Про це йдеться у статті "Разве он может прогнуться?" із посиланням на дипломатів у газеті "Коммерсант-Украина".
"Судячи з усього, консорціум все-таки буде створено. Питання, в якому форматі – двосторонньому або тристоронньому. На другому варіанті наполягає Україна, яка хоче розділити частки в майбутньому СП: 34% на свою користь і по 33% європейським і російським партнерам", – зазначив експерт.
"Для "Газпрому", в принципі, це не найгірший варіант, але лише в тому випадку, якщо партнером виявиться хтось із дружніх компаній в Європі. Наприклад, E.ON Rurhgas", – вважає Боровик.
Однак, на думку експерта, "з урахуванням проблем в країнах ЄС, а саме чергового витка фінансової кризи, навряд чи вдасться знайти там додаткові кошти на модернізацію нашої ГТС".
"Що, думаю, і бентежить росіян – вони пустять в СП європейців, але модернізувати газопроводи будуть за свій рахунок", – пояснив Боровик.
Втім, за словами українського дипломата, позиція Росії не така категорична: "Зрушення з питання ГТС будуть, але на це потрібен час. Думаю, знайдемо компроміс, в основі якого буде тристоронній консорціум".
За його словами, в суботу було вирішено, що в середині жовтня керівники Газпрому, Нафтогазу, а також профільних міністерств Росії та України зустрінуться, щоб обговорити можливий формат газового консорціуму.
Це при тому, що, за словами джерел в українському Міненерго, ще на початку минулого тижня ідея тристороннього консорціуму не знаходила розуміння у російського керівництва.
Зазначимо, на жовтень заплановано не тільки переговори глав Газпрому і Нафтогазу, але і президентів РФ і України. Спочатку в Києві відбудеться засідання двосторонньої міждержавної комісії на вищому рівні, а потім 18 жовтня в Донецьку пройде регіональний економічний форум. Співрозмовники видання запевняють, що для підписання в ході майбутніх зустрічей готується значний пакет документів.
Нагадаємо, 24 вересня президент Віктор Янукович відвідав із робочим візитом Росію.
Після переговорів Янукович заявив про суттєвий прогрес у газових переговорах між Україною і Росією. У свою чергу прес-секретар російського президента зазначила, що між Росією і Україною досягнуто суттєвого прогресу в питаннях ставки транзиту газу в Україну.
За даними джерел "Коммерсант", Росія за підсумками переговорів Дмітрія Медведєва, Віктора Януковича і Владіміра Путіна вже не наполягає на членстві України в Митному союзі.