозорість і відсутність механізму звітності у органах влади, так і залишаються невирішеними, пише автор.

За словами Мотиля, навіть якщо Україна починає дещо нагадувати російську «модель», Янукович не може скористатися з обширного арсеналу інструментів, які мають його російські колеги.

«За винятком нечисленних найстійкіших прихильників, більшість українців зневажають Януковича, багато хто вважає його посміховиськом, – каже Мотиль. – Він не може, як Путін, апелювати до «великої сили» або нео-імперіалістичних сентиментів, щоб здобути підтримку людей. Економічний стан країни погіршується і Януковичу не вдасться відкупитися від невдоволення людей подачками (як Путіну)».

Крім того, слабка армія і величезна різниця між владою і впливом української СБУ та всемогутнього російського ФСБ теж грають свою роль, додає Мотиль.

«Абсолютно непопулярний режим, при скромних матеріальних ресурсах і обмежених можливостях до примусу, є нестабільним і нездатним провести фундаментальні зміни. Почнуться масові протести – як от майдан підприємців у листопаді – і Янукович не зможе їх зупинити», – стверджує він.